کد خبر: 716298 A

رئیس پژوهشکده توسعه فناوری کاتالیست پژوهشگاه صنعت نفت اظهار داشت: برنامه ما این است که علاوه بر تامین داخل به منطقه و اروپا و آمریکا نیز صادرات داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، رشیدزاده در مراسم انعقاد قرارداد بومی سازی و تولید صنعتی کاتالیست‌های هیدروکراکینگ و تصفیه هیدروژنی ته‌ماندهای نفتی (RCD) اظهار داشت: ما دو رسالت مهم توسعه دانش فنی کاتالیست مورد نیاز کشور و ارائه خدمات فناورانه به صنعت نفت و رفع مشکلات گلوگاه‌های صنعت نفت را مدنظر قرار داده و در این زمینه پژوهش‌های زیادی انجام دادیم که حاصل آن واگذاری هشت دانش فنی بوده است. که بسیاری در مقیاس انبوه تولید شده و در راکتورها بارگذاری شده است.

وی افزود: کاتالیست‌هایی که RCD و هیدورکراکینگ جزو کاتالیست‌های استراتژیک و پرمصرف صنعت نفت است و خوراک آر.اف.سی.سی را تامین می‌کنند.

رئیس پژوهشکده توسعه فناوری کاتالیست پژوهشگاه صنعت نفت زمان قرارداد تولید دومحصول یاد شده را 10 ساله عنوان کرد و افزود: با توجه به زیرساخت‌های انجام شده مجموعا سالانه 2500 تن کاتالیست تولید می‌شود و از محل فروش آن نیز 4 درصد حق بهره‌برداری به پژوهشگاه و شرکت پالایش و پخش داده می‌شود.

وی ارزش هر کیلو کاتالیست را 30 یورو و کل محصول تولیدی را 50 میلیون یورو اعلام کرد و افزود:‌ با داخلی‌سازی کاتالیست سالانه از خروج 50 میلیون یورو از کشور جلوگیری می شود.

وی یادآور شد: برنامه ما این است که علاوه بر تامین داخل به منطقه و اروپا و آمریکا نیز صادرات داشته باشیم.

ارز صنعت نفت یورو اروپا کاتالیست
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر