کد خبر: 718951 A

در نشست فعالان بخش خصوصی در نمایشگاه انرژی کیش مطرح شد:

نشست تخصصی "سرمایه‌گذاری در حوزه انرژی و مدل همکاری شرکت‌های کوچک و متوسط داخلی و خارجی" مطرح شد: زمانی که امکان افزایش تولید وجود ندارد، بهتر است که تولیدات فعلی بهینه شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا،  در حاشیه پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی انرژی کیش2019"، محمد مهدی مظفر مشاور فعال بخش خصوصی گفت: اکنون در مواجهه با صنعتی برشکسته قرار داریم و برای همگام شدن با برنامه ششم توسعه به بیش از ۸۰ میلیارد دلار سرمایه نیاز داریم. افزون بر این، دولت حدود ۵۵ میلیارد دلار بدهی به بخش خصوصی دارد.

وی ادامه داد: نظام مالی ایران به دلیل تحریم‌ها از بازار سرمایه جهانی جدا شده است و در حال حاضر تراز عملیاتی در لایحه بودجه سال ۹۸، معادل با ۱۱۲ هزار میلیارد تومان منفی است.

مظفری به چالش‌های پیش روی اقتصاد ایران اشاره و بیان کرد: استقراض دولت، کاهش واگذاری‌ شرکت‌های دولتی و کاهش سهم صندوق‌ توسعه ملی از منابع حاصل از ارز صادرات در کنار ناآمادگی و غیر شفاف بودن شرکت‌های داخلی و منطبق نبودن صورت‌های مالی با مدل‌های بین‌المللی از جمله مشکلات داخلی است.

مشاور مدیرعامل شرکت گسترش انرژی پاسارگاد تاکید کرد: ۵ گام اصلی برای تصمیم‌گیری درباره سبد سرمایه‌گذاری و نیازمندی‌های تامین مالی وجود دارد؛ تحول در سبد دارایی‌های شرکت، تغییر ترازنامه از مدل کاغذی به عملیاتی، تحلیل سناریوهای پیش روی شرکت، اولویت‌بندی پروژه‌ها و الزامات تامین مالی از جمله آنها است.

در ادامه این نشست، حسن کاظمی عضو هیئت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران به بررسی تاریخچه رشد اقتصادی چین پرداخت و گفت: این کشور با ایجاد اصلاح در چارچوب‌ حقوقی و قانون تجاری در مناطق ویژه و آزاد، اصلاح نظام بانکی بدون ترس از بروکرات‌ها و ایدئولوگ‌ها، پذیرش بخش خصوصی به عنوان یک نهاد نجات بخش توانست تغییرات بزرگی را در اقتصاد خود بعد از مائو ایجاد کند و این راه پس از شیائدشنگ ادامه یافت.

وی ادامه داد: چین الگویی موفق در جذب سرمایه‌گذاری خارجی در قرن ۲۱ است و ثمرات این عمل، کاهش فقر، تامین رفاه نسبی در این کشور و کاهش نابرابری‌ها بود.

در بخش پایانی این نشست تخصصی، ساسان کاظمی‌نژاد مدیر بخش حمل‌و‌نقل شرکت بهینه‎سازی مصرف سوخت نیز به اعمال تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران اشاره کرد و افزود: زمانی که امکان افزایش تولید وجود ندارد، بهتر است که تولیدات فعلی بهینه شود؛ اکنون بسیاری از تجهیزات بخش نفت فرسوده است و این موضوع موجب هدر رفتن انرژی شده است. بنابراین، بهینه‌سازی انرژی می‌تواند در این برهه زمانی به افزایش بهره‌وری در صنعت کمک شایانی کند.

وی اضافه کرد: در حال حاضر ابزارهای زیادی برای مدیریت مصرف انرژی در کشور وجود دارد و وزارت نفت از تمام سرمایه‌گذارانی که به دنبال سرمایه‌گذاری  در بخش بهینه‌سازی مصرف هستند، با آغوش باز استقبال می‌کند.

انرژی ایران چین سرمایه سرمایه گذاری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر