کد خبر: 734651 A

این خبر در حال به‌‌روزرسانی است؛

نهمین دوره انتخابات سراسری اتاق‌های بازرگانی به منظور انتخاب اعضای هیئت نمایندگان طی امروز آغاز شد. در صورت عدم تمدید ساعت رای گیری تا ساعت ۱۹ امشب نتایج نهایی مشخص خواهد شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، صبح امروز انتخابات اتاق بازرگانی، کشاورزی، صنایع و معادن در تهران همزمان با ۳۳ اتاق بازرگانی کشور آغاز شد.

از ساعت ۸ صبح تا ساعت ۱۸، دارندگان کارت بازرگانی و واجدین شرایط که نزدیک به ۱۸ هزار نفر تخمین زده می‌شوند می‌توانند با مراجعه به هتل لاله در انتخابات شرکت کنند.

براساس قانون و با تایید شورای نظارت اتاق بازرگانی این انتخابات تا سه ساعت قابل تمدید است.

به گفته رئیس انجمن نظارت در صورت عدم تمدید ساعت رای گیری، ساعت ۱۹ امشب نتایج نهایی مشخص خواهد شد.

با توجه به الکترونیکی بودن رای‌‌‌گیری فرایند تائید کارت بازرگانی تا صندوق حداکثر سه دقیقه طول خواهد کشید البته با توجه به استقبال خوبی که از صبح امروز از انتخابات شده برای رسیدن نوبت، شرکت‌‌‌کنندگان باید مدتی در صف بایستند.

براساس این گزارش در این انتخابات برای انتخاب مستقیم ۵۳۵ نفر عضو هیات نمایندگان، هزارو ­ ۵۴۷ نفر ثبت نام کرده‌اند که به ترتیب در بخش‌های بازرگانی، صنعت، کشاورزی و معدن انتخاب خواهند شد.

۱۵۰ نفر نامزد انتخابات اتاق بازرگانی تهران هستند

ابراهیم بهادرانی با حضور در جمع خبرنگاران مستقر در محل رای‌‌‌گیری اتاق بازرگانی تهران در خصوص انتخابات گفت: با وجود گذشت دو ساعت از انتخابات شاهد استقبال خوب فعالان اقتصادی تهران از انتخابات بودیم.

وی ادامه داد: در یک ساعت اول ۲۷۴ نفر رای خود را به صندوق ریختند تا از بین ۱۵۰ نفر داوطلب ۴۰ نفر را برای عضویت در اتاق انتخاب کنند البته تعداد ثبت‌‌‌نام‌‌‌کنندگان ۱۸۵ نفر بود که پس از انصراف برخی نهایتا ۱۵۰ نفر باقی ماندند. بر اساس بخشنامه‌ای که شرایط شرکت در انتخابات را مشخص کرده ۱۴ هزار و ۹۰۰ نفر می‌توانند در انتخابات شرکت کنند.

رییس انجمن نظارت بر انتخابات اتاق تهران درخصوص مشکل برخی افراد که نتوانستند در روند رای‌‌‌گیری امروز شرکت کنند، اظهار داشت: برخی از افراد ممکن است شرایط تعیین شده از سوی هیات عالی نظارت مبنی بر دارا بودن اعتبار ۱۸ ماهه برای کارت‌های عضویت و ۱۲ ماهه برای کارت بازرگانی را نداشته باشند. بنابراین اجازه شرکت در انتخابات را نخواهند داشت؛ البته گروهی از دارندگان کارت بازرگانی نیز با توجه به اینکه مشکلات مالیاتی و بیمه‌ای داشتند کارت‌هایشان تمدید نشده است.

اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران ۶۰ نفر است که ۴۰ نفر امروز با رای مستقیم انتخاب می‌شود و ۲۰ نفر دیگر وزرای صنعت، معدن­ و تجارت و جهاد کشاورزی انتخاب خواهند شد یعنی ۱۵ نفر در حوزه بازرگانی، صنعت و معدن و ۵ نفر در حوزه کشاورزی معرفی خواهند شد. 

هر شخصی که پرونده مالیاتی داشته باشد، بازرگان محسوب می‌شود

ابراهیم بهادرانی، رئیس هیات عالی نظارت بر انتخابات اتاق بازرگانی تهران در جمع خبرنگاران تصریح کرد: تا ساعت ۱۲ ظهر امروز و در تهران، ۱۳۳۰ نفر در انتخابات شرکت کرده و رای خود را در صندوق‌‌‌‌های رای انداخته‌اند، البته باید توجه داشت که اکنون به دلیل اینکه نیمه روز است و ممکن است برخی فعالان اقتصادی در محل کار خود بوده و گرفتاری‌های شغلی داشته باشند، تعداد کمتری مراجعه کرده‌اند؛ این در حالی است که امیدواریم تعداد بالاتری در ساعات پیش رو برای حضور در پروسه رای گیری حاضر شوند.

وی افزود: به هر حال دوره نهم انتخابات اتاق بازرگانی تهران، هم‌‌‌‌‌اکنون با نظم و ترتیبی که شاهد آن هستیم، در حال برگزاری بوده و رای‌‌‌گیری در حال انجام است و مشکل خاصی وجود ندارد.

وی در خصوص برخی ابهامات درخصوص فعالیت بازرگانی مسعود خوانساری تصریح کرد: از نظر ما هر شخصی که پرونده مالیاتی داشته باشد و اظهارنامه خود را ارئه کرده بازرگان محسوب می‌شود ضمن انکه با وجود اتمام مدیر عاملی خوانساری در شرکت خود اما چون هیچ گونه آگهی رسمی مبنی بر جایگزینی ایشان وجود ندارد پس کماکان از نظر ما ایشان مدیر هستند.

بیانیه یک ائتلاف

در حالی که بیش از ۴ ساعت از انتخابات اتاق گذشته است یکی از ائتلاف‌های حاضر در انتخابات طی بیانه‌ای نسبت به رد اعتبار کارت بازرگانی ۳۰۰ نفر از افرادی که صبح به هتل لاله برای شرکت در انتخابات مراجعه کرده‌اند اعتراض کرد.

در بخشی از این بیانیه آمده است: به بیش از ۳۰۰ نفر از فعالان اقتصادی با سابقه کارت بازرگانی ۵ ساله به علت اینکه یک در هزار و پنج در هزار سهم اتاق را پرداخت نکرده بودند اجازه شرکت در انتخابات داده نشد.این در حالیست که به لحاظ قانونی این امر نافی عضویت آنها در اتاق بازرگانی تهران نیست.

در این بیانیه تاکید شده است: این قبیل برخوردها در روزی که شاهد حضور چشمگیر فعالان اقتصادی در انتخابات هستیم و منتظر یک رکورد شکنی تاریخی فعالان اقتصادی و بخش خصوصی را دلسرد می‌کند.

احتمال تمدید زمان انتخابات

ابراهیم بهادرانی در جمع خبرنگاران آخرین آمار شرکت کنندگان را تا ساعت ۱۴ و سی دقیقه ۲ هزار ۲۸۳ نفر برشمرد و خاطرنشان کرد: با توجه به استقبال اعضای اتاق انتظار داریم شاهد یک رکورد جدید باشیم و بیش از ۵ هزار نفر امروز در پای صندوق‌های رای حاضر شوند.

وی اضافه کرد: چنانچه تا ساعت ۱۸ افرادی در محل حضور داشته باشند که نتوانستند رای دهند ما زمان را تمدید خواهیم کرد مطابق آیین‌‌نامه این انجمن تا سه ساعت می‌‌تواند زمان انتخابات را تمدید کند.

مشکل کارت‌های عضویت سهل انگاری خود اعضا است

ابراهیم بهادرانی، رییس هیات نظارت بر انتخابات اتاق تهران اعلام کرد که تا ساعت ١٦:٣٠ امروز، ٣٠٨٠ نفر رای خود را به صندوق‌های رای انداخته‌اند.

وی درمورد کارت‌های عضویتی که در روز انتخابات دچار مشکل شده‌اند، ابراز داشت: یا برخی کاندیداها یک در هزار و سه در هزار به اتاق بدهکار بودند و پیگیر حسابشان نشده‌اند یا اینکه مشکل مالیاتی و بیمه داشته‌اند، اما به طور کل این مشکل به دلیل سهل‌‌‌انگاری خود اعضا به وجود آمده است.

رییس هیات نظارت بر انتخابات اتاق تهران ادامه داد: این موضوع از قبل در سایت اتاق بازرگانی اعلام و مهلت اعتراض به این افراد داده شده است اما متاسفانه هیچ توجهی نکرده‌اند.

بهادرانی درمورد تمدید ساعت انتخابات بیان کرد: پس از بررسی روند انتخابات توسط هیات نظارت، نسبت به تمدید زمان انتخابات تصمیم‌گیری خواهد شد.

انتخابات اتاق تا ساعت ۱۹:۳۰ تمدید شد

ابراهیم بهادرانی، رییس هیات نظارت بر انتخابات اتاق تهران با بیان اینکه استقبال خوبی از انتخابات شده است، یادآور شد: انجمن تصمیم گرفت که یک ساعت و نیم زمان انتخابات را تمدید کند و اگر لازم باشد تا ساعت ۲۱ تمدید خواهد شد

انتخابات اتاق بازرگانی راس دیگر تمدید نمی‌شود

ابراهیم بهادرانی در جمع خبرنگاران عنوان کرد: انتخابات اتاق بازرگانی راس ساعت ۱۹:۳۰ دقیقه به اتمام می‌‌‌رسد و دیگر تمدید نخواهد شد.

وی تعداد شرکت‌‌‌کنندگان در انتخابات را تا ساعت ۱۹، سه هزار و ۴۰۳ نفر اعلام کرد که نسبت به سال گذشته ۷۵ نفر اضافه شده است. 

این مقام مسئول در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا مبنی بر اینکه با توجه به افزایش چند برابری کارت‌‌های بازرگانی نسبت به دوره قبل چرا فقط ۷۵ نفر اضافه شده است، گفت: در این دوره سخت‌گیری‌‌‌‌ها نسبت به دوره‌‌‌های قبل بیشتر بود؛ به طور مثال حداقل اعتبار ۱۸ ماهه باعث شد تعداد قابل توجهی از اعضا حائز شرایط شرکت در انتخابات نباشند. 

بهادرانی اظهار امیدواری کرد که پس از یک ساعت و نیم از توقف رای‌‌گیری نتایج اعلام شود. 

انتخابات اتاق بازرگانی به پایان رسید

ابراهیم بهادرانی با اعلام این خبر تصریح کرد: در این دوره سه هزار و ۴۱۷ نفر شرکت کردند در حالی که در دوره قبل، سه هزار و ۵۰ نفر رای خود را به صندوق انداختند. 

وی افزود: از همین حالا، شمارش الکترونیکی آرا آعاز شده و پیش‌‌‌بینی می‌‌‌کنیم تا سه ساعت دیگر نتایج نهایی اعلام شود. 

انتخابات صنعت و معدن کشاورزی ساعت بازرگانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر