کد خبر: 717745 A

رئیس کمیسیون صادرات اتاق بیان کرد؛

رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی گفت: آقای وزیر به شما اجازه داده شده فرصت بازگشت به ارز را از سه ماه به 9 ماه تمدید کنید. ما می‌خواهیم که شما تا تعیین تکلیف با بانک مرکزی این را عملیاتی کنید. تنها حامی صادرکنندگان امروز شخص شما هستید.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، در اجلاس ماهانه اتاق بازرگانی عدنان موسی‌پور رئیس کمیسیون صادرات اتاق خطاب به وزیر صمت گفت: برخلاف ادعای مسئولان ما اعتقاد داریم صادرات کاهش یافته در حالی که قرار بود مطابق برنامه امسال 20 درصد رشد داشته باشیم اما با توجه به پیمان‌سپاری ارزی و تعدد بخشنامه‌ها ما شاهد کاهش بوده‌ایم.

موسی‌پور ادامه داد: علت این کاهش نتیجه نبود دو عامل تاثیرگذار در صادرات است؛ یکی عوامل مثبت مانند تشویق‌ها و سیاست‌های حمایتی و عوامل منفی مانند پیمان‌سپاری ارزی و عدم اطمینان به صادرکنندگان است که عوامل منفی بیشتر از تحریم‌ها به ما ضربه زده است.

وی ادامه داد: ما از آقای وزیر گله‌مند هستیم که در این دوران سخت ما را تنها گذاشته‌اند. وظیفه ما بازاریابی، اعتلای برند کشور، حضور در نمایشگاه‌های خارجی، گسترش بازار و حفظ اشتغال است.وظیفه وزارت صمت نیز حمایت از تولید صادرات محور و ایجاد بسترهای مناسب برای صادرکننده است. همه ما این را می‌دانیم که ارز حاصل از صادرات باید به کشور برگردد همانطوری که در سایر کشورها این مسئله حل شده و اجرا می‌شود.

وی با بیان اینکه امروز بزرگترین فرصت تاریخی کشور برای جهش صادرات است گفت: متاسفانه ما این فرصت در مقابل چشمان‌مان از بین می‌رود.

وی با تشبیه تیم اقتصادی دولت به فرماندهان و صادرکنندگان به سربازان گفت: امروز ارتش اقتصادی کشور نه در برابر تحریم‌ها شکست می‌خورد بلکه زمانی شکست می‌خورد که بین فرمانده و سرباز اعتماد از بین برود.  صدور بخشنامه‌های محدودکننده باعث می‌شود که این ارتش شکست بخورد و سربازان محدود بشوند این حرف من نیست وقتی آقای عسگراولادی که 20 سال رئیس کمیسیون صادرات بودند می‌گوید بعد از 64 سال صادرات خود را متوقف کرده و یا آقای میری که رئیس کمیسیون صادرات اتاق تهران است از توقف صادرات 90 ساله فرش می‌گوید نشان از این دارد که این مشکل همگانی است. جناب رحمانی ما در دوران شما شاهد محاکمه صادرکنندگان خواهیم بود. در کجای دنیا لحن تشویق با صادرکننده تبدیل به تهدید می‌شود. دولت باید لایحه‌ای به مجلس بدهد که از صادرکننده حمایت کند نه اینکه مانند دو هفته قبل لایحه‌ای ببرد که اگر صادرکننده فلان کار را نکند ما این کار را می‌کنیم یا آن کار را می‌کنیم.

رئیس کمیسیون صادرات اتاق با اشاره به پیمان‌سپاری ارزی گفت: هیچ چیز به جز لغو پیمان‌سپاری فایده ندارد و بقیه کارها مانند یک مسکن کوتاه‌مدت است. آقای وزیر به شما اجازه داده شده فرصت بازگشت به ارز را از سه ماه به 9 ماه تمدید کنید. ما می‌خواهیم که شما تا تعیین تکلیف با بانک مرکزی این را عملیاتی کنید. تنها حامی صادرکنندگان امروز شخص شما هستید.

ارز بانک مرکزی دولت فرش مشکلات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر