کد خبر: 722654 A

عضو کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران:

عضو کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران گفت: طی ۱۵ سالی که از راه اندازی نخستین بورس کالایی یعنی بورس فلزات در کشور می گذرد، یکی از کارکردهای موثر این بورس حرکت به سمت اقتصاد بازار در فضایی شفاف و قابل نظارت بوده است به طوریکه در مقایسه با گذشته، هم از قیمت گذاری فاصله گرفته‌ایم و‌ هم آمارهایی از مبادلات کالاهای مهم و مواد اولیه بدست آمده که امروز به مبنایی برای تحلیل صنایع مبدل شده است.

عباس آرگون در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، عنوان کرد: براساس اصول اقتصاد، بازار باید تعیین کننده قیمت کالاها باشد، به طوریکه خریدار و فروشنده در عرضه و تقاضا منافع خود را لحاظ می کنند و تجربه نشان داده است هر جا دخالتی در روند عرضه و تقاضای بازار ایجاد شده است، تولیدکننده و مصرف کننده واقعی سودی از این دخالت ها نبرده اند.

این عضو اتاق بازرگانی تهران اظهار داشت: بدون رعایت اصول اقتصادی نمی توان به اقتصاد رونق بخشید به این ترتیب دست نبردن در مکانیسم عرضه و تقاضا از قدم های اصلی رسیدن به رونق اقتصادی است و باید توجه کنیم حمایت از بازاری خاص، بدون رعایت قواعد بازار به درستی و براساس اهداف پیش نمی رود و منحرف می شود.

به گفته وی، بورس کالا تنها بستری بوده که در سال های اخیر مبادلات کالاها را به سمت نظام بازار آن هم در محیطی امن و شفاف هدایت کرده و باید تلاش کرد تا با حمایت‌های انجام شده روز به روز بر خدمات این بورس برای کمک به اقتصاد کشور افزوده شود.  

آرگون با اشاره به نقش بورس کالا در افزایش رقابت بین تولیدکنندگان گفت: بورس کالا علاوه بر اینکه باعث ایجاد شفافیت در انجام معاملات می شود، زمینه ساز افزایش رقابت بین تولیدکنندگان نیز است به این ترتیب که محصول باکیفیت تر، تقاضا و بهای بیشتری به نسبت محصول باکیفیت پایین تر دارد و از این رو تولیدکنندگان به تولید محصول مرغوب تر تشویق می شوند.

آرگون افزود: در شرایط کنونی در صورتی که بتوان شرایطی را فراهم کرد تا شاهد تقویت عرضه زنجیره تولید محصولات در بورس کالا باشیم به افزایش شفافیت و رقابت در اقتصاد کمک کرده ایم.

عضو هیأت نمایندگان اتاق تهران در پایان گفت: در دنیا از ظرفیت های بورس های کالایی به مراتب استفاده های بیشتری از ما می کنند که ما نیز باید از مجموعه بازار سرمایه و بورس کالا در راستای توسعه و شفافیت اقتصادی نهایت بهره را ببریم.

اقتصاد پول سرمایه قیمت گذاری بورس فلزات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر