کد خبر: 735055 A

عصر امروز انجام شد؛

مراسم رونمایی از پنجره واحد شروع کسب و کار برگزار شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، حسین میرشفیعیان، معاون وزیر اقتصاد در مراسم رونمایی از پنجره واحد شروع کسب و کار با اشاره به رتبه ایران در این شاخص گفت: بانک‌جهانی آخرین گزارش خود درباره سهولت انجام کسب و کار در سال 2019 را اعلام کرده که رتبه ایران در این شاخص 128 است که بیشترین تاثیر در این روند کاهشی مربوط به نماگر شروع کسب و کار می‌شود همچنین ایران در این شاخص میان 20 کشور عضو منا رتبه 19 را دارد.

وی ادامه داد: می‌توان ردپای این کاهش را در سازمان‌های همجوار پیدا کرد که در سه مرحله در این روند تاثیرگذار هستند این سازمان‌ها عبارتند از سازمان امور مالیاتی، سازمان ثبت شرکت‌ها و موسسات تجاری و سازمان تامین اجتماعی.

معاون وزیر اقتصاد با اشاره به کارکرد این پنجره گفت: اولین نکته مربوط به برقراری ارتباط سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با سازمان امور مالیاتی است که باعث می‌شود زمان فرآیند از 72.5 روز به 48 روز کاهش یابد و امتیاز ایران 67.79 به 73.94 افزایش یابد که این باعث بهبود رتبه ایران از 173 به 160 می‌شود. در دومین مورد ثبت‌نام واحد برای مالیات مستقیم و مالیات بر ارزش افزوده توسط سازمان امور مالیاتی بدون نیاز به مراجعه متقاضیان به پروتال سازمان خواهد بود که این باعث کاهش زمان فرآیند از 72.5 روز به 42 روز میشود.

وی ادامه داد: همچنین برقراری ارتباط الکترونیکی میان سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با سازمان تامین اجتماعی باعث می شود تا ثبت نام کارگران بدون مراجعه باشد. همچنین یکی از موارد مهم حذف مرحله اخذ گواهی عدم سوء‌پیشینه است که این اقدام باعث کاهش فرآیند از 72.5 روز به 66.5 روز خواهد شد. بنابراین اگر این موارد رعایت شود در مجموع فرایند شروع کسب و کار از 72.5 روز به 26.5 روز کاهش، امتیاز کشور از 67.79 به 80.82 افزایش خواهد یافت.

در ادامه این مراسم احمد تویسرکانی رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اعلام آمادگی این نهاد در تسهیل فضای کسب و کار گفت: ما در حوزه ثبت شرکت‌ها و موسسات آمادگی این را داریم که ظرف یک‌روز وظایف خود را انجام دهیم و در این راستا اصلاحات قابل ملاحظه‌ای را سال‌های اخیر انجام داده‌ایم.

دیگر سخنران این مراسم محمدحسن زدا،‌ سرپرست تامین اجتماعی بود که با اشاره به نقش این سازمان گفت: این رتبه در فضای کسب وکار شایسته و حق کشور ما نیست و من از بابت نقش تامین اجتماعی در این رتبه پوزش می‌خواهم. دلیل اصلی اینکه این سازمان نتوانست عملکرد خوبی داشته باشد مربوط به مدیریت‌های یک‌ساله بود که ایجاد ثبات در چند سال اخیر این سازمان می‌تواند تا حدودی آن را جبران کند .

وی ادامه داد: سازمان تامین اجتماعی در حال حاضر 70 هزار میلیارد تومان مستمری و 20 هزار میلیارد تومان هزینه درمان پرداخت می‌کند. همچنین بودجه این سازمان در لایحه بودجه سال آینده، 120هزار میلیارد تومان است که با در نظر گرفتن بودجه عمومی کشور رقم قابل‌توجهی است.

سرپرست تامین اجتماعی تصریح کرد: الان در حال حاضر با 13 وزارتخانه و دستگاه مهم کشور ارتباط آنلاین داریم و باید توجه کنیم که زمان تحول فرا رسیده است. ما در یک‌ماه آینده حدود 65 سرویس سازمان تامین اجتماعی را بدون مراجعه مردم ارایه خواهیم کرد. اگر ما ارتباط آنلاین با سازمان مالیاتی داشته باشیم باعث انقلاب در فرایند کاری خواهد شد و دو دفتری و سه دفتری برای همیشه حذف و حق بیمه و مالیات شفاف خواهد شد.

در ادامه این مراسم پناهی سرپرست سازمان امور مالیاتی گفت: یکی از سازمان‌هایی که بیشترین ارتباط را با فعالان اقتصادی دارد سازمان امور مالیاتی است که سال‌های اخیر اقدامات مناسبی را در راستای کاهش هزینه و افزایش خدمات مودیان مالیاتی راه اندازی کرده اند .

وی افزود: ارتباط با دستگاه‌هایی مانند ثبت اسناد و املاک، بانک‌ها و اتحادیه‌ها می‌تواند باعث ارتقاء سلامت اداری شود.

کسب و کار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر