کد خبر: 718685 A

وزیر جهادکشاورزی:

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه برخی ادعا دارند در محصولات گلخانه‌ای آلودگی وجود دارد کذب است، گفت: بر اساس کد رهگیری مردم متوجه می‌شوند که گوشت مرغ محصول کدام مرغداری است و در چه زمانی ذبح شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی در سی و نهمین سمینار سالانه حفظ نباتات که امروز سه شنبه (2 بهمن‌ماه) برگزار شد اظهار داشت: در دورانی کشاورزی ما معیشتی بود و در جامعه دهقانی مبادله کالا و بحث قرنطینه محدود بود اما امروزه با تولید و اقتصادی محصولات کشاورزی مبادلات در سطح ملی و بین‌المللی در حال انجام است.

وی افزود: انجام بررسی و اصلاحات در زمینه قانونگذاری به کارگیری روش‌ها و ابزارها در زمینه قرنطینه گیاهی، باید متناسب و مطابق با شرایط روز باشد. در دوران گذشته در حوزه مبادلات اندام گیاهی و بذور ضرورتی نداشتیم اما امروز این مبادلات در سطح داخلی و بین المللی از ضروریات است.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این نکته که گسترش مبادلات گیاهی باعث بیشتر شدن بیماری‌ها و آفات نباتی نسبت به گذشته شده است خاطرنشان کرد: بعید است در دنیا ضایعه گیاهی وجود داشته باشد و روشی برای مقابله با آن کشف نشده باشد بنابراین در قرنطینه گیاهی باید به روش‌ها و ابزار روز مجهز شویم و نسبت به شناسایی آفات و همچنین روش‌های مقابله با بیماری‌های گیاهی با همکاری و بهره‌گیری از دانش و تجارب دانشمندان و موسسات بین‌‌المللی اقدام کنیم و این کار در تولید بذر در حال انجام است که باید در حوزه مقابله با آفات گیاهی هم انجام شود.

حجتی در رابطه با باقیمانده سموم بر محصولات کشاورزی گفت: در بحث باقیمانده سموم از کد رهگیری محصولات کشاورزی در جامعه حساسیت وجود دارد که باید  اهتمام بیشتری در خصوص اطلاع‌رسانی این موضوع انجام شود.

وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: اینکه برخی ادعا دارند در محصولات گلخانه‌ای آلودگی وجود دارد کذب است. آنچه من مشاهده کرده‌ام محصولات گلخانه‌ای به خاطر مراقبت‌های بهداشتی و استفاده از روش های بیولوژیک برای مقابله با آفات و به دلیل بسته بودن محیط به سموم کمتری نیاز دارند.

حجتی تاکید کرد: آنچه در افکار عمومی در خصوص باقیمانده سموم مطرح می‌شود در صورتی که صحت داشته باشد باید اصلاح شود و در صورتی که غلط باشد باید با کار فرهنگی، تبلیغی و اطلاع‌رسانی روشنگری شود.

حجتی با تاکید بر لزوم پیگیری اقتصاد کد رهگیری به محصولات کشاورزی خاطرنشان کرد: این موضوع در زمینه محصولات پرمصرف مانند سبزیجات که متاسفانه به غلط در جامعه تصور می‌شود که با آب‌های غیرمتعارف آبیاری می‌شوند باید به جدیت دنبال و اطلاع‌رسانی شود.

حجتی در خصوص اختصاص کد رهگیری به گوشت مرغ گفت: بر اساس کد رهگیری مردم متوجه می‌شوند که گوشت مرغ محصول کدام مرغداری است و در چه زمانی ذبح شده است بنابراین محصولات باغی و زراعی هم با برنامه‌ریزی دقیق باید کد رهگیری دریافت کنند ساماندهی وضعیت تولید کود و سم در دوره اخیر قابل تقدیر بوده و این اقدامات باید با جدیت ادامه پیدا کند.

حجتی وزیر جهاد کشاورزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر