کد خبر: 718375 A

معاون وزیر اقتصاد:

معاون امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد تاکید کرد: بر پایه مطالعات در وزارت امور اقتصادی و دارایی تعداد شعب نظام بانکی درمجموع باید ۱۲ هزار شعبه باشد

به گزارش ایلنا، عباس معمارنژاد در نشست با مدیرعامل و معاونان، اعضای هیات مدیره، مدیران امور و روسای ادارات کل بانک ملی ایران گفت: بر اساس مطالعات صورت گرفته در وزارت امور اقتصادی و دارایی بر پایه شاخص‌های تولید ملی، وسعت و جمعیت کشور، تعداد شعب نظام بانکی کشور باید در مجموع ۱۲ هزار شعبه باشد که تمامی بانک‌ها باید بهینه‌‌سازی شعب خود را در دستورکار قرار دهند.

وی با تاکید بر اینکه بانک ملی ایران، بانک اصلی نظام جمهوری اسلامی ایران و عصای نظام اقتصادی کشور است، اظهار داشت: باید تلاش کنیم تا تسهیلات تکلیفی مضاعفی بر روی دوش این بانک قرار نگیرد.

معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه، بانک ملی ایران یک بنگاه اقتصادی است که باید بحث سودآوری آن نیز مدنظر قرار گیرد، تصریح کرد: این بانک بازوی حمایتی دولت و اصلی‌ترین بانک کشور است و بحث مطالبات از دولت در این بانک باید تعیین تکلیف شود که وزارت امور اقتصادی و دارایی ملزم به پیگیری آن است.

معمارنژاد با اشاره به کاهش قابل توجه نسبت مطالبات معوق به تسهیلات (NPL) در بانک ملی ایران خاطرنشان کرد: نسبت مطالبات معوق به تسهیلات در بانک ملی ایران طی چند سال اخیر روندی کاهشی داشته و تلاش برای وصول مطالبات باید همچنان مورد توجه باشد. همچنین قیمت تمام شده پول نیز در این بانک روند نزولی در پیش گرفته که باید ادامه یابد.

وی با تاکید بر لزوم بهینه‌‌سازی شعب بانک‌ها ابراز داشت: براساس مطالعات صورت گرفته در وزارت امور اقتصادی و دارایی بر پایه شاخص‌های تولید ملی، وسعت و جمعیت کشور، تعداد شعب نظام بانکی کشور باید در مجموع ۱۲ هزار شعبه باشد که تمامی بانک‌ها باید بهینه‌‌سازی شعب خود را در دستورکار قرار دهند و اقدامات بانک ملی ایران نیز در این راستا باید ادامه داشته باشد.

گستردگی و ضریب نفوذ بانک ملی ایران در کشور

حسین‌زاده، مدیرعامل بانک ملی ایران نیز در این نشست با بیان اینکه این بانک متعلق به همه مردم ایران است، عنوان کرد: با توجه به گستردگی و ضریب نفوذ بانک ملی ایران در کشور، انتظارات از این بانک برای رفع چالش‌ها و مسایل کشور بالاست.

وی با تاکید بر اینکه بانک ملی ایران با هدف کمک به توسعه کشور راه‌‌اندازی شده است، یادآور شد: این بانک در بسیاری از بخش‌ها از سوی دولت به آحاد مردم خدمت‌‌رسانی می‌کند. از این‌‌رو، در بسیاری از مناطق محروم و دور دست کشور به منظور خدمت‌‌رسانی به هموطنان اقدام به تاسیس شعبه کرده در حالی که این شعب توجیه اقتصادی ندارند.

مدیرعامل بانک ملی ایران اضافه کرد: در چند سال گذشته بانک ملی ایران به یک انضباط مالی پایدار دست یافته که در راستای آن طی دو سال گذشته نیز نه تنها بدهی به بانک مرکزی نداشته بلکه مانده اضافه برداشت آن نیز صفر بوده است. این در حالی است که باتوجه به حجم عظیم تسهیلات تکلیفی، خط اعتباری نیز به این بانک اختصاص نیافت.

حسین‌‌زاده ادامه داد: هم‌‌اکنون بیش از ۲۶۰ هزار میلیارد ریال از منابع بانک ملی ایران بابت ذخایر قانونی نزد بانک مرکزی است که این رقم بیش از نرخ ذخیره قانونی دیگر بانک‌ها و حتی معادل منابع کل یک بانک است. با توجه به گسترده بودن تکالیف بانک ملی ایران و همچنین میزان بدهی‌های دولت به این بانک درخواست داریم بخشی از این ذخایر آزاد شوند تا بتوانیم دست واحدهای تولیدی بیشتری را بگیریم.

وی همچنین با اشاره به برگزاری نخستین رویداد ملی شو در بهمن ماه سال گذشته بیان کرد: در «ملی شو ۲»  که کمتر از یک ماه آینده برگزار می‌شود، یک سری دیگر از دستاوردها، محصولات و خلاقیت‌های این بانک که در نظام بانکی کشور بی‌‌سابقه است، عرضه خواهد شد.

در ادامه این نشست، گزارشی از وضعیت منابع و عملکرد بانک در بخش‌های فناوری اطلاعات، مالی و... از سوی اعضای هیات مدیره و مدیران امور بانک ارایه شد.

بانک ملی بانک ملی ایران عباس معمارنژاد بانک ملی ايران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر