کد خبر: 716978 A

مدیر عامل بورس انرژی در گفت‌وگو با ایلنا:

مدیر عامل بورس انرژی با بیان اینکه اطلاعات خریدار در تمام بورس‌های دنیا محرمانه است، گفت: افزایش طول تسویه از 60 به 90 روز و امکان تسویه کامل ریالی و یا ارزی از جمله تسهیلات ایجاد شده در سومین دوره عرضه نفت در بورس است.

سید علی حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، درباره آخرین وضعیت سومین عرضه نفت در بورس انرژی اظهار داشت: سقف عرضه یک میلیون بشکه و حداقل خرید برای هر مشتری 35 هزار بشکه تعیین شده است. خریداران شامل شخصیت‌های حقوقی ایرانی و خارجی هستند و محدودیتی برای خرید وجود ندارد.

وی با اشاره به تسهیلات و تفاوت‌های این دوره با دو عرضه قبلی تصریح کرد: از جمله تسهیلاتی که برای این مرحله ایجاد شده این است که خریداران می‌توانند صددرصد ارزش معامله را به صورت ریالی تسویه کنند. همچنین دوره تسویه از 60 روز به 90 روز افزایش پیدا کرده است. پیش پرداخت نیز قبلا 10 درصد بود که در این دوره به 6 درصد کاهش پیدا کرده است.

مدیر عامل بورس انرژی درباره عرضه ریالی و ارزی نیز گفت: عرضه بر اساس دلار است. بنابراین خریدار می‌تواند تمام وجه معامله را به صورت دلاری یا یورو تسویه کند و برای کسانی هم که علاقه‌مند به تسویه ریالی بودند امکان پرداخت صددرصدی آن فراهم شده است.

وی خاطرنشان کرد: در این مرحله مجوز سه میلیون بشکه عرضه از شورای عالی اقتصادی کشور گرفته شده که در صورت استقبال به طور منظم عرضه خواهد شد.

حسینی تاکید کرد: بر اساس بازخوردی که از فعالین حوزه و خریداران احتمالی گرفتیم سعی شد مشکلات دو دوره قبلی برطرف شود که از جمله  آنها افزایش طول تسویه از 60 به 90 روز و امکان تسویه کامل ریالی و یا ارزی بوده است.

وی درباره محرمانه بودن اسامی خریداران بیان کرد: قانون بازار اوراق بهادار می‌گوید اسامی خریداران نباید اطلاع رسانی شود و این مختص بورس ما نیست در بورس‌های تمام دنیا اطلاعات خریداران محرمانه است. ما اختیار نداریم که بگوییم چه فردی خرید انجام داد.

مدیر عامل بورس انرژی یادآور شد: اعلام نشدن اسامی خریداران مختص ایران و یا نفت نیست طبق قانون اطلاعات خریدار برای همه کالاهایی که عرضه می‌شود محرمانه است و نباید اطلاع رسانی عمومی شود و این جزء حقوق خریدار است.

 وی درباره تداوم عرضه گفت: فعلا سقف عرضه 3 میلیون بشکه است و پیش‌بینی این است که در صورت استقبال عرضه‌ها تداوم پیدا کند.

انرژی حقوق دلار قانون مشکلات نفت بورس ایرانی تسهیلات اطلاعات خارجی محرمانه خریدار سیدعلی حسینی سه میلیون بشکه اوراق بهاردار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر