کد خبر: 731725 A

گزارش ایلنا از خیابان فردوسی؛

نرخ سکه به دلیل همبستگی بالا با نرخ ارز بویژه دلار همین روند افزایشی را طی می‌کند بطوری که نرخ هر قطعه سکه تمام با تصویر امام 4 میلیون و ششصد و پنجاه هزار تومان و نیم سکه 2 میلیون و ششصد هزار تومان است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، نرخ ارز پس از ماه‌ها نوسان در هفته‌های اخیر روند کم نوسان و باثباتی را طی می‌کرد هر چند که این ثبات به معنای مناسب بودن نرخ نیست و به همین دلیل بسیاری از کارشناسان همین نرخ 11 هزار تومانی را برای اقتصاد نحیف ایران بالا می‌دانند. اما باید توجه داشت که سیاست‌های کنترلی بانک مرکزی توانست از افزایش بیش از حد این متغیر تاثیرگذار جلوگیری کند.

اما در روزهای اخیر نرخ ارز با کمی نوسان، اندک اندک روند صعودی به خود گرفت، بسیاری بر این باورند که پیشی گرفتن نرخ تورم از نرخ سود بانکی موجب کاهش صرفه اقتصادی سپرده گذاری شده و به نوعی بخشی از این نقدینگی بالا که در کمین بازارهایی مانند ارز و سکه است را به این بازارها سرازیر کرده است. از سویی کاهش ارزش ریال و بالا بودن هزینه نگهداری آن در کنار متغیرهای روانی و هیجانی مانند موضوع FATF  دست در دست هم داد تا نرخ دلار دوباره از لاک آرام خود خارج شود.

البته دکتر همتی، رییس کل بانک مرکزی در توضیح این افزایش و در پست اینستاگرامی خود نوشت؛ یک دلیل بر می‌گردد به مصوبه آزادی ورود ده‌ها قلم کالا از طریق مرزنشینان و ملوانان؛ در شرایط تحریم و محدودیت‌های ارزی، این دسته از تصمیمات، واردات اجناس غیر ضروری در موقعیت زمانی تحریم را افزایش داده و قطعا موجب افزایش تقاضای ارز در سلیمانیه‌، دوبی و هرات و متعاقبا در بازار ایران شده است.

ارز 1

دلایل این افزایش هر چه باشد؛ باعث شده تا نرخ دلار از کانال 11 هزار تومان خارج و از صبح امروز وارد کانال 13 هزار تومان شود بطوریکه نرخ فروش دلار در صرافی‌ها بین 13 هزار و پنجاه تومان تا 13 هزار و صد تومان است. همچنین نرخ فروش یورو نیز 14 هزار و 940 تومان است.

نرخ سکه نیز به دلیل همبستگی بالا با نرخ ارز بویژه دلار همین روند افزایشی را طی می‌کند بطوریکه نرخ هر قطعه سکه تمام با تصویر امام 4 میلیون و ششصد و پنجاه هزار تومان و نیم سکه 2 میلیون و ششصد هزار تومان است.

ارز 2

اقتصاد دلار نرخ ارز یورو نرخ سکه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر