کد خبر: 727670 A

مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت:

مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت درخصوص مصوبات هیات وزیران برای ترخیص خودروهای موجود در گمرک تاکید کرد: این مصوبات برای واردات جدید خودروها نیست و به طور صرف برای خودروهایی است که دارای قبض انبار تا تاریخ ۱۳۹۷.۵.۱۶ و موجود در گمرک هستند.

به گزارش ایلنا، سید مهدی نیازی درخصوص مصوبات هیات وزیران برای ترخیص خودروهای موجود در گمرک گفت: مصوبه ترخیص این خودروها توسط هیات وزیران در تاریخ ۱۳۹۷.۱۰.۱۶ ابلاغ شد. این مصوبه در تاریخ ۱۳۹۷.۱۰.۲۷ اصلاح و در این اصلاحیه تاریخ قبض انبارها به ۱۳۹۷.۰۵.۱۶ تغییر کرد. در بند ۷ مصوبه هیات وزیران، ابلاغ این مصوبه به وزیر صنعت، معدن و تجارت واگذار شد و دستورالعمل در تاریخ ۱۳۹۷.۱۱.۹ از طریق ایشان ابلاغ و در رسانه‌ها نیز منعکس شد.

وی با بیان اینکه حدود ۱۰ روز است که بر اساس این دستورالعمل و مصوبه دولت، عملیات ثبت سفارش برای خودروهای موجود در گمرک اجرایی شده است، اظهار داشت: این مصوبه برای واردات خودروهای جدید نیست و صرفاً برای خودروهایی است که دارای قبض انبار بوده و موجود در گمرک هستند؛ بنابراین تغییری در سیاست‌ها ایجاد نشده و مصوبه‌ای برای واردات خودرو نداریم.

مدیرکل دفتر مقررات، صادرات و واردات از نکات پیش‌بینی شده در این دستورالعمل را اصالت قبض انبارها را شمرد و تصریح کرد: تأیید اصالت قبض انبارها با گمرک و اعلام منشأ ارز توسط واردکنندگان در بانک مرکزی انجام می‌شود. سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان هم درخصوص خدمات پس از فروش و نمایندگی این خودروها بررسی و اقدام می‌کند و برای ترخیص خودروها مجوز و تاییدیه می‌دهند و در نهایت، این خودروها زیر نظر سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان به خریداران خودروها با ضوابط این سازمان تحویل داده می‌شود.

نیازی اضافه کرد که این دستورالعمل از طریق شبکه‌های اجتماعی، پرتال وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان توسعه تجارت در اختیار عموم قرار گرفته است.

سید مهدی نیازی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر