کد خبر: 732369 A

در 11 ماه اخیر رخ داد:

طی 11 ماه سال جاری در مجموع 60 میلیارد متر مکعب گاز از میدانهای شرکتهای بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی ، غرب و شرق از شرکتهای تابعه نفت مناطق مرکزی ایران تولید شده است.

به گزارش ایلنا، رامین حاتمی در جلسه پیش بینی بهره دهی چاههای شرکت نفت مناطق مرکزی ایران نیمه اول  سال 1398  در رابطه با فعالیت های صورت گرفته در این شرکت اظهار داشت: با وجودی که شرکت نفت مناطق مرکزی ایران دومین شرکت تولید کننده گاز در کشور و اولین تولید کننده گاز در خشکی محسوب می شود ، با توجه به اهمیت توسعه میدانهای مشترک نفتی و نیز تغذیه شبکه گازی غرب کشور ، سرمایه گذاری و 5فعالیتهای  اجرایی آن  در سال آینده  عمدتا در شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب متمرکز می شود.

وی درباره فعالیت ها و پروژه های در دست اقدام شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب افزود : در منطقه عملیاتی تنگ بیجار  لرزه نگاری سه بعدی به ارزش پنج هزار میلیارد ریال  و  توسعه فاز دوم این میدان با حفاری پنج حلقه چاه و  توسعه تاسیسات سطح الارضی حدود 110 میلیون دلار در دست اقدام است.  همچنین از دیگر پروژه های این شرکت می توان به قراردادهای  EPCF دانان (شامل لرزه نگاری و لایه شکافی هیدرولیکی دو حلقه چاه )  و نفت شهر به ارزش تقریبی  حدود 13 هزار  تا 14 هزار  میلیارد  ریال  اشاره کرد.

مهندس حاتمی همچنین به پروژه انتقال نمکزدایی سرکان ماله کوه به چشمه خوش و  پروژه برقرسانی آبان و پایدارغرب  به ارزش 400  میلیارد ریال در شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب اشاره کرد و اظهار داشت : از مجموع 13 دکلی که  در رابطه با بحث نگهداشت  تولید و قراردادهای EPCF  در سال آینده فعالیت دارند ، تعداد 10 دکل آن در شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب حضور دارند  که بیش از 80 درصد فعالیت های حفاری را شامل می شود. همچنین  تکمیل باقیمانده طرح 16 میدان نفتی در مناطق عملیاتی چشمه خوش ، دهلران و پایدارغرب از دیگر برنامه های این شرکت محسوب می شود. همچنین بسته های جدید EPCF  و EPDF در شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب شامل توسعه میدانهای دهلران ، چشمه خوش ، دالپری ، سامان ، سومار و دلاوران با سرمایه تقریبی حدود 600 میلیون دلار و تولید حدود 30 هزار بشکه در روز منتظر نهایی شدن توسط شرکت ملی نفت ایران است.

 انتقال بهره برداری توسعه میدانهای آبان و پایدارغرب به شرکت زاروبژنفت  روسیه از مهمترین کارهای در دست اقدام این شرکت  در غرب کشور به حساب می آید . در سال 98  حفاری چهار حلقه چاه  جدید  و سه حلقه چاه تعمیری در برنامه  شرکت نفت و گاز غرب قرار دارد  که پیش بینی افزایش 11 هزار و 500  بشکه در روز را شاهد خواهیم بود.

بر اساس این گزارش ، حاتمی درباره میزان تولیدات شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی خاطرنشان کرد:  طی 11 ماه اخیر در شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی در مجموع  47 میلیارد متر مکعب گاز ، 15 میلیون و 200 هزار بشکه نفت و یک میلیون و 900 هزار بشکه میعانات گازی در شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی تولید شده است.  همچنین میانگین تولید گاز در 11 ماه امسال برابر 139 میلیون متر مکعب در روز  بوده است. در این مدت میانگین روزانه تولید نفت از میدانهای سروستان و سعادت آباد برابر پنج هزار و 555 بشکه است. میانگین تولید گاز از 9 میدان این شرکت در هشت ماه اول سال آینده معادل 155 میلیون متر مکعب در روز و در چهار ماه پایانی سال برابر 172 میلیون متر مکعب در روز خواهد بود.

این گزارش می افزاید : حاتمی درباره مجموع گاز در شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق تصریح کرد : میزان تولید  گاز در این شرکت تا تاریخ 27 بهمن امسال معادل  13 میلیارد متر مکعب بوده است.میانگین تولید روزانه گاز این شرکت حدود 39 میلیون متر مکعب است.

تولید گاز در این شرکت از میدان خانگیران شامل مخازن مزدوران، شوریجه دی و شوریجه بی و همچنین میدان گنبدلی انجام می‎شود و در مجموع، ظرفیت تولید روزانه در این میدان‌ها بیش از 62 میلیون مترمکعب است.شرکت بهره‎برداری نفت و گاز شرق به عنوان یکی از سه شرکت تابعه  شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، افزون بر تامین نیاز نیروگاه نکا و پتروشیمی بجنورد، گاز مورد نیاز استان‎های خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، مازندران، گلستان و بخشی از سمنان را تامین می‎کند. عمده گاز این شرکت از میدان خانگیران و کمتر از یک میلیون مترمکعب در روز نیز از میدان مشترک گنبدلی برداشت می‎شود.

دلار گاز نفت نفت و گاز نفت مناطق مرکزی ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر