کد خبر: 721702 A

شیرزاد مطرح کرد:

معاون وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: در بازار شب عید اسال با تمهیداتی که انجام شده اجازه نمی‌دهیم که مشکلات سال قبل اتفاق بیفتد ما نباید بگذاریم فاصله زیادی بین عمده فروش و خرده‌فروش وجود داشته باشد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، حسین شیرزاد بعد از ظهر امروز در نشست خبری گفت: ما بیش از ۱۳ اتحادیه در بخش‌‌های مختلف کشاورزی تشکیل داده‌‌ایم و در حال تشکیل نهادهای زنجیره‌‌‌ای بخش کشاورزی هستیم. تعاونی روستایی در سالی که گذشت ۶۶ تن زعفران را در بورس با دو روش سپرده کالایی و فیزیکی عرضه کرد که در به‌سازی بازار زعفران موثر بود.

وی با اشاره به اینکه سازمان تعاونی روستایی متولی خریدهای حمایتی و بخشی از خریدهای تضمینی است، اظهار داشت: خرید بیش از چهار هزار تن خرما در خوزستان و خرید تضمینی گندم به صورت مشارکت با شرکت‌‌‌های بازرگانی به میزان سه میلیون و ۳۰۰ هزار تن و همچنین خرید ۲۶ هزار تن سیب زمینی به منظور تنظیم بازار از اقدامات این سازمان است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه سازمان تعاونی روستایی با مدیریت سه درصد از بازار شیر کشور و خرید ۴۴ هزار تن شیر از دامداران به کمک واحدهای خرد و سنتی کشاورزی آمدیم، تصریح کرد: سازمان تعاون روستایی در عرضه سه هزار و ۶۰۰ تن شیرخشک مشارکت داشته که در بورس‌‌‌‌‌های کالایی که قیمت‌‌های بهینه نزدیک شده است. همچنین عرضه چهار هزار تن خامه هم توسط این سازمان انجام شده است.

شیرزاد در رابطه با صادرات و برندسازی خاطرنشان کرد: در عرصه صادرات و برندسازی فعال بوده‌‌‌ایم و به کمک اتحادیه‌‌ها توانستیم حدود ۱۳ هزار تن محصولات کشاورزی اعم از باغی و زراعی را به افغانستان، عراق، پاکستان، اقلیم کردستان عراق و آسیای میانه صادر کنیم. همچنین ۲۴۰ هزار تن دانه‌‌های روغنی جو و ذرت توسط این سازمان خریداری شده است.

وی با اشاره به خدمات سازمان تعاونی روستایی به روستاییان مناطق محروم ابراز داشت: در کنار این وظایف، تنظیم بازایابی در حال خدمت‌‌رسانی به جامعه روستایی هستیم و عرضه سوخت و آرد روستایی را در کنار مواد سوختی طبیعی انجام داده‌‌ایم که حدود ۲۸ هزار تن مواد سوختی و ۵۴۵ هزار تن آرد در به دور افتاده‌‌‌ترین نقاط روستایی کشور ارسال شده است.

مدیرعامل سازمان تعاون روستایی ایران با تاکید بر اینکه برای به‌سازی و نوسازی فروشگاه‌های عرضه محصولات و مواد اولیه کشاورزی را هم در کشور صد در صد تجهیز کرده‌‌‌ایم، بیان کرد: ایجاد فروشگاه‌های زنجیره‌‌ای و مشارکت با فروشگاه‌‌های بزرگ کشور از دیگر فعالیت‌‌‌های این سازمان است.

شیرزاد ادامه داد: در دو ماه گذشته سازمان تعاون روستایی برای وظایف خود در قبال بازار شب عید اقداماتی انجام داده و ۳۰ هزار تن سیب را از شش مبادی تامین و به تمامی استان‌‌ها ارسال کرده است که این اقدام با مباشرت اتحادیه‌‌های سازمان روستایی و اتحادیه‌‌های باغداران انجام و به استان‌‌ها ارسال هم شده است.

وی با بیان اینکه علاوه بر این ۳۰ هزار تن، شش هزار تن هم ذخایر ملی و احتیاطی را برای حل بحران بازار ذخیره کرده‌‌ایم، یادآور شد: در حال حاضر سازمان مشغول تدارک ۴۰ هزار تن پرتقال برای شب عید است که ۳۰ هزار تن آن پرتقال تامسون شمال و ۱۰ هزار تن هم پرتقال والنسیای جنوب است که تاکنون به ۱۲ استان کشور ارسال شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: سازمان تعاونی روستایی در سال آینده بیش از ۵۵ درصد مصارف کودی کشور را تامین خواهد کرد و تلاش می‌‌کنیم توزیع مویرگی را به بالای ۵۸ درصد برسانیم.

شیرزاد با بیان اینکه سازمان تعاون روستایی در حال تامین ۱۹۹ هزار تن انواع بذرها است، عنوان کرد: در کنار توزیع ۶۰۰ هزار تن کود اوره در سال جاری، سه هزار تن انواع سموم را در جامعه بهره‌‌برداران بخش کشاورزی تامین می‌‌کنیم و سهم سازمان تعاونی روستایی از تامین بذور اصلاح شده در سال ۹۷ دویست هزار تن بوده است. 

وی اضافه کرد: ۱۶ انبار جدید با ظرفیت ۱۸ هزار تن را به انبارهای قبلی اضافه کرده‌‌ایم و با ایجاد ۱۲ مرکز عرضه کالا به مساحت پنج هزار متر مربع گام جدیدی در توسعه باراندازها برداشته‌ایم.

مدیرعامل سازمان تعاون روستایی با اشاره به زمان توزیع میوه‌‌های شب عید گفت: توزیع میوه شب عید از ۱۰ روز پایانی سال شروع می‌‌شود. ستاد تنظیم بازار باید اجازه توزیع را به ما بدهد و ما با اجازه این ستاد و با قیمتی که مصوب می‌‌کند، عرضه میوه‌‌ها را آغاز خواهیم کرد و اطمینان می‌‌دهیم امسال بازار بسیار خوبی را خواهیم داشت.

شیرزاد ادامه داد: ما اولین شرکت تجارت بذور به نام شرکت تجاری سرگانیک ایران را با مشارکت ۱۲ شرکت اتحادیه تعاونی به منظور توسعه تولید و تجارت محصولات ارگانیک تاسیس شده است که هم واردات و هم صادرات در دستورکار این شرکت قرار دارد.

وی در رابطه با برخی موسسات غیرمجاز اظهار داشت: فضای اقتصادی کشور در برهه زمانی خاصی برای سودجویی مناسب شده بود و برخی افراد توسط بعضی از تعاونی‌‌های منحل شده کشور اقدام به حذف هیات مدیره‌‌ها و تزریق پول کردند و با این کار، سهامی را به مردم فروختند که پشتوانه مالی نداشت. از طرفی هم هیات مدیره دست‌‌نشانده خودشان را بر روی کار گذاشتند که هیچ ارتباطی با جامعه روستایی نداشت. البته برخی از این موسسات مانند مهر ماندگار ایلام، ولیعصر و توسعه نهال نشان البرز در حال انحلال هستند.

معاون وزارت جهاد کشاورزی افزود: صندوق تعاون روستای ایرانیان (آرمان) هیچ ارتباطی به واحدهای متخلف ندارد اما یک اشتباه محاسبات در این صندوق به وجود آمد که باعث ایجاد مشکل شد. سرمایه‌‌‌‌گذاری پول این صندوق در کاسپین و فرشتگان باعث شد اعضای این صندوق هم به مالباختگان دو صندوق دیگر ملحق شوند اما تعاونی روستایی بخش عظیمی از پول را از فرشتگان گرفته و تنها ۱۲ میلیارد تومان دیگر باقی مانده است.

شیرزاد در رابطه با وجود قانونی برای ایجاد موسساتی مانند کاسپین و فرشتگان تصریح کرد: در برنامه پنجم توسعه، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان تعاونی روستایی مکلف به ایجاد و توسعه واحدهای اعتباری بودند اما زمانی که ابزار لازم را برای کنترل و نظارت ندارید، مشکلات ایجاد شده طبیعی است.

وی درباره بازار شب عید و افزایش قیمت‌‌‌ها خاطرنشان کرد: زمانی که قیمت پرتقال در مازندران بین دو هزار و ۸۰۰ تا سه هزار و ۳۰۰ تومان است و با همان قیمت به مراکز استان‌‌ها می‌‌‌آید، ناگهان در خرده‌‌فروشی‌‌ها قیمت آن افزایش پیدا می‌‌‌کند که تنها نشان از خلاء مدیریت و نظارت است اما در بازار شب عید امسال با تمهیداتی که انجام شده، اجازه نمی‌‌دهیم که مشکلات سال قبل اتفاق بیفتد. 

مدیرعامل سازمان تعاونی روستایی افزود: ما نباید بگذاریم فاصله زیادی بین عمده‌‌فروش و خرده‌‌فروش وجود داشته باشد، خلاء سیستم‌‌های نظارتی باعث تفاوت در قیمت‌‌ها و نوسانات شده است.

شیرزاد با اشاره به بحث واگذاری سازمان تعاون روستایی به بخش خصوصی اذعان داشت: از سال ۸۹ بحث واگذاری این سازمان وجود دارد در حالی که این سازمان مکلف به انجام احکام حاکمیتی است و وظایف تنظیم بازاری سازمان با زیان انباشته است و جذابیتی برای بخش خصوصی ندارد. در این میان، یک تساهل و تسامح بوده و ما از سازمان خصوصی‌‌سازی خواستار حذف سازمان تعاونی روستایی از فهرست خصوصی‌‌سازی هستیم.

وی با بیان اینکه ما مسئول نوسازی و به‌سازی روستاها هستیم، عنوان کرد: این اقدامات برای بخش خصوصی جذابیتی ندارد. در حال حاضر یکی از شبکه‌‌های ما در حال خرید شرکت خدمات حمایتی است و چنین شبکه‌‌ای با این مسئولیت گسترده نمی‌‌تواند خصوصی‌‌سازی شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: طرفین متقاعد شده‌‌اند که ۸۰ درصد از وظایف سازمان که حاکمیتی بوده و قابل واگذاری نیست. بنابراین واگذاری این سازمان اجرایی نخواهد شد.

جهاد کشاورزی زعفران شب عید محصولات کشاورزی مشکلات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر