کد خبر: 719298 A

وزیر جهاد کشاورزی:

وزیر جهاد کشاورزی بر ضرورت مقاومت مردم و مسئولان برای پیروزی در جنگ اقتصادی و عبور از شرایط تحریم تاکید کرد و خوداتکایی در گندم را عامل بی اثر شدن تحریم غذایی ایران دانست.

به گزارش ایلنا، محمود حجتی در جمع معاونان این وزرات و مدیران حفظ نباتات کشور با تاکید بر اینکه باید باور کنیم که در شرایط سخت و جنگ اقتصادی قرار داریم، گفت: این موضوع را همگان بیان می‌‌کنیم ولی باور نداریم زیرا اگر موضوعی را باور داشته باشیم،این باور در نگرش ها، عملکرد و رفتار ما باید نشان داده شود.

وی ادامه داد: متاسفانه ما آن طور که باید باور داشته باشیم این باور را نداریم که شرایط و دوره سختی را پشت سر می‌‌‌گذاریم و در به وجود آمدن این شرایط سخت نیز خود ما به ویژه در این دوره سهم و تاثیری نداشته‌‌ایم.

این عضو دولت تدبیر و امید با اشاره به اینکه ایران در چارچوب توافقات بین‌‌المللی مسیر خود را طی می‌‌‌کرد، اظهار داشت: یک برنده انتخابات در آمریکا می‌‌خواست روی رقیب انتخاباتی خود را کم کند، شعارهایی داد و قلدری‌‌های دیکتاتورمآبانه یک فرد به عنوان رئیس‌‌جمهور آمریکا باعث شد یک سری مشکلاتی در نظام جهانی برای ما ایجاد شود.

حجتی افزود: رسانه‌‌های بیگانه سعی می‌‌کنند القاء کنند که این مشکلات را ما با دست خود ایجاد کرده‌‌ایم؛ جنگ روانی سختی را در پیش گرفته‌‌اند تا به نوعی موضوع را به داخل کشور برگردانند ولی ما که در چارچوب مقررات، ساختارها و سازوکارهای بین‌‌المللی که در دنیا جاری هست، توافق کردیم.

وی با طرح این سوال که در این شرایط آیا باید مقاومت کنیم یا عزت نفس فردی و ملی خود را زیر پا بگذاریم؟ تصریح کرد: هجوم رسانه‌‌های بیگانه راه دوم را به ما القا می‌‌کنند.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه مصلحت خود ما و نسل‌‌های آینده ما و امانتی را که به عنوان ایران اسلامی تحویل ما شده ایجاب می‌‌کند که راه اول را بپذیریم و بر اصول خودمان پافشاری کنیم، تصریح کرد: رویکرد ما پافشاری بر اصول و هنجارهایی بود که در چارچوب‌‌های بین‌‌المللی به تفاهم رسیده بودیم. 

حجتی اضافه کرد: در دوره تحریم قبلی، به غلط ادعاهایی را مطرح می‌‌کردند که ایران با سازمان جهانی انرژی اتمی همکاری نکرده یا با ساختارهای جهانی همراه نبوده است اما در این دوره در چارچوب برجام این همکاری‌‌ها و همراهی را انجام دادیم و نباید خدای نکرده این تبلیغات این القاء را ناخودآگاه در ما ایجاد کند که ظالمانه به شرایط طرف مقابل تن دهیم.

وی ادامه داد: ما راه و مسیر خود را طی می‌‌کردیم؛ یک آقایی جایی رای آورده و عامیانه زیر هر آنچه که توافق قبلی ما در چارچوب ۱+۵ بوده زده نه فقط در ارتباط با برجام و ایران در سطح بین‌‌المللی در زمینه سایر توافقات مثل مسائل تغییر اقلیم در نشست پاریس، مسائل در ارتباط با پیمان‌‌های منطقه‌‌ای آتلانتیک و آ.س‌‌.آن و همچنین با شرکای تجاری خودشان مثل چین، مکزیک، ژاپن، کانادا، اتحادیه اروپا همه این را زیر پا داشته است؛ با این شرایط ما راهی جز مقاومت نداریم.

این عضو دولت تدبیر و امید با اشاره به اینکه بحث جهانی شدن و دهکده جهانی که از دهه‌‌های قبل مطرح می‌‌شد، امروزه عملا اتفاق افتاده است، خاطرنشان کرد: امروز اروپا آیا مستقل از آمریکا و اقتصاد جهانی می‌‌تواند تصمیمی بگیرد یا کاری کند؟ تمام مسایل دنیا به هم گره خورده است. 

حجتی افزود: این شرکت‌‌‌ها و بانک‌‌‌های چند ملیتی که در سطح دنیا ایجاد شده، بهم گره خورده و همه اینها باعث ایجاد مشکلات جدی بر سر راه روند روزانه ما شده است. قطعا ما نمی‌‌توانیم مثل گذشته کشور خود را اداره و زندگی کنیم و بگوییم پشت درهای بسته کشور، ما کار خودمان را انجام می‌‌دهیم.

وی اضافه کرد:امروز این گره‌‌خوردگی و سازوکارهای پیمان‌‌های جهانی و منطقه‌‌ای گاهی در خدمت قلدری قرار می‌‌گیرد و باعث شده ما به زحمت بیفتیم.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه در این شرایط یا باید تن بدهیم به هر آنچه که آنها می خواهند و یا باید مقاومت کنیم، ابراز داشت: باید توجه داشت که خواسته‌‌های آنان توقف ناپذیر است زیرا آنچه را که می گفتند و اعلام می کردند را ما تفاهم کردیم؛ پس ناچار از مقاومتیم.

حجتی ادامه داد: محدودیت های زیادی را حتی در زمینه غذا و دارو که به عنوان مسائل انسان دوستانه اعلام کردند، برای ما ایجاد کردند؛ این را هم عملا دروغ می‌‌گویند که ما در زمینه تامین غذا و دارو محدودیتی ایجاد نکرده‌‌ایم.

وی افزود: ظاهر مسئله این است که در مورد غذا محدودیتی ایجاد نکرده اند ولی در عمل ایجاد کرده اند؛ مگر می شود امروز کشوری نیازش را در سطح بین المللی بدون مراودات بانکی و جا به جایی پول تامین کند؟جواب منفی است. اینها همه راه‌‌های مراودات بانکی و پولی را به روی ما بسته اند. پس کمبود غذای خود را چگونه تامین کنیم؟ 

این عضو دولت دوازدهم اضافه کرد: الحمدالله در حال حاضر همه چیز در کشور ما وجود دارد؛ ممکن است گاهی اوقات کالایی بیش از حد خودش گران شده باشد. برخی گرانی‌‌ها طبیعی است زیرا قیمت ارز، قیمت محصولات خارجی و هزینه حمل و نقل و مبادله کالا افزایش پیدا کرده ولی برخی گرانی‌‌ها هم غیرطبیعی است که مردم باید همکاری کنند تا ان‌‌شاء‌‌الله بتوانیم آرامش بیشتری را به بازار برگردانیم.

حجتی ادامه داد: خدا را شاکریم که امروز هر کسی هر کالایی در ارتباط با غذا در کشور نیاز داشته باشد علیرغم همه مشکلات، تامین شده و به وفور در بازار موجود است.

وی با بیان اینکه ما به عنوان دستگاهی که مسئول تامین غذای مردم است کاری که انجام می دهیم، حساسیت بالایی دارد، عنوان کرد: اگر امروز مثل سال‌‌های ۹۱ و ۹۲ می‌‌خواستیم شش میلیون تن گندم وارد کنیم، ببینید چه وضعیتی می داشتیم.ما ذرت،دانه روغنی،کنجاله سویا و یا روغن را که می خواهیم وارد کنیم با مشکلات زیادی رو به رو هستیم حالا اگر علاوه بر این محصولات می خواستیم سالانه ۶ میلیون تن گندم هم وارد کنیم و یا می خواستیم ۱.۵ تا ۲ میلیون تن شکر هم وارد کنیم هم تامین منابع و هم چگونگی مبادله پول با این محدودیت هایی که ایجاد شده و انتقال کالا به کشور چه میزان به مشکلاتمان افزوده می شد.

وزیر جهاد کشاورزی افزود:پس بپذیریم که در شرایط سخت و جنگ اقتصادی قرار داریم و در این شرایط ما باید غذای مورد نیاز مردم خود را تامین کنیم و امروز از هر روزی این امر بر ما روشن تر است که باید متکی به خودمان باشیم.

حجتی اضافه کرد: دیروز اگر ما می گفتیم که باید خوداتکا باشیم یا در برخی محصولات کشاورزی مثل گندم افزایش تولید داشته باشیم،بخشی از بدخواهان در خارج و بخشی هم در داخل کشور از کم اطلاعی سروصدا به پا می کردند که اینها می‌‌‌خواهند مملکت را ویران کنند و به قیمت تاراج آب و خاک می خواهند گندم تولید کنند در صورتی که ما هیچ وقت تقاضای بیشتر برای آب و خاک نکردیم ولی همین قدر که محصول ما اضافه می شد، صداها بلند می شد؛ این می رساند که بدخواهان ما همیشه خواب هایی را برای ما دیده بوده اند و آنها دنبال این بودند که امروز ما شش میلیون تن گندم و یا ۱.۵ تا دو میلیون تن هم شکر وارد کنیم.

وی ادامه داد: از یکی، دو سال پیش سر و صداهای زیست محیطی که شبکه بی‌‌‌بی‌‌سی در ارتباط با ایران به پا می‌‌‌کرد، مشکوک بود؛آیا اینها بیشتر دل در گرو آب و خاک ما دارند یا ما به عنوان شهروندانی که در این کشور داریم زندگی می‌‌‌کنیم؟ در ارتباط با محیط زیست کسور ما خیلی دایه دلسوزتر از مادر شدند؛ این سر و صداها را چرا انجام می دادند؟ اینها باید برای ما همیشه سئوال باشد. متاسفانه بعضی ها نیز در داخل ناخودآگاه در این مسیر می افتادند و حرف هایی می زدند که این هم از گرفتاری های ماست و ما هیچگاه نخواستیم وقت خود را درگیر مجادله های بی ثمر با آنها کنیم؛ پشت این القائات همیشه خط و نشان هایی بوده، هست و خواهد بود.امروز به خاطر رسانه ها و انفجار اطلاعات این مباحث بیشتر و دیروز کمتر بوده است.

وزیر جهاد کشاورزی با طرح سوالاتی مبنی بر این که آیا ما برای افزایش تولید و خوداتکایی در محصول گندم در سه سال اخیر آب بیشتری مصرف کرده‌‌ایم؟ یا اراضی زراعی بیشتری اختصاص داده ایم؟ یادآور شد: بر اساس آماری متقنی که موجود است، قطعا پاسخ این سوال ها منفی است. ما با آب و زمین کمتر و از طریق افزایش بهره وری، محصول بیشتر تولید کرده ایم. پس این سر و صداها و القائات و هم نوایی ها در داخل کشور برای چیست؟ برای این است که روزهایی مثل امروز دست ما بیشتر زیر سنگ باشد و ما بیشتر در فشار قرار بگیریم و زودتر بتوانند مقاومت ما را در هم بشکنند. این دقت ها را باید داشته باشیم و به اهمیت مسئولیت و رسالتی که بر دوش ماست در این مقطع پی ببریم.

حجتی با اشاره به اینکه مسئولان بخش تولید و بخش حفظ نباتات کشور با کاهش ضایعات می توانند در این راه موثر باشند، بیان کرد: اگر ۱۰ درصد ضایعات ما کاهش یابد اثر آن در ثروت ملی در اقتصاد ملی و درآمد کشاورزان و تامین مایحتاج عمومی و با توجه به مشکلات امروز،می تواند آثار مثبت داشته باشد.

وی ادامه داد: آمار مبارزه با سن گندم در یکی دو سال گذشته واقعا افتخار آفرین است؛ سال زراعی گذشته که ۹.۵ میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری شد تقریبا خسارت آفت سن گندم به صفر نزدیک شد ولی در سال های دور سن گندم از مشکلات تولید گندم کشور بود؛بخشی از ارتقای کیفیت گندم حاصل تلاش های شماست.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: کیفیت گندم ما روز به روز بهتر شده و در دهه ۹۰ بهتر از دهه هشتاد و در دهه هشتاد بهتر از دهه هفتاد بوده است.

حجتی اضافه کرد: در همین اوایل این دولت و در چارچوب القائات خارجی و هم‌‌نوایی‌‌های داخلی، مطرح می شد که گندم تولید داخل کیفیت نانوایی اش کم است؛ در سی، چهل سال گذشته هر وقت تولید گندم افزایش یافت. این گونه سر و صداها بالاتر رفت؛ این موضوع در دوره وزارت قبلی اینجانب در دولت اصلاحات در دهه هشتاد هم مطرح شد که مسولان وقت همواره به دنبال اثبات کیفیت مناسب گندم داخلی بودند.

وی با بیان اینکه الحمدلله با تلاش های صورت گرفته این افتخار و سایر افتخارات خلق شده که ما بتوانیم در ارتباط با غذای اصلی مردم متکی به خود باشیم، گفت: علیرغم کاهش بارندگی ها در سال زراعی گذشته بیش از یک میلیون تن گندم بیشتر از سال قبل از آن خریداری شد که این کار مرهون لطف خداوند و تلاش بیشتر کشاورزان و تولیدکنندگان عزیز کشورمان است و همگی ما هم دروزارت جهاد کشاورزی با افتخار همراه و در کنار این عزیزان بوده ایم.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: ما به عنوان خدمتگزار مردم و جزئی از دولت به همه کشاورزان و تولیدکنندگان عزیز اعلام می نمائیم که در این جنگ اقتصادی به هر طریق ممکن در کنار شما در سنگر تولید داخلی خواهیم بود تا امنیت غذایی مردم شریف مان را در این شرایط سخت تامین کنیم.

حجتی افزود: این کار با تلاش بیشتر همکاران ما در وزارت جهاد کشاورزی در همه رده های مدیریتی و کارشناسی امکان پذیر است و تاکنون هم ثابت کرده ایم علیرغم همه محدودیت های ایجاد شده توسط دولت آمریکا و هم پیمانانش در تامین نهاده های تولید و نیز بخشی از کسری مواد غذایی،برنامه ریزی های ما به گونه ای بوده است که هم اکنون بازارهای کشور اشباع از مواد غذایی مورد نیاز است. 

وی اضافه کرد: دشمنان ما که ادعا می کردند ظرف مدت کوتاهی از شروع تحریم ها، کشور با قحطی رو به رو خواهد شد، هم‌‌‌اکنون متحیرانه شاهد این دستاوردهای بزرگ هستند که ان شاءالله با الطاف خداون متعال این وضعیت استمرار خواهد داشت.

محمود حجتی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر