کد خبر: 729640 A

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش خبر داد

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی از راه‌اندازی یک‌ساله فاز 3 پالایشگاه ستاره خلیج فارس با استفاده از منابع داخلی خبر داد.

به گزارش ایلنا از وزارت نفت، علیرضا صادق‌آبادی صبح امروز (دوشنبه، 29 بهمن‌ماه) در آیین بهره‌برداری رسمی از فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس با حضور حسن روحانی، رئیس جمهور و بیژن زنگنه، وزیر نفت، گفت: پس از تثبیت فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس که تصمیم گرفتیم وارد اجرای فاز دوم شویم، چالش پیش‌ روی ما منابع مالی بود، اما در کوتاه‌مدت توانستیم از محل فروش نفتای ترش پروژه، استفاده از منابع صندوق توسعه ملی و بانک ملت، منابع مالی مورد نیاز پروژه را تامین کنیم.

وی افزود: در تابستان سال 97 که میانگین مصرف بنزین به 97 میلیون لیتر در روز رسید و اوج مصرف بود، پالایشگاه ستاره خلیج فارس با راه‌اندازی فاز دوم روزانه 30 میلیون لیتر بنزین به چرخه توزیع کشور اضافه کرد و فاز سوم آن نیز بلافاصله راه‌اندازی شد.

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش تصریح کرد: با راه‌اندازی فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس، افزون بر جهش قابل توجه در تولید بنزین، نفت‌گاز و گاز مایع (ال‌پی‌جی)، کمبود خوراک مجتمع‌های پتروشیمی را هم از این پالایشگاه تامین و به عرضه ارز در کشور ازسوی پتروشیمی‌ها کمک کردیم.

صادق‌آبادی گفت: امیدواریم از طریق اجرای فاز چهارم پالایشگاه ستاره خلیج فارس و بهبود فناوری‌ فازهای موجود، شاهد افزایش قابل توجه ظرفیت پالایشی این پالایشگاه باشیم.

وی با اشاره به اینکه پیش‌راه‌اندازی، راه‌اندازی و تثبیت فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس در یک سال گذشته انجام شد، گفت: اجرای 700 هزار مترمکعب لوله‌کشی، 4.5 میلیون اینچ لوله‌کشی روزمینی، 52 هزار تن اسکلت فلزی، 80 هزار تن تجهیزات نصب شده، مخازن خوراک به ظرفیت 2.5 میلیون بشکه، مخازن سقف ثابت و شناور به ظرفیت 8 میلیون بشکه، 8 هزار تن مخازن کروی، 6 هزار تن کابل‌کشی برق، 2 هزار و 200 تابلوی برق، بیش از 15 هزار ابزار دقیق بخشی از اقدام‌های انجام شده به‌منظور راه‌اندازی این فاز بوده که برای اجرای آن 2.5 میلیارد یورو هزینه شده است.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، مهم‌ترین دلیل پیشرفت روند اجرای پروژه ساخت فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس را مبنا قرار دادن اهداف تولیدی دانست و افزود: این پروژه را بر پایه خرد کردن پروژه و تمرکز اجرا بر اهداف تولیدی هدایت کردیم و به نتیجه رساندیم.

 

خلیج فارس فرآورده های نفتی گاز نفت پالایش و پخش
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر