کد خبر: 723443 A

رئیس کل گمرک ایران:

رئیس کل گمرک با رد قاچاق ۲ میلیون راس گوسفند گفت: من حاضر هستم به صورت حضوری به وزارت جهاد رفته و ثابت کنم که این ارقام اصلا وجود ندارد. نباید با دامن زدن به اینگونه شائبه‌ها در میدان دشمن بازی کنیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، مهدی میر اشرفی در نشست خبری که به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برگزار شد، گفت:  با وجود تحریم‌های آمریکا شاهد تحول معنی‌دار در آمار نیستیم، به طوری‌که میزان صادرات دو درصد رشد داشته است و کاهش واردات نیز مربوط به سهمیه‌بندی ارزی و تصمیم به ممنوعیت ۱۳۳۹ قلم کالا است که البته بیشتر این کالاها جز کالاهای لوکس هستند و تاثیری در زندگی مردم ندارند.

وی ادامه داد:  گمرک ایران عضو ۱۵ کنوانسیون، همجوار با ۲۰ سازمان ، دارای ۱۲ رویه گمرکی، ۳۹ نوع عوارض گمرکی است. همچنین تعداد سازمان‌های مجوز دهنده نیز ۲۲ سازمان است. در بحث حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان ۶۵ معافیت گمرکی داریم که در مقایسه با دنیا دچار پیچیدگی هستیم و باید با کاهش این پیچیدگی‌ها تجارت را تسهیل کنیم.

رئیس کل گمرک با اشاره به آمار واردات صادرات کشور گفت: ما در ده ماهه نخست سال بالغ بر ۶ ۳ میلیارد دلار صادرات  و بیش از ۶ .۳۵ میلیارد دلار واردات داشته‌ایم که ۱۰ میلیارد دلار آن مربوط به کالاهای اساسی و ۲۵ میلیارد دلار  مربوط به مواد اولیه‌ ، ماشین آلات و تجهیزات تولید بوده است. بنابراین قسمت اعظم واردات به سمت تولید می رود.

وی ادامه داد: ما باید نسبت به تولیدات عنایت ویژه داشته باشیم و با توجه به اینکه به دلیل افزایش نرخ ارز مشکلات نقدینگی برای این واحدها پیش آمده است گمرک تصمیم به کمک به این بخش گرفته است. از همین روی گمرک 117 شرکت که 10 شرکت دانش بنیان هستند  را در ردیف شرکت‌های تولیدکننده قرار داده است و سعی کردیم بیش از 90 درصد کالاهای صادراتی و وارداتی آنها در مسیر سبز باشند تا زمان ترخیص کاهش یابد.

میراشرفی تصریح کرد: همچنین این شرکت‌ها می‌توانند با ارایه ضمانت نامه معتبر بانکی پس از یک سال از ترخیص کالا حقوق خود را پرداخت کنند. در ضمن از شرکت هایی که قادر به ارایه این ضمانت نامه نیستند نیز درصدی از کالا در گمرک نگه داشته می‌شود تا پس از رفع مشکل نقدینگی  ترخیص شود. تلاش می‌کنیم تا جایی‌که قانون اجازه دهد بخشی از اختیارت خود را به استان‌ها تفویض کنیم تا بحث تمرکز حل شود و متولی‌گری خود را کاهش دهیم.

وی در مورد قاچاق گوشت گفت: در بحث واردات گوشت قرمز گرم شاهد رشد ۱۸۸ درصدی هستیم و سرانه مصرف گوشت در کشور در حال افزایش است و نباید با ارقام و آمار اشتباه جامعه را ملتهب کنیم.

وی با رد  قاچاق ۲ میلیون راس گوسفند گفت: من حاضر هستم به صورت حضوری به وزارت جهاد رفته و ثابت کنم که این ارقام اصلا وجود ندارد و باید توجه داشت که اصلا کشورهای هدف قاچاق گوشت بازاری به این اندازه ندارند بنابراین نباید با دامن زدن به اینگونه شائبه‌ها در میدان دشمن بازی کنیم.

میراشرفی با اشاره به شرایط تحریمی گفت: در این شرایط باید تعامل خود با بانک مرکزی و وزارت صمت را افزایش دهیم تا کالا در گمرک رسوب نکند و افزایش زمان ثبت سفارش از 3  ماه به 6 ماه توسط وزارت صمت نیز در این راستا است.

وی ادامه داد: در این شرایط نباید در زمین دشمن بازی کنیم بعضا موارد مطرج می شود که خلاف واقعیت است در مورد 10 یا 12 پرونده بزرگ که کاشف آن خود گمرک بوده افراد متضرر از این موضوع، سودجو و ناآگاه به دنبال جوسازی علیه گمرک هستند. باید به جامعه آمار صحیح ارایه دهیم که در غیر این صورت به کشور خیانت کرده ایم.

رییس کل گمرک متذکر شد:  در مورد کالاهای اساسی اصلا کمبودی نداریم و تنها واردات کالاهای لوکس کاهش پیدا کرده است.

وی با رد قاچاق از طریق مبادی رسمی گفت: قاچاق از طریق مبادی رسمی موضوعیت ندارد و پمپاژ آن به جامعه ظلم به کشور است.

میراشرفی در مورد خودروهای ترخیص نشده گفت:  تقریبا 10 ال 13 هزار خودرو در گمرک وجود دارد که 2 هزار مورد آن مربوط به تخلف است و دولت هم مصوبه کرده خودروهای وارداتی با 2300 سی سی در صورت ورود به گمرک باید با ثبت سفارش معتبر ترخیص شوند. در حال حاضر 10 هزار نفر شاکی در این مورد وجود دارد.
رییس کل گمرک ایران با اشاره به  کسب رتبه‌های برتر در زمینه‌های مختلف توسط گمرک گفت: در بحث استقرار گمرک الکترونیک رتبه نخست، ارزیابی خدمات الکترونیک توسط وزارت ارتباطات رتبه برتر و ذر بحث مبازره با مواد مخدر و داروهای روانگردان نیز رتبه نخست جهانی را کسب کرده‌ایم.

وی متذکر شد: ما باید از تجارب جهانی در اداره گمرک استفاده کنیم و  توصیه هایی که در زمینه حذف کاغذ از فرایندهای گمرکی، استفاده از کارشناسان مجازی و شفاف سازی استفاده کنیم. ما در زمینه حداقل رساندن نقش انسان و حذف کاغذ از رویه های گمرکی موفق عمل کرده ایم. دنیا به سمت حذف کنترل‌های فیزیکی و مزاحم رفته است و ما نیز باید از کنترل‌های غیرمزاحم و علمی استفاده کنیم.

میر اشرفی با تاکید بر نقش گمرک در تجارت جهانی گفت:  از 70 هزار میلیارد تومان تولید ناخالص جهانی بیش از 20 هزار میلیارد دلار آن یعنی یک چهارم آن از طریق فرایند تجارت است که مسیر ترانزیتی نقش مهم و بسزایی در این روند دارد و خوشبختانه کشور ما در این زمینه یک کشور خوش نقشه است و از این 20 هزار میلیارد دلار 90 درصد آن از طریق حمل و نقل دریایی است که ایران در این زمینه خط ساحلی جالب توجهی دارد و باید از این مزیت استفاده کافی کنیم.

 

 

 

 

بازی جامعه دلار قاچاق گوشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر