کد خبر: 726902 A

حریری در گفت‌وگو با ایلنا:

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران و چین اظهار داشت: ما در شرایط جنگی قرار داریم که آن نیز الزامات خاص خود را دارد بنابراین ورود دولت یا نظامیان به صحنه اقتصاد کشور طبیعی است و این می‌تواند در هر کشوری که در این شرایط است وجود داشته باشد.

مجیدرضا حریری در گفت‌وگو با ایلنا درباره همکاری وزارت اقتصاد، صمت و امور خارجه در زمینه تاسیس شرکت‌هایی برای تهاتر کالا و خدمات بدون مبادله پول گفت: این ایده همیشه مطرح بوده است و باید توجه داشت هر رخنه‌ای در دیوار تحریم یک گام رو به جلو است که باید برداشته شود و یکی از ابزارهای آن همین معاملات تهاتری است که برای آن نیازمند ایجاد پایگاه‌هایی هستیم  که صادرات و واردات کالاها را سامان ببخشد.

وی ادامه داد:  البته این ابزار گزینه مناسبی برای شرایط نرمال نیست و چون ما در این شرایط تحریم قرار داریم، باید از همه امکانات و ظرفیت خود برای جلوگیری از کاهش صادرات و رفع نیازها استفاده کنیم.

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران و چین در مورد شرایط گزینش شرکت‌هایی که در این طرح استفاده می‌شوند، گفت: قاعدتا این شرکت‌ها باید قابل اعتماد باشند چون ممکن است امکان سوءاستفاده از چنین بحث‌هایی وجود داشته باشد و باید سعی کرد آن را به حداقل رساند. در این مورد می‌توان از ظرفیت اتاق‌های مشترک نهایت استفاده را برد چون مورد اطمینان‌تر از سایر شقوق هستند.

حریری تصریح کرد: باید توجه داشت که بخش خصوصی سهم بزرگی در اقتصاد ما ندارد و طبیعتا بخش‌هایی که سهم بیشتری‌ دارند ورود خواهند کرد. البته همان طور که ذکر کردم ما در شرایط عادی نیستیم بنابراین نباید توقعات ما نیز تمرکز بر مباحث مانندی آزادی‌های اقتصادی یا خصوصی سازی باشد که برای شرایط نرمال مناسب است.

وی با اشاره به شرایط جنگی اقتصاد کشور گفت: ما در شرایط جنگی قرار داریم که آن نیز الزامات خاص خود را دارد بنابراین ورود دولت یا نظامیان به صحنه اقتصاد کشور طبیعی است و این می‌تواند در هر کشوری که در این شرایط است وجود داشته باشد.

عضو اتاق بازرگانی با تاکید بر نقش بانک مرکزی در این موضوع گفت: قاعدتا بانک مرکزی به عنوان ناظر مبادلات ارزی کشور باید از دقت و تسلط حداکثری برخوردار بوده و در این روند حضور فعال داشته باشد.

اقتصاد اقتصاد کشور بانک مرکزی چین دولت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر