کد خبر: 729290 A

ایلنا گزارش می‌دهد:

بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در سال 1395 توانست 33 درصد رشد منابع داشته باشد. در سال 1396 توانست به رکورد بسیار تحسین برانگیز 82 درصد دست پیدا کند و سرانجام تا تاریخ بهمن ماه امسال علی‌رغم تورم بالایی که شاهد بودیم و با توجه به تبعات آن در کاهش سپرده‌گذاری مردم در بانک‌ها، بانک قرض‌الحسنه مهر ایران موفق شد 40 درصد رشد منابع داشته باشد، یعنی عملکردی موفق‌تر از سال 1395 که نرخ تورم تک رقمی بود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، تلاش بانک‌ها برای جذب نقدینگی و رشد منابع، از بدیهی‌ترین اقداماتی است که همواره باید در اولویت فعالیت‌های‌شان باشد، چرا که اساسا تجمیع و تجهیز منابع به پرداخت تسهیلات به فعالان اقتصادی و شهروندان، ماموریت اصلی بانک‌ها به شمار می‌آید. 

ابزارهای بانک‌های تجاری در جذب منابع

در سال‌های اخیر، بانک‌های تجاری کشور هر کدام به اعدادی را به عنوان میزان رشد جذب منابع خود اعلام کرده‌اند اما آنچه حائز اهمیت است و باید مورد توجه قرار بگیرد، وضعیت بانک غیرتجاری کشور و به خصوص بانک‌های قرض‌الحسنه است.

بانک‌های تجاری معمولا با پرداخت سودهای قابل توجه و همچنین استفاده از ابزارهای دیگری که در اختیار دارند، از توان و امکانات لازم برای جذب منابع مردم برخوردار هستند اما آنچه باید مورد توجه قرار بگیرد، وضعیت بانک‌های قرض‌الحسنه است.

تنگناهای بانک‌های قرض‌الحسنه

بانک‌های قرض‌الحسنه بنا به ماهیت خویش نباید به سپرده‌های سپرده‌گذاران سودی پرداخت کنند و از سوی دیگر نیز از دریافت کنندگان وام و تسهیلات نیز سودی دریافت نمی‌کنند و صرفا با کارمزدی اندک (اغلب زیر 4 درصد) به فعالیت مشغول هستند.  از این رو تلاش بانک‌های قرض‌الحسنه برای جذب منابع مالی شهروندان بسیار دشوار‌تر از بانک‌های تجاری است، زیرا باید سپرده‌گذاران را متقاعد کنند در شرایط تورمی کشور، سپرده‌های خود را بدون دریافت سود در بانک‌های قرض‌الحسنه، سپرده‌گذاری کنند.

تورم و بازارهای جایگزین

از آنجا که نرخ تورم فزاینده است و ارزش پول نقد و قدرت خرید آن ، مستمرا در حال کاهش است، قطعا متقاعد کردن شهروندان برای سپرده‌گذاری بدون سود، کاری دشوار است و نیازمند اعتمادسازی عمومی است. در واقع در شرایط تورمی، کشاندن مردم به بانک‌های قرض‌الحسنه، در حالی که می‌توانند  در بازارهای جایگزین، از جمله بازار ارز و طلا و سکه، حضور داشته باشند، هرگز آسان نیست.

بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، 40 درصد رشد منابع در شرایط تورمی

اما نگاهی به عملکرد بانک قرض‌الحسنه مهر ایران گویای عملکرد کاملا موفق این بانک قرض‌الحسنه در بخش جذب منابع است. بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در سال 1395 توانست 33 درصد رشد منابع داشته باشد. در سال 1396 توانست به رکورد بسیار تحسین برانگیز 82 درصد دست پیدا کند و سرانجام تا تاریخ بهمن ماه امسال  علی‌رغم تورم بالایی که شاهد بودیم و با توجه به تبعات آن در کاهش سپرده‌گذاری مردم در بانک‌ها، بانک قرض‌الحسنه مهر ایران موفق شد 40 درصد رشد منابع داشته باشد، یعنی عملکردی موفق‌تر از سال 1395 که نرخ تورم تک رقمی بود.

ایران تورم رشد قرض الحسنه منابع مالی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر