کد خبر: 719929 A

سرپرست سازمان توسعه تجارت :

معاون وزیر صمت در خصوص کانال مالی سویس گفت: هفته گذشته جلسه‌ای با سفیر سوییس در این خصوص داشتیم اروپا سعی می‌کند که به روابط خود ادامه دهد اما متاسفانه شرطی گذاشتند که زیاد مورد پسند ما نبود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا در نشست خبری سرپرست سازمان توسعه تجارت محمد رضا مودودی در خصوص وضعیت صادرات گفت: صادرکنندگان می‌توانند از محل ارز خود واردات انجام دهند یا امتیاز آن را واگذار کنند.

معاون وزیر صمت در خصوص کانال مالی سویس گفت: هفته گذشته جلسه‌ای با سفیر سوییس در این خصوص داشتیم اروپا سعی می‌کند که به روابط خود ادامه دهد اما متاسفانه شرطی گذاشتند که زیاد مورد پسند ما نبود.

وی افزود: آنها می‌گفتند فقط غذا و دارو، اما ما گفتیم چون تخلفی در برجام نکردیم همه کالاهای غیر تحریمی باید بتوانند از این کانال استفاده کنند.

وی افزود: این اتفاق به ضرر تجارت دنیا است ما با 6 کشور توافق انجام دادیم نه یک کشور، آیا وزن یک کشور به اندازه ۵ کشور دیگر است؟ اگر اینطور است فردا معاهده یا قرارداد با اروپا اعتبار چندانی ندارد.

مودودی تصریح کرد: ما ۴۰ سال است در چنین شرایطی به سر می‌بریم و به این لاین‌ها تکیه نکردیم و همواره توانسته‌ایم خود را از این بحران‌ها بیرون بکشیم.

مودودی با اشاره به کاهش آمار صادرات با توجه به تغییرات آمار گمرک گفت: مرجع اصلی برداشت آماری ما گمرک است و اگر رسما اعلام کنند، تغییر می‌دهیم.

سرپرست سازمان توسعه تجارت افزود: تعهد داریم  ارز صادراتی را صرف واردات مواد اولیه کنیم و بنابراین نیاز به ورودی داریم و صادرکننده باید ارز را به کشور برگرداند و مواد اولیه محدودی وجود دارد که از سوی صادرکننده به نرخ آزاد خریداری می‌شود.

وی در خصوص شیوه بازگرداندن ارز افزود: اگر ارز نیمایی گرفته شده و کالا صادر شود و ارز آن به کشور برنگردد، سود و رانت نصیب صادرکننده می‌شود، البته ما در شرایط جنگی هستیم و وقتی که در بیرون چرخه اقتصادی، تقاضا برای خرید ارز گرانتر است، حتما مشکلاتی مثل قاچاق مواد مخدر و تامین مالی تروریسم پیش خواهد آمد؛ پس ارز باید برای مقاصد مشخص صرف شود.

مودودی گفت: تجارت کشور باید به سمت شفاف سازی پیش برود و کمیسیون تلفیق بودجه در مجلس نیز نگران بازگشت ارز است، ولی با برخوردهایی مثل مجازات مخالف هستیم.

تجارت تروریسم گمرک وزن اروپا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر