کد خبر: 714673 A

معاون وزیر صنعت:

معاون امور صنایع وزیر صنعت با اشاره به افزایش زمان ثبت سفارش کالا از سه ماه به شش ماه تاکید کرد: با افزایش زمان اعتبار ثبت سفارش کالا، مشکلات ترخیص کالا و احتمال ابطال ثبت سفارش کاهش خواهد یافت.

به گزارش ایلنا، فرشاد مقیمی در نشست هم‌اندیشی با تشکل‌های تخصصی صنعت دخانیات با محوریت «بررسی ۲۱ چالش مستتر» در این صنعت، با اشاره به نشست مشترک وزارت صمت با گمرک گفت: براساس توافق انجام شده، زمان ثبت سفارش کالا از سه ماه به شش ماه افزایش یافته است.

وی افزود: با افزایش زمان اعتبار ثبت سفارش کالا، مشکلاتی نظیر روند طولانی ترخیص کالا و احتمال ابطال ثبت سفارش کاهش خواهد یافت.

معاون امور صنایع وزیر صنعت از تمدید ثبت سفارش به صورت سیستمی خبر داد و اظهار داشت: به تازگی تمهیداتی برای تمدید ثبت سفارش از طریق سامانه در نظر گرفته شده است که نیازی به مراجعه حضوری افراد نخواهد داشت.

مقیمی با تشریح مشکلات صنعت دخانیات نظیر ثبت سفارش کالا، واردات مواد اولیه، تخصیص ارز، تولید غیررسمی دخانیات، احتمال افزایش قاچاق محصولات دخانی، چالش‌‌های برات بدون تعهد و... تصریح کرد: در حوزه ثبت سفارش کالا با تمهیدات جدیدی که در نظر گرفته شده امیدواریم، مشکلات این بخش مرتفع شود.

وی درخصوص خام‌‌فروشی و صادرات تنباکو با توجه به نیاز داخلی نیز خاطرنشان کرد: در صورتی که تولیدکنندگان داخلی به مواد اولیه برای تولید محصولات دخانی نیازمند باشند و میزان تولید فراتر از نیاز داخلی نباشد تدابیری برای‌ واردات و صادرات تنباکو در نظر گرفته خواهد شد.

این مقام مسئول حمایت از صنعت دخانیات را در کاهش قاچاق محصولات دخانی وآسیب به مردم موثر برشمرد و ابراز داشت: تولید این محصولات اگرچه برای مصرف‌کنندگان توصیه نمی‌‌‌شود اما با توجه به وجود متقاضیان و قاچاق محصولات غیراستاندارد به کشور باید تدابیری برای حفظ صنایع فعلی و جلوگیری ازکاهش تولید محصولات داخلی اتخاذ شود.

مقیمی تسهیل فرآیند تولید و تامین مواد اولیه مورد نیاز این بخش را همانند همه صنایع مورد تاکید قرار داد و خواستار ارایه گزارشی از وضعیت موجود این صنعت و چالش‌‌های این بخش شد.

وی از برگزاری جلسات مستمر برای رفع مشکلات این صنعت خبر داد و بیان کرد: موانع پیشروی صنعت با تعامل و هم‌‌‌اندیشی با تشکل‌‌های تخصصی و استفاده از توان علمی و فکری صاحبنظران قابل حل و فصل خواهد بود.

به گفته معاون امور صنایع وزیر صنعت، مشکلات این بخش باید با ارایه راهکارهای اجرایی و نقش تشکل‌‌های تخصصی، مرکز برنامه‌‌‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور و همچنین معاونت امور صنایع مشخص شود.

مقیمی توانمندسازی و حمایت از تولید داخلی را از برنامه‌‌های مهم وزارت صنعت توصیف کرد و یادآور شد: تشکل‌های تخصصی صنعت دخانیات در کنار سایر صنایع با احصاء مشکلات و چالش‌‌های صنعت و ارایه راهکارهای اجرایی نقش تعیین‌‌کننده‌‌ای در بهبود فضای کسب و کار به ویژه تولید خواهند داشت.

در نشست هم‌‌اندیشی‌ معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با نمایندگانی از تشکل‌های تخصصی صنعت دخانیات ، ۲۱ مورد از چالش‌های این بخش مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد موانع پیشروی تولید این صنعت جهت برون‌رفت از وضعیت فعلی به تفکیک احصا و طی جلسات مستمر به صورت موردی بررسی شود.

بروز مشکلاتی در تامین مواد اولیه، تخیص ارز، ثبت سفارش کالا، روند طولانی ترخیص کالا از گمرک و دموراژ شدن محصولات دخانی، چالش‌‌های برات بدون تعهد و... از جمله موضوعاتی بود که در این نشست مطرح و تمهیداتی برای رفع این مشکلات اتخاذ شد.

فرشاد مقیمی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر