کد خبر: 730113 A

برخی شهروندان سعودی از اپلیکیشنی که می‌توانند برای سفر زنان به صورت آنلاین اجازه صادر کند و پیش از این مورد انتقاد گروه‌های حقوق‌بشری قرار گرفته بود، حمایت کردند.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری بلومبرگ، یک اپلیکیشن موبایل در عربستان که بر ساختار قیمومت مردانه در این پادشاهی مهر تایید می‌زند و پیش از این انتقادهای بسیاری را به دنبال داشته است، با حمایت برخی شهروندان سعودی رو‌به‌رو شد.

در این اپلیکیشن، مردان می‌توانند به صورت آنلاین به زنان اجازه دهند که به سفر بروند. در عربستان، زنان بدون اجازه مردان نمی‌توانند به سفر بروند. 

از سوی دیگر، مقام‌های سعودی از این اپلیکیشن که «ابشر» نام دارد حمایت کرده‌اند، چراکه معتقدند از این طریق مسیرهای بروکراتیک پیشین برای صدور مجوز سفر زنان تسهیل می‌شود. 

این در حالی است که برخی گروه‌های حقوق بشری از این اپلیکیشن به‌خاطر ادامه نقض حقوق زنان از سوی دولت عربستان سعودی انتقاد کرده‌اند.

«ران وایدن» سناتور دموکرات آمریکایی، در پیامی توئیتری از این‌که شرکت‌های فناوری گوگل و اپل، این اپلیکیشن را در پایگاه‌های خود قرار داده‌اند ابراز تعجب کرد و آن را «نامعقول» توصیف کرد.

وی گفت که این برنامه به مردان سعودی اجازه می‌دهد تا «زنان را آسان‌تر ردیابی کرده و زمان و نحوه سفرشان را کنترل کنند.»

 

 

 

عربستان سعودی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر