کد خبر: 729011 A

معاون وزیر نفت:

معاون وزیر نفت گفت: هم اکنون روزانه ۷۶ میلیون لیتر بنزین و ۴۴ میلیون لیتر گازوئیل یورو ۴ و ۵ در کشور تولید می‌شود.

به گزارش ایلنا، علیرضا صادق آبادی معاون وزیر نفت اعلام کرد: ظرفیت تولید بنزین با بهره برداری از طرح بهبود کیفیت پالایشگاه نفت بندرعباس روزانه ۴ میلیون لیتر افزایش یافت.

وی با بیان اینکه رکورد تولید بنزین و گازوئیل یورو ۴ و ۵ شکسته شد، افزود: هم اکنون روزانه ۷۶ میلیون لیتر بنزین و ۴۴ میلیون لیتر گازوئیل یورو ۴ و ۵ در کشور تولید می‌شود.

صادق آبادی خاطرنشان کرد:  به زودی طرح جدید بهبود کیفیت پالایشگاه نفت تبریز و اصفهان هم آماده افتتاح و بهره برداری رسمی خواهند شد.

وی با اشاره اینکه به طور میانگین روزانه ۷۶ میلیون لیتر بنزین یورو ۴ در کشور تولید می شود، گفت: از این میزان ۱۲ میلیون لیتر آن در پالایشگاه بندرعباس تولید می‌شود.

وی با اشاره به جهش قابل توجه تولید بنزین یورو در کشور در سال‌های اخیر تاکید کرد: هم اکنون به‌طور میانگین روزانه ۷۶ میلیون لیتر بنزین یورو در کشور تولید می‌شود که از این میان ۳۳ میلیون لیتر سهم تولیدات پالایشگاه ستاره خلیج فارس، ۱۲ میلیون لیتر سهم پالایشگاه نفت بندرعباس، ۱۷ میلیون لیتر سهم پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند، ۱۱ میلیون لیتر سهم پالایشگاه اصفهان و ۳ میلیون لیتر سهم پالایشگاه تبریز است.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی تصریح کرد: هم‌اکنون به‌طور میانگین روزانه ۴۴ میلیون لیتر گازوئیل یورو در کشور تولید می‌شود که از این میان ۱۵ میلیون لیتر سهم پالایشگاه نفت بندرعباس است.

صادق‌آبادی گفت: با بهره‌‎برداری از طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت فرآورده‌های پالایشگاه بندرعباس به‌طور میانگین روزانه ۱۲ میلیون لیتر بنزین یورو ۵ و روزانه ۱۵ میلیون لیتر گازوئیل یورو ۴ در این پالایشگاه تولید می‌شود که عملیات توزیع این فرآورده‌ها در استان‌های هرمزگان، بوشهر، سیستان و بلوچستان، کرمان و شیراز آغاز شده است.

وی افزود: گازوئیل یورو تولیدی در پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس هم از دو ماه گذشته در مبادی تجاری بنادر مهم بوشهر، چابهار و بندرعباس توزیع می‌شود.

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش، پالایشگاه بندرعباس را پالایشگاه سبز و دوستدار محیط زیست خواند و تاکید کرد: هم اکنون ۱۰۰ درصد دیون این شرکت در قالب اوراق مشارکت و ۵۰ درصد از وام صندوق توسعه ملی مربوط به این طرح تسویه شده است.

صادق‌آبادی با اشاره به بازگشت سرمایه مناسب طرح‌های بهبود کیفیت، درباره بازگشت سرمایه این طرح به‌ویژه از محل افزایش کیفیت فرآورده‌های تولیدی گفت: بازگشت سرمایه این طرح در چهار تا پنج سال انجام می‌شود.

ایران بنزین معاون وزیر نفت یورو پالایشگاه بندرعباس گازوئیل
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر