کد خبر: 720229 A

در سفر وزیر نفت انجام شد؛

منطقه‌ویژه اقتصادی صنایع انرژی‌بر پارسیان بهترین منطقه برای توسعه و رشد صنعت پتروشیمی محسوب می‌شود. در این راستا وزارت نفت، علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری و حمایت از سرمایه‌گذاران در این منطقه ویژه اقتصادی است.

به گزارش ایلنا، بیژن زنگنه وزیر نفت، خداداد غریب‌پور مدیرعامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، بهزاد محمدی مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، مسعود کرباسیان مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، سعید محمد فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیا، علی آقامحمدی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و جمعی از مدیران صنعت پتروشیمی در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به‌منظور بازدید از آخرین روند اجرایی پروژه‌های پتروشیمی از منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان بازدید کردند.

وزیر نفت در بازدید از این منطقه گفت: منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان بهترین منطقه برای توسعه و رشد صنعت پتروشیمی محسوب می‌شود و در این راستا وزارت نفت، علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری و حمایت از سرمایه‌گذاران در این منطقه ویژه اقتصادی است.

زنگنه افزود: منطقه ویژه اقتصادی انرژی بر پارسیان زمینه خوبی برای توسعه دارد و نزدیک به ۲۰۰۰ هکتار زمین در این منطقه است که می‌تواند در اختیار پتروشیمی قرار گیرد. در این خصوص باید مطالعات و طراحی‌های لازم درباره جایگزینی واحدها بخصوص روابط بین واحدها، تامین خوراک و انتقال محصول به بندر توسط مشاور و نظارت شرکت ملی صنایع پتروشیمی انجام شود تا به نتیجه برسد.در حال حاضر وضعیت خوراک بسیار خوب است و طرح‌هایی که بین ۴۰ تا ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند باید پیگیری شوند تا ظرف دو سال آینده به بهره برداری برسند.

در ادامه غریب‌پور مدیرعامل ایمیدرو با ابراز خشنودی از سفر وزیر نفت به این منطقه مهم اقتصادی ضمن اشاره به ظرفیت‌های این منطقه اعلام کرد: توسعه و پیشرفت زیرساخت‌های منطقه ویژه اقتصادی پارسیان مورد توجه و از اولویت‌های ایمیدرو است .

همچنین در حاشیه بازدید وزیر نفت از منطقه صنایع انرژی بر پارسیان جلسه‌ای با حضور بهزاد محمدی مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، خداداد غریب پور مدیرعامل سازمان ایمیدرو و حسن شاهرخی مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی پارسیان درباره برنامه جامع توسعه صنایع انرژی بر پارسیان به‌عنوان قطب سوم توسعه صنعت پتروشیمی برگزار شد.

در این جلسه ظرفیت‌های دو شرکت برای تامین هرچه سریع‌تر زیر ساخت‌های لازم بررسی شد و مقرر شد اقدامات اجرایی از جمله استحصال و تسطیح اراضی، تامین آب و برق، احداث جاده‌های ارتباطی و توسعه بندر به منظور استقرار صنایع پتروشیمی در منطقه تسریع شود تا فرایند توسعه و سرمایه گذاری در این منطقه هرچه زودتر آغاز  شود.

همچنین در پایان جلسه مقرر شد تهیه طرح جامع توسعه این منطقه (MDP) هر چه سریع‌تر اجرایی گردد. براساس این گزارش منطقه پارسیان با توجه به زیر ساخت‌های فنی- تخصصی ایجاد شده و در دست ساخت، از جمله نزدیکی به منطقه عسلویه و منابع خوراک، اخذ مجوزهای قانونی، نزدیکی به فرودگاه و در مجاورت دریا بودن به‌عنوان یک هاب صنعت پتروشیمی است.

تاکنون برای ۳ طرح پتروشیمی GTX در این منطقه مجوز صادر شده و با توجه به امتیازات برجسته این منطقه پیش بینی می شود بعنوان قطب  جدیدپتروشیمی ، بستر توسعه این صنعت در شرق عسلویه گردد.

این منطقه در ۱۵ کیلومتری غرب شهر پارسیان در استان هرمزگان و به مساحت ۹۸۰۰ هکتار قرار دارد. این منطقه یکی از قطب‌های توسعه در کشور است که با توجه به مؤلفه‌‌های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، امنیتی، زیست‌محیطی و جغرافیایی، امکان استقرار صنایع مختلف انرژی‌‌بر در آن فراهم است.

براساس برنامه‌های ترسیم شده در این منطقه ویژه به جز توسعه صنعت پتروشیمی، ایجاد صنایعی همچون فولاد، صنایع آلومینیم، آلومینا و توسعه زیر ساخت‌ها، از جمله اسکله‌های صادراتی و تولید برق و آب توسط سازمان ایمیدرو در دست اجراست.

شرکت ملی نفت ایران قرارگاه خاتم‌الانبیاء‌ بیژن زنگنه منطقه ویژه اقتصادی پارسیان منطقه‌ویژه اقتصادی صنایع انرژی‌بر پارسیان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر