کد خبر: 729304 A

رییس کمیسیون کشاورزی در صنایع غذایی اتاق تعاون ایران:

رییس کمیسیون کشاورزی در صنایع غذایی اتاق تعاون ایران تاکید کرد: در زمینه طرح‌‌های نیمه‌‌تمام و قابل واگذاری هم متاسفانه دولت در واگذاری‌‌ها تنها به فکر فروش است در حالی که در اصل ۴۴ هم اشکال مختلفی ذکر شده است. در ماده ۱۸ قانون بخش تعاون هم به همین نکته اشاره شده است اما تاکنون یک واگذاری هم به شکل اجاره به شرط تملیک و پیمان مدیریت ارایه نشده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، ارسلان قاسمی شامگاه امروز در نشست مشترک اتاق با معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: دو پاره بودن ما مشکل اصلی در بخش کشاورزی است. برخی اتحادیه در تعاون روستایی و برخی دیگر در بخش وزارت تعاون است. ما متقاضی تسهیلات وجوه ارایه شده و کمک‌‌های فنی و مهندسی را داریم. بخش کشاورزی در حدود ۲۴ درصد از دی‌جی‌‌پی کشور نقش دارد اما همیشه با بحران‌‌های مختلف روبرو است و نمی‌‌تواند به صورت عادی کار کند. 

وی افزود: اگر دولت پول ندارد، پس چطور واردات انجام می‌‌دهد؟ اگر دولت برای واردات پول دارد، سقف اعتبارات را افزایش دهد تا مشکلات حل شود. در خواست ما این است که اعتبارات بند خ بودجه اصلاح شود.

رییس کمیسیون کشاورزی در صنایع غذایی اتاق تعاون ایران ادامه داد: ما کارگروهی برای طرح اشتغال روستایی داشتیم که سه جلسه آن انجام شده است. ما می‌‌توانیم اطلاعات زیادی را در اختیار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار دهیم که در هر استان و روستا چه فعالیتی می‌‌تواند مثمرثمر باشد.

قاسمی در رابطه با طرح‌‌های نیمه‌‌تمام و قابل واگذاری اظهار داشت: در زمینه طرح‌‌های نیمه‌‌تمام و قابل واگذاری هم متاسفانه دولت در واگذاری‌‌ها تنها به فکر فروش است در حالی که در اصل ۴۴ هم اشکال مختلفی ذکر شده است. در ماده ۱۸ قانون بخش تعاون هم به همین نکته اشاره شده است اما تاکنون یک واگذاری هم به شکل اجاره به شرط تملیک و پیمان مدیریت ارایه نشده است.

وی اضافه کرد: تا قبل از برنامه پنجم، بخش کشاورزی به صورت عام از پرداخت مالیات معاف بود اما در برنامه پنجم شرط معافیت صفر را ارسال اظهارنامه مالیاتی گذاشتند و بسیاری از شرکت‌‌های کوچک ما با مشکل مالیاتی مواجه شدند و به کمک وزارت تعاون نیازمندیم تا این مشکلات مرتفع شود.

رییس کمیسیون کشاورزی در صنایع غذایی اتاق تعاون ایران با بیان اینکه ما ۲۲ هزار تعاونی فعال و ۱۸ هزار تعاونی غیرفعال داریم که دلیل غیرفعال بودنشان همین مشکلات است، تصریح کرد: تفاهنامه‌‌های بسیاری برای بخش تعاون و بخش‌های زیر مجموعه ما توسط وزارت تعاون با بخش‌‌‌های دیگر دولت بسته شده اما بخش تعاون را زیرمجموعه‌‌ها در این میان حضور نداشتند و در حقشان اجحاف شده است.

ایران دولت صنایع غذایی کشاورزی تملیک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر