کد خبر: 734522 A

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران:

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران تاکید کرد: مسئولیت گمرک پس از اظهار کالا شروع می‌شود و لوازم یدکی اگر به وسیله خودروسازها ثبت سفارش شده باشد، در مسیر سبز تعریف و بلافاصله ترخیص می‌شوند.

به گزارش ایلنا، مهرداد جمال ارونقی با اشاره به اینکه این کالاها مشکل دریافت کد رهگیری بانک و اسناد خرید را از فروشنده دارند، گفت: قطعات یدکی دپو شده مشکل دریافت اسناد بانکی و کد رهگیری بانک را دارند و به گمرک اظهار نشده‌‌اند و تا زمانی که کالای وارداتی به گمرک اظهار نشود امکان انجام تشریفات گمرکی وجود ندارد.

وی افزود: یکی از مواردی که می‌‌‌تواند ترخیص کالا را به درازا بکشاند، نداشتن مجوزهای قانونی است. گمرک مسئول اخذ مجوزهای قانونی مطابق با قوانین و مقررات است و ممکن است صدور این مجوزها از سوی سایر دستگاه‌ها چند روز زمان ببرد. گمرک تا مجوز را به صورت سیستمی دریافت نکند اجازه ترخیص نمی‌دهد.

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران به کمبود نقدینگی صاحبان کالا به عنوان علت دیگر ترخیص نشدن کالا اشاره کرد و اظهار داشت: به محض پرداخت الکترونیکی وجوه گمرک پروانه الکترونیکی ترخیص کالا صادر می‌‌شود.

ارونقی ادامه داد: طبق ماده ۳۸ قانون گمرک از لحظه اظهارنامه صاحبان کالا تا ترخیص کالا گمرک مسئول بررسی آن است که تاکنون مشکل گمرکی جهت ترخیص قطعات یدکی از گمرکات گزارش نشده و صرفا مشکلات مربوط به دریافت اسناد بانکی و ثبت سفارش است.

وی درباره مشکل ترخیص نشدن لوازم یدکی واحدهای تولیدی تصریح کرد: سیاست‌‌‌های اتخاذ شده وزارت صمت ارتباطی با گمرک ندارد. تا زمانی که کالای وارداتی به گمرک اظهار نشده است، گمرک پاسخگو نیست و امکان انجام تشریفات گمرکی وجود ندارد.

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران اضافه کرد: تشریفات گمرکی چنانچه با مشکل قانونی و بانکی مواجه نشود گمرک با ارائه تسهیلات ترخیص کالا را به صورت درصدی انجام می‌‌دهد و ترخیص کالا طولانی نخواهد شد.

ارونقی به کنترل سیستم ثبت سفارش اشاره و خاطرنشان کرد: مشکل اصلی مجوز ورود کالا و ثبت سفارش است. برخی کالاهای وارداتی در مناطق آزاد و گمرک آورده می‌‌‌شد و سپس ثبت سفارش صورت می‌‌‌گیرد. یکی از دلایل دپو شدن کالا در گمرک دیر ثبت شدن مجوز ورود کالا در بخش ثبت سفارش جهت اظهارنامه آن به گمرک است که تشریفات ثبت سفارش آن در صنعت، معدن و تجارت انجام نشده است و امکان اظهار کالا به گمرک وجود ندارد.

وی از تسهیلات گمرگ برای ترخیص کالا گفت و شرط استفاده از آن را در قدم اول اظهارنامه صاحبان کالا برشمرد و ابراز داشت: گمرک از لحظه‌‌ای که کالا به گمرک اظهار می‌‌شود، می‌‌تواند برای ترخیص آن کمک کند و تسهیلاتی قائل شود.

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران ادامه داد: برخی اظهارنامه‌ها که مشکل قانونی ندارند بلافاصله ترخیص می‌‌شوند اما برخی به دلیل پرداخت نکردن حقوق گمرکی و نقدینگی دپو می‌شوند.

ارونقی با بیان اینکه لوازم یدکی اگر به وسیله خودروسازها ثبت سفارش شده باشد در مسیر سبز تعریف می‌شود و بلافاصله ترخیص می‌شوند، عنوان کرد: واحدهای تولیدی که به علت کمبود نقدینگی نتوانند کالای خود را ترخیص کنند، می‌توانند به صورت نسیه و درصدی کالای خود را ترخیص کنند یا از ضمانت‌نامه‌‌ بانکی استفاده کنند.

وی با تاکید بر اینکه هر گونه کمک گمرک پس از اظهارنامه کالا به گمرک صورت می‌‌‌گیرد، یادآور شد: اگر کالایی در مسیر سبز و دارای مجوزهای قانونی است، در کمترین زمان کالا ترخیص می‌شود.

معاون فنی گمرک با تاکید بر اینکه ترخیص کالا شبانه‌‌روزی است، بیان کرد: چنانچه واردکنندگان کالا شرایط ترخیص کالا را رعایت کنند برای ترخیص کالا فقط چند ساعت وقت لازم است.

ارونقی با بیان اینکه زمان ترخیص کالا در گمرک از مسیر سبز جز چند ساعت طول نخواهد کشید، گفت: تمامی اقلامی که به گمرک اظهار می‌‌شوند در سه مسیر سبز، زرد و قرمز تعریف می‌شوند. اقلام اساسی و مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی در مسیر سبز اظهارنامه تعریف می‌‌شود بنابراین تشریفات آنها در درب خروج گمرکات و به صورت شبانه‌‌روزی انجام می‌شود.

گمرک گمرک ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر