کد خبر: 722692 A

وزیر نیرو:

وزیر نیرو گفت: اکنون به‌واسطه توانمندی و ارتباطی که با کشورهای همسایه از جهت تبادل انرژی برقرار است می‌توانیم به‌عنوان قدرت اول تولید برق، حضور فعالی در بازارهای منطقه داشته باشیم.

به‌گزارش ایلنا از وزارت نیرو، "رضا اردکانیان" امروز (جمعه) در دومین روز از سفر به استان خراسان رضوی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه کشور ایران در حال حاضر بیش از 80 هزار مگاوات ظرفیت نصب شده نیروگاهی دارد، افزود: این میزان ظرفیت نصب شده نسبت به چهار دهه قبل، بیش از 11 برابر رشد کرده است.

وی به توانمندی کنونی متخصصان در این زمینه اشاره و اظهار کرد: کشورهای همسایه نیازمند و پذیرای حضور متخصصان و سازندگان ایرانی هستند. سرمایه‌گذاران داخلی هم می‌توانند در این مشارکت حضور فعال داشته باشند.

وزیر نیرو ظرفیت استان خراسان رضوی در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر را بسیار بالا عنوان کرد و افزود: در استان خراسان رضوی، پذیرای سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر اعم از نیروگاه‌های خورشیدی و بادی هستیم و هیچ نوع محدودیتی در این زمینه نداریم.

اردکانیان تاکید کرد: برای مشارکت در ساخت اینگونه نیروگاه‌ها برابر ضوابط، محدوده زمانی معینی وجود دارد تا توافق‌ها به مرحله اجرا برسد و اگر از آن محدوده زمانی تجاوز شود به طور طبیعی توافق‌ها و قراردادها لغو و فرصت به سرمایه‌گذاران واقعی‌تر که مهیای مشارکت هستند، داده خواهد شد.

وی در رابطه با اهمیت احداث نیروگاه 546 مگاواتی سیکل ترکیبی سبزوار که صبح امروز عملیات اجرایی آن آغاز شد، عنوان کرد: اجرای این پروژه هم در جهت تامین برق مطمئن و پایدار برای مصرف‌کنندگان، هم برای جذب سرمایه‌گذاری‌های بیشتر در استفاده از ظرفیت‌های موجود در این منطقه بسیار حائز اهمیت است.

وزیر نیرو با بیان اینکه در ایام دهه فجر بیش از 8 هزار پروژه در بخش‌های آب، برق و فاضلاب کشور افتتاح می‌شود، خاطرنشان کرد: طی دیروز و امروز در سفر به استان خراسان رضوی، دو نیروگاه سیکل ترکیبی، دو تصفیه خانه پیشرفته جمع آوری و تصفیه فاضلاب و پروژه‌های مختلف آب و برق با اعتباری افزون‌بر 6 هزار میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید و یا عملیات اجرایی آنها آغاز شد.

اردکانیان افزود: توسعه صنعت برق کشور نیز از دستاوردهای مهم خون شهدا، انقلاب اسلامی و نمود عینی تحقق شعار استقلال است.

وزیر نیرو ادامه داد: تولید انرژی الکتریکی که نقش اصلی در مصارف خانگی و تجاری دارد از سال 1357 تاکنون رشد 2.30 برابری داشته در حالی‌که جمعیت کشور در این مدت 2.25 برابر شده است.

وی اظهار داشت: ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های کشور با رشد 11 برابری از 7 هزار مگاوات در زمان انقلاب به 80 هزار مگاوات در سال جاری رسیده است، همچنین طول شبکه های برق کشور در مدت مشابه از 82 هزار کیلومتر به 923 هزار کیلومتر رسیده است.

وزیر نیرو تصریح کرد: تعداد روستاهای برخوردار از نعمت برق در ابتدای انقلاب چهار هزار روستا بود در حالی که اکنون با رشد 13 برابری این تعداد به 57 هزار روستا افزایش یافته است.

اردکانیان، تولید برق شبکه ای را یکی از شاخصه های رونق تولید و توسعه کشور دانست و افزود: در ابتدای انقلاب پیک بار شبکه 3 هزار و 480 مگاوات بود که امروز این میزان از مرز 57 هزار مگاوات عبور کرده و 16 برابر شده است.

وی خاطرنشان کرد: در بخش نیروگاه‌های خورشیدی، بادی و انرژی پاک رو به توسعه بوده‌ایم و امروز هزار مگاوات ظرفیت نصب شده در اختیار داریم.

وزیر نیرو افزود: طی 2 روز گذشته نیز 6 هزار میلیارد تومان افتتاح پروژه یا عملیات اجرایی در استان خراسان رضوی داشته ایم و 457 طرح نیروگاهی و آب و فاضلاب شهری دیگر نیز در این استان در حال اجراست.

 

انرژی انقلاب برق رشد کشورهای منطقه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر