کد خبر: 727630 A

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی:

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: نوسان قیمت محصولات دامی و طیور در حال گذار است و به زودی به ثبات خواهد رسید.

به گزارش ایلنا و به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، مرتضی رضایی روز چهارشنبه در بیست و هشتمین دوره معرفی و تجلیل از نمونه‌های بخش کشاورزی قم، اظهار کرد: برخی از دلایل افزایش قیمت این محصولات مانند بالا رفتن قیمت جهانی ذرت و سویا ، هزینه تولید را افزایش داد.

وی با بیان اینکه صنعت دامپروری از صنایع بزرگ ایران است، اضافه کرد: ارزش محصولات دامی در کشور، بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است و معتقدم تغییراتی که در عرصه اقتصادی کشور رخ داده به نفع کشاورزی و تولیدات دامی در حال رقم خوردن است.

وی ادامه داد: افرادی معتقد بودند نیازی به این تلاش‌ها نیست و باید محصولات را از خارج وارد کنیم، در حالی که ارزش تولیدات دامی و طیور امروز بر همگان ثابت شده است.

رضایی خاطرنشان کرد: اگر امروز مرزها را باز کنیم، گوشت مرغ ارزش صادراتی پیدا می‌کند که در دست گرفتن بازارهای صادراتی جهان به نفع کشور است، البته با چنین اقداماتی قیمت این محصولات نباید در داخل کشور تغییرات زیادی داشته باشد.

وی با بیان این که پس از انقلاب اتفاقات ارزشمندی در عرصه کشاورزی افتاده است، افزود: در سال ۵۷ جمعیت کشور حدود ۳۶ میلیون تَن بود و سرانه مصرف پروتئین حیوانی که به عنوان یکی از شاخص‌های امنیت و سلامت غذایی محسوب می‌شود و نقش مهمی در رشد و سلامت انسان دارد، کمتر از ۲۲ گرم بود.

رضایی گفت: درحال حاضر سرانه مصرف این ماده غذایی برای هر ایرانی به بیش از ۳۵ گرم در روز افزایش یافته است.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به این که قبل از انقلاب مصرف سرانه شیر حدود ۶۰ کیلوگرم بود، بیان کرد: پیش از پیروزی انقلاب، سالانه حدود ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تُن شیر در کشور تولید می‌شد و امسال این میزان به ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تُن افزایش یافته است.

به گفته وی پارسال ۹۰۰ هزار تُن لبنیات از کشور صادر شده که دراین زمینه از مرزهای خودکفایی گذشته‌ایم.

وی گفت: ۴۰ سال پیش تولید سالانه مرغ در کشور، ۱۶۰ هزار تن و کمتر کسی قادر به تهیه این محصول بود، در حالی که تولید امروز گوشت مرغ به ۲ میلیون و ۷۵۰ هزار تُن رسیده و سرانه مصرف مرغ بیش از ۲۸ کیلوگرم در سال است.

رضایی افزود: تا پایان امسال ۹۰۳ هزار تُن تخم مرغ در کشور تولید خواهد شد و پیش‌بینی می‌شود تولید این محصول در سال آینده بیش از یک میلیون تُن باشد.

وی ادامه داد: در صورتی که بتوانیم مجوزهای لازم را دریافت کنیم و به شرط این که قیمت‌های داخلی تغییر زیادی نداشته باشد، مازاد مصرف تخم مرغ به خارج از کشور صادر خواهد شد.

رضایی اضافه کرد: تولید این میزان تخم مرغ در شرایطی انجام می‌شود که سال گذشته کشور با آنفلوانزای مرغی مواجه شد و قم از جمله استان‌هایی بود که در این راستا مدیریت مناسبی داشت.

وی با بیان این که ناوگان حمل و نقلی که به صنعت دامپروری وابسته است نیز ایجاد اشتغال می‌کند، گفت: حدود ۱۳ میلیون تُن در صنعت دام شیری و خوراک مرغ نهاده مصرف و از طریق ناوگان حمل و نقل به سراسر کشور حمل می‌شود که این مساله نشان دهنده اشتغالزایی، پویایی و بزرگی این صنعت است.

در آیین بیست و هشتمین دوره معرفی و تجلیل از نمونه‌های بخش کشاورزی قم ، ۳۲ طرح در بخش های بهبود تولیدات دامی، مدیریت آب وخاک، بهبود تولیدات گیاهی، شیلات و امور آبزیان و صنایع تبدیلی و غذایی با اعتبار یک هزار و ۲۱۰ میلیارد ریال و با اشتغالزایی ۴۷۱ تَن افتتاح شد که ۴۸۹ خانوار از مزایای این طرح ها بهره‌مند می‌شوند.

شاخص معاون ناوگان حمل و نقل وزارت جهاد کشاورزی هزینه تولید
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر