کد خبر: 712555 A

حجتی:

وزیر جهاد کشاورزی گفت: علیرغم خشکسالی کشور در سال گذشته، تولید محصولات کشاورزی امسال افزایش و تراز بازرگانی بخش کشاورزی و غذای کشور نیز به نفع صادرات بهبود خواهد یافت.

به گزارش ایلنا و به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، محمود حجتی در دیدار امروز رئیس جمهوری با مدیران ارشد وزارت جهاد کشاورزی که در محل این وزارت‌خانه برگزار شد به ظرفیت‌های طبیعی و خدادای کشور در بخش کشاورزی و حمایت‌های دولت از این بخش اشاره کرد و اظهار داشت: سرمایه‌گذاری دولت‌های یازدهم و دوازدهم در افزایش بهره‌وری آب در مزرعه در طول تاریخ کشاورزی کشور بی سابقه بوده و بخشی از افزایش تولیدات کشاورزی حاصل سرمایه‌گذاری در اجرای طرح‌های آب و خاک بوده است.

وی با اشاره به این که محصولات ذرت دانه‌ای و سویا به عنوان اصلی‌ترین نهاده‌های خوراک صنعت دام و طیور کشور به خاطر نیاز بالای آبی و تابستانه بودن، امکان توسعه کشت آنها در کشور وجود ندارد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر بخش عمده‌ای از این محصولات وارد می‌شود و برنامه افزایش خوداتکایی در این محصولات جزو برنامه‌های مصوب اقتصاد مقاومتی وزارت جهاد کشاورزی است.

حجتی، اصلاح نژاد و بهره‌گیری از نژادهای پربازده دام‌های سبک و سنگین و تنوع بخشی به صنعت طیور از جمله پرورش بوقلمون، قرقاول و کبک را از برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد و افزود: سالانه ۲.۳ میلیون تن گوشت مرغ در کشور تولید می‌شود و در صنعت طیور در جایگاه هفتم جهان هستیم.

وی با اشاره به این که در صورت وجود بازارهای صادراتی امکان افزایش تولید و فعال کردن ظرفیت‌های خالی صنعت طیور نیز وجود دارد، گفت: سالانه ۱۰.۵ میلیون تن شیر و ۹۰۰ هزار تن گوشت قرمز در کشور تولید می‌شود.

وزیر جهاد کشاورزی به ظرفیت یک میلیون تنی کشت ماهی در دریا اشاره کرد و افزود: این ظرفیت معادل کل صید و آبزی‌پروری سالانه در کشور است و می‌تواند میزان تولید آبزیان کشور را دو برابر کند.

وی تولید میگو در کشور را اشتغالزا و ارزآور عنوان کرد و گفت: میگو با استفاده از آب شور دریا و در مناطق ضعیف تولید می‌شود و تولید آن از ۱۲ هزار تن در سال ۹۲ به ۴۰ هزار تن در سال ۹۶ افزایش یافته است.

حجتی خاطرنشان کرد: صادرات هر کیلو میگو ۵.۵ تا ۶ دلار ارزآوری دارد.

وزیر جهاد کشاورزی، تشکیل زنجیره‌های تولید و کشاورزی قراردادی از الزامات گذر از کشاورزی معیشتی به کشاورزی اقتصادی دانست و با اشاره به حمایت‌های دولت از عشایر گفت: صندوق‌های توسعه عشایر تسهیلات با سود ۴ درصد به عشایر پرداخت می‌کنند و با ایجاد زنجیره‌های تولید و ارائه خدمات رفاهی از جامعه عشایری پشتیبانی می‌شود.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که ۹۰ درصد منابع بانک کشاورزی در بخش کشاورزی بهره‌برداری می‌شود، اظهار داشت: سرمایه بانک کشاورزی از ۱۷۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۲ به ۱۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

حجتی گفت: علیرغم الزامات قانونی، سایر بانک‌ها به بخش کشاورزی کمتر تسهیلات پرداخت می‌کنند.

وی با بیان این که سراسر کشور پهنه‌بندی شده و هیچ کشاورزی نیست که به مهندس مروج کشاورزی دسترسی نداشته باشد، تصریح کرد: بخشی از افزایش تولیدات کشاورزی نیز حاصل انتقال یافته‌های نوین به مزارع بوده است.

حجتی با اشاره به فعالیت سازمان نظام مهندسی کشاورزی با ۳۰۰ هزار عضو و سازمان‌های نظام دامپزشکی و نظام صنفی کشاورزی اظهار کرد: این سازمان‌ها در زمینه ارائه آموزش به اعضای خود و بهره‌برداران بخش خصوصی خدمات رسانی می‌کنند.

وی درباره سازمان امور اراضی گفت: این سازمان به مسائل مردم در خصوص اراضی تداخلی و تغییر کاربری اراضی رسیدگی می‌کند.

وزیر جهاد کشاورزی به صندوق توسعه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی اشاره کرد و افزود:۵۱ درصد از سهام این صندوق‌ها متعلق به تعاونی‌ها و ۴۹ درصد آن دولتی است و منابع این صندوق‌ها برای خدمات پیشین و پسین تولید استفاده می‌شود.

 

بخش کشاورزی بهره وری دولت سرمایه گذاری کشاورزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر