کد خبر: 713735 A

وزیر اقتصاد خبر داد:

وزیر امور اقتصادی و دارایی، از اجرای حسابداری تعهدی از سوی بیش از ۹۰ درصد دستگاه‌های اجرایی خبر داد.

به گزارش ایلنا، فرهاد دژپسند طی سخنانی در نهمین کنفرانس بین‌‌المللی بودجه‌‌ریزی مبتنی بر عملکرد در محل مرکز همایش‌‌های دانشگاه‌‌الزهرا با بیان این مطلب، پیاده‌‌سازی کامل بودجه‌‌ریزی مبتنی بر عملکرد را یکی از مهمترین ابزارهای نظام برای مقابله با اثرات تحریم های ظالمانه دانست و گفت: اگر می‌‌خواهیم بدون دادن باج به بیگانگان، در ارایه خدمات و انجام وظایف خود و اداره کشور موفق باشیم، قطعا یکی از مهمترین شروط، بهبود عملکرد مدیریت از طریق پیاده‌‌‌سازی کامل بودجه‌‌ریزی مبتنی بر عملکرد است.

وی افزود: لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ می‌‌توانست بهترین آینه برای انعکاس مجموعه اقدامات انجام شده در این راستا طی چند سال اخیر باشد، زیرا ما بار دیگر در شرایط تحریم، همراه با تضییقات مالی و درآمدی برای دولت هستیم.

این عضو دولت تدبیر و امید با اشاره به اموال و دارایی‌‌های راکد و طرفیت‌‌های خالی و بلا استفاده دولت، اجرای بوجه‌‌ریزی عملیاتی مبتنی بر عملکرد را یکی از راه‌‌های بکارگیری و بهره‌‌ورسازی این ظرفیت‌‌ها خواند و اظهار داشت: در این صورت با این شرایط مواجه نمی‌‌شویم که در روزگار تحریم، ۳۵ درصد درآمدهای دولت در بودجه، کماکان از محل فروش نفت، پیش‌‌بینی شده باشد.

دژپسند با طرح این سوال که چرا باید هزینه‌‌های دولت، در بودجه‌‌های سالیانه اینقدر بالا باشد؟ تصریح کرد: این سوال، تنها متوجه سازمان برنامه و بودجه نیست، بلکه همه دستگاه‌‌های دولتی است و تک تک ما باید پاسخگوی این موضوع باشیم.

وی با بیان اینکه خوشبختانه در زمینه تدوین قوانین و آیین‌‌نامه‌‌های مربوط به بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد، با موفقیت به انجام رسیده، باید به دنبال جواب این سوال باشیم که علت عدم تحقق کامل آن چیست؟ خاطرنشان کرد: آیا ناشی از فقر بدنه کارشناسی برای اجرای این نظام در دستگاه‌‌های دولتی است یا اینکه نگران هستیم با اجرای بودجه‌ریزی عملیاتی، بهره‌‌وری پایین برخی دستگاه‌‌ها در معرض عموم قرار گیرد؟

وزیر اقتصاد ادامه داد: پاسخ این سوال نیازمند یک پیمایش ملی و استانی در بین دستگاه‌‌های دولتی است تا مشخص شود چرا پیاده‌‌‌‌‌‌‌‌سازی بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد، از سال ۸۲ تا به حال به درازا کشیده است، در حالی که تعداد زیادی از اعضای شورای سیاستگذاری همین همایش، در مناصب مهمی هستند ولی کماکان درگیر این موضوع هستیم که در تحقق حسابداری تعهدی، چقدر پیشرفت کرده یا عقب مانده‌ایم؟

دژپسند اضافه کرد: بنا بر گزارش‌‌های ارائه شده از سوی معاونت نظارت مالی و خزانه‌‌داری کل کشور با وجود اجرای حسابداری تعهدی از سوی ۹۰ درصد دستگاه‌های دولتی، متاسفانه، هنوز نتیجه مطلوب و مورد انتظار، حاصل نشده است.

وی شکل‌‌گیری دولت الکترونیک و هوشمند را یکی از عوامل مهم تسهیل‌‌کننده تحقق بودجه‌‌ریزی مبتنی بر عملکرد خواند و خاطرنشان کرد: در صورت شکل‌‌گیری دولت الکترونیک، بخشی از عوامل هزینه‌‌زای دستگاه‌‌های دولتی، خودبه‌خود حذف می‌‌شود. با تحقق این نوع بودجه‌‌ریزی، بسیاری از اموال و دارایی‌‌ها و منابع بلااستفاده دولت، به اهرمی برای رشد تبدیل می‌شوند.

فرهاد دژپسند
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر