کد خبر: 715863 A

مدیرعامل بانک مسکن:

مدیرعامل بانک مسکن با بیان اینکه بابت اجرای پروژه مسکن مهر بدهی 450 هزار مییارد ریالی در قالب خط اعتباری با مصوبه شورای پول و اعتبار به بانک مرکزی را داریم که تا سال 1415 پرداخت می‌شود، گفت: اعمال تخفیفات در مصالح ساختمانی برای کاهش قیمت تمام شده مسکن تا پایان سال آغاز می‌شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، ابوالقاسم رحیمی انارکی در اولین نمایشگاه مسکن، شهرسازی و بازآفرینی شهری با اشاره به فعالیت‌های بانک مسکن پس از انقلاب اسلامی گفت: در حالی که قبل از انقلاب تعداد شعبه‌های بانک مسکن به 100 شعبه می‌رسید در حال حاضر با افزایش 12 برابری 1255 شعبه بانک مسکن در سراسر کشور وجود دارد.

وی با بیان اینکه تعداد خانوارهایی که از طریق تسهیلات بانک مسکن صاحب خانه شده‌اند به هشت میلیون خانوار رسیده است، گفت: یک سوم خانوارهای شهری از طریق بانک مسکن برای خرید خانه اقدام کردند و گروه‌های هدف بانک مسکن از میانه دهک سوم تا هفتم هستند.

انارکی ادامه داد: از ابتدای سال تا تاریخ 20 دیماه برای 363 هزار واحد از محل تسهیلات جدید به مردم وام داده شده است و میزان رقم وام در این مدت 132 هزار میلیارد ریال بوده است که نسبت به سال گذشته از لحاظ تعداد 41 درصد و از لحاظ مبلغ 21 درصد افزایش داشته است.

مدیرعامل بانک مسکن افزود: در بحث فروش اقساطی مشارکتی امسال 115 هزار واحد فروش اقساطی با مبلغ 46 هزار میلیارد ریال شده‌اند که از نظر تعدادی نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 2 درصد کاهش ولی از نظر مبلغی هفت درصد افزای شداشته است.

انارکی با بیان اینکه امسال 480 هزار واحد از طریق منابع بانکی تامین مالی شده‌اند، اظهار داشت: 180 هزار میلیارد ریال وام ارائه شده است.

مدیرعامل بانک مسکن درباره ارائه تسهیلات به پروژه مسکن مهر گفت: علاوه بر ارائه وام به مسکن مهر شهری به حدود 430 هزار واحد مسکن مهر وام ارائه کرده‌ایم و برای دو میلیون و 366 هزار واحد قرارداد پرداخت وام منعقد شده است.

انارکی با بیان اینکه در حال حاضر از پروژه مسکن مهر 443 هزار واحد باقی مانده است گفت: ساخت 203 هزار واحد فعال است و همچین 240 هزار واحد غیرفعال مانده است.

مدیرعامل بانک مسکن با اشاره به حساب‌های افتتاح شده در صندوق پس انداز یکم گفت: ‌از ابتدای سال تا 20 دیماه 504 هزار فقره حساب افتتاح شده است که سپرده زنده 370 هزار فقره است و مانده سپرده‌ها هم به 65 هزار و 800 میلیارد تومان رسیده است.

انارکی با بیان اینکه تعداد واحدهایی که در صندوق پس انداز یکم از تسهیلات برخوردار هستند 90 هزار واحد است که به این واحدها مجموعا 68 هزار میلیارد ریال تسهیلات داده شده است.

مدیرعامل بانک مسکن ادامه داد: سهم زوجین از 90 هزار واحدی که تسهیلات به آنها پرداخت شده 32 هزار و 600 واحد است.

مدیرعامل بانک مسکن با بیان اینکه منابع صندوق پس انداز یکم مصرف شده است و از این به بعد از محل بازپرداخت اقساط مسکن مهر می‌توانیم به متقاضیان وام ارائه کنیم و در حال حاضر منابع خود صندوق به اتمام رسیده است.

مدیرعامل بانک مسکن با باین اینکه افزایش سقف وام مسکن بدون تامین منابع مالی امکان‌پذیر نیست اظهار داشت: همان طور که گفتم در حال حاضر منابع صندوق تمام شده و این صندوق متکی به وصولی‌های مسکن مهر است. از این رو افزایش سقف وام مسکن دیگر در دستور کار نیست.

مدیرعامل بانک مسکن با بیان اینکه به دنبال افزایش توان قدرت خرید مردم از طرق راهکارهای دیگری هستیم اظهارداشت: در تبصره 18 بودجه رقمی در قالب وجوه اداره شده دیده شده است قرار بود امروز با شرکت بازآفرینی شهری تفاهم‌نامه‌ای را منعقد کنیم که 20 درصد از این رقم در قالب وجوه اداره شده در قالب پروژه‌های با نرخ سود 9 درصد برای دوره ساخت استفاده شود.

وی افزود: متقاضیان این پروژه خانه اولی‌ها خواهند بود که نرخ سود برای آنها 6 درصد است.

مدیرعامل بانک مسکن با باین اینکه به دنبال این هستیم قیمت تمام شده زنجیره تامین مسکن را شاهد بایشیم گفت: تمامی موارد مرتبط با تامین مسکن در این برنامه ریزش قیمت خواهند داشت و به دنبال این هستیم که تخفیقاتی را در بخش مصالح  ساختمانی اعمال کنیم تا قیمت تولید مسکن هم کاهش پیدا کند.

وی تاکید کرد:‌ همکاری‌ها با بنیاد مسکن برای کاهش قیمت مصالح از امسال شروع می‌شود اما کاهش قیمت تمام شده زنجیره کامل تامین مسکن در سه ماهه دوم سال آینده به اجرا می‌رسد.

وی همچنین با اشاره به پرداخت بدهی‌های بانک مسکن ناشی از برداشت از بانک مرکزی برای پروژه مسکن مهر گفت: بانک مسکن از سال 77 درگیر پروسه مسکن مهر بوده و در قالب خط اعتباری اضافه برداشت از بانک مرکزی داشته است و مجموعا 450 هزار میلیارد ریال در قالب خط اعتباری از بانک مرکزی برداشت شده است.

انارکی تاکید کرد: این بدهی مربوط به پروژه مسکن مهر است و از سال 1402 تا 1415 وقت پرداخت این بدهی به بانک مرکزی را داریم.

بانک مرکزی شورای پول و اعتبار مسکن مسکن مهر نرخ سود
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر