کد خبر: 724227 A

وزیر اقتصاد:

دژپسند اظهار داشت: بانک مرکزی بدون سرکوب بازار توسط کنترل بازار را در دست بگیرد و امیدواریم این شرایط بهتر از این نیز باشد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، فرهاد دژپسند در نشست هم‌اندیشی با کارآفرینان جوان کشور گفت: امیدوارم این جلسات ادامه‌دار باشند چون مهمترین بحث در وزارت اقتصاد سیاست گذاری است و این جلسات می‌تواند در این زمینه کمک فراوانی کند.

وزیر اقتصاد  با اشاره به نوسانات نرخ ارز گفت: نوسانات نرخ ارز  آسیب‌زا بوده‌اند بنابراین کنترل نوسانات نرخ ارز مهم‌تر از کاهش نرخ ارز است به همین دلیل با تلاش‌های صورت گرفته این نوسانات به حداقل رسیده است البته ما در شرایطی هستیم که متغیرهای برون‌داد می‌تواند تکانه‌های را وارد کنند.

وی افزود: بانک مرکزی بدون سرکوب بازار توسط کنترل بازار را در دست بگیرد و امیدواریم این شرایط بهتر از این نیز باشد.

دژپسند در مورد عرضه ارز صادرکنندگان محصولات فناورانه گفت: براساس قانون اگر صادرات این شرکت‌ها زیر یک میلیون یورو باشد معاف از عرضه در سامانه نیما و اگر بین یک تا سه میلیون باشد تقریبا ۲.۴ میلیون آن معاف است.

وی با تاکید بر کاهش تعداد بخشنامه‌های صادره گفت: ما باید به دنبال آن باشیم که تعدد بخشنامه‌ها کاهش و سیاست‌های مزاحم حذف شود. یکی از مشکلات ما پیش‌آگاهی است و باید آن را قبل از صدور بخشنامه انجام دهیم که این امر می‌تواند در راستای رانت زدایی و شفافیت عمل کند.

وزیر اقتصاد خاطرنشان کرد: ما باید به مرحله‌ای از تاب‌آوری برسیم تا تکانه‌های وارده را  دفع کنیم البته این به معنی ادامه‌دار بودن سختی‌ها نیست. یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی، استقلال سیاسی است که می‌خواهند به آن خدشه وارد کنند و ما این دستاورد را از دست نخواهیم داد.

وی ادامه داد: ما در ده ماهه اول ۳۶ میلیون دلار صادرات داشتیم که رقم بزرگی است و اگر این میزان ارز به کشور بازگردد کمک بزرگی برای کشور خواهد داشت، البته در مورد صادرات نفت هم برخی‌ها ادعا داشتند که صادرات را صفر خواهند کرد که آن نیز اتفاق نیافتاد.

وزیر اقتصاد با تاکید بر نقش فناوری نوین در رشد و توسعه کشور گفت: همانطور که برای سرمایه گذاری خارجی فرش قرمز پهن کرده‌ایم برای شما فعالین حوزه‌ی فناوری و کارآفرینان نیز اینگونه است، اگر در بخشی مشکل قانونی وجود داشته باشد ما حاضر هستیم مجوزهای لازم را بگیریم. باید توجه داشت که لازمه تحول و رشد اقتصادی استفاده از فناوری نوین  و استفاده از سرمایه‌گذاری خارجی است.

وی گفت: ما بر روی اقتصاد دیجیتال حساب باز کرده‌ایم هرچند تا پایان دولت دوازدهم نمی‌توانیم گامی در این راستا برداریم اما زیرساخت‌های آن را فراهم کرده‌ایم.

وزیر اقتصاد در مورد نقش نفت در اقتصاد گفت: باید توجه داشت آنچه برای ما مضر است اقتصاد مبتنی بر نفت است وگرنه منابع نفت وگاز یک  مزیت است و با توسعه این بخش می‌توانیم به توسعه کشور کمک کنیم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چشم‌انداز اقتصادی ایران را چگونه ارزیابی می‌کنید، گفت: چشم انداز ما دست خود ماست و باید با عزم و اراده به دنبال ساخت آن باشیم.

 

اقتصاد بانک مرکزی فرش فناوری نرخ ارز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر