کد خبر: 712122 A

مدیرعامل شرکت حمل و نقل ریلی خبر داد:

مدیرعامل شرکت حمل و نقل ریلی تاکید کرد: به دلیل عدم حمایت دولت، قطارهای ترن‌ست به دلیل هزینه‌های سنگین از سیستم فروش حذف شد و گام بعدی قطارهای حومه‌ای هستند.

به گزارش ایلنا، محمد رجبی با اعلام این خبر گفت: در حدود ۳۰ ماهی که در این شرکت ریلی فعالیت می‌کنیم، به طور مداوم رفع مشکلات صنعت ریلی خصوصاً تأمین و نوسازی ناوگان را دنبال می‌کردیم.

وی با اشاره به بروز مشکلات برای صنعت ریلی اظهار داشت: برای رفع مشکلات ریلی کشور خصوصا حمل و نقل مسافری پیگیری‌ها از وزرای راه و شهرسازی و تعاون انجام شد، نامه‌های متعددی مبنی بر لزوم اختصاص یارانه به سیستم ریلی به مسئولان کشور نوشته‌ایم.

مدیرعامل شرکت حمل و نقل ریلی ادامه داد: در دهه هشتاد حمل و نقل ریلی به عنوان حمل و نقل ایمن و سبز یارانه دریافت می‌کرد، در سال ۸۸ دولت به ما در آن ابعاد، حدود ۵۸ میلیارد تومان سالانه پول می‌داد که در مقایسه با قیمت امروز ۶۵ میلیون دلار است که این رقم بزرگ بابت توسعه ریلی مسافری به این شرکت کمک می‌شد.

خصوصی‌سازی شرکت ریلی با رویه نادرست

رجبی با انتقاد از رویه نادرست خصوصی‌سازی در کشور تصریح کرد: در واقع دولت خواست با واگذاری این شرکت ریلی بخش حمل و نقل ریلی مسافری را از سر خود باز کند و این شر را کوتاه کند و درواقع از خود سلب مسئولیت کند؛ با این کار بخش مسافری ریلی یتیم شد پس از آن هم تاکنون مورد بی‌توجهی قرار گرفته است.

وی افزود: آخرین جلسه‌ای که حدود ۲ هفته پیش به همراه مدیرعامل راه‌آهن با رئیس سازمان برنامه و بودجه داشتیم، به نوبخت گفتیم که ضرورت دارد حمل ونقل ریلی به عنوان یک نیاز اساسی مردم و کشور ارز دولتی دریافت کند.

مدیرعامل شرکت حمل و نقل ریلی با اشاره به افزایش هزینه‌های تأمین قطعات ناوگان ریلی در یک سال اخیر خاطرنشان کرد: ترن‌ست‌های این شرکت (تندر و پردیس) هزینه‌های ارزی در بخش‌های گیربکس، موتور، چرخ، ترمز، سیستم‌های کنترل و... دارد؛ ما با وجود گازوئیل و نیروی انسانی ارزان، بابت هر ۱۰۰ کیلومتر سیر ۸ یورو هزینه داریم، یعنی در مسیر تهران - مشهد که ۹۰۰ کیلومتر است باید حدود ۷۲ یورو پول از مسافر دریافت کنیم، اما آیا دریافت این رقم امکانپذیر است؟ حتی اگر یورو دولتی هم دریافت کنیم، بیش از ۳۵۰ هزار تومان خواهد بود، حال اگر یورو سامانه نیما به ما بدهند این رقم به بیش از ۷۰۰ هزار تومان خواهد رسید که اصلاً منطقی امکانپذیر نیست.

ترن‌ست‌ها از امروز از سیستم فروش حذف شد

رجبی با انتقاد از حمایت نکردن دولت از سیستم ریلی کشور ابراز داشت: در نبود حمایت دولت، قطارهای ترن‌ست (تندرو پردیس) به دلیل هزینه‌های سنگین از سیستم فروش حذف شد و گام بعدی قطارهای حومه‌ای هستند.

وی ادامه داد: به دلیل همین مشکلات و در همین راستا از دو ماه پیش اعلام کردیم که با این ارقام نمی‌توانیم ادامه دهیم و ناوگان ما به تدریج زمین‌گیر می‌شود، زیرا قدرت پشتیبانی ناوگان وجود ندارد و به صورت رسمی ترن‌ست‌ها از ۱۵ دی‌ماه از سیستم فروش حذف شد، چون با این ارقام نمی‌توانیم آن‌ها را پشتیبانی و مدیریت کنیم.

دیگر زیان قطارهای تکلیفی را از جیب کارگران تأمین نمی‌کنیم

مدیرعامل شرکت حمل و نقل ریلی با بیان اینکه چرا باید زیان قطارهای تکلیفی را از جیب کارگران تأمین کنیم؟، تأکید کرد: شرکت حمل و نقل ریلی بزرگترین شرکت مسافری ریلی است ضمن آنکه مدیریت و راهبری کل قطارهای حومه‌ای هم برعهده این شرکت است، سهامداران این شرکت ریلی کارگران تأمین اجتماعی هستند، همین هفته گذشته هیأت مدیره سازمان تأمین اجتماعی مرا توبیخ کرد که چرا از پول کارگران بابت زیان حمل و نقل و خسارت آن هزینه می‌کنید؟

رجبی افزود: قطعاً ما حق نداریم از پول کارگر، زیان شرکتمان را جبران کنیم و به هرحال دولت باید مابه‌تفاوت قطارهای تکلیفی و حومه‌ای را پرداخت کند.

وی اضافه کرد: در ۲ سال گذشته بیش از ۵۰۰ نامه به مسئولان و نماینده‌های مجلس بابت اعلام این مشکلات فرستاده‌ایم، اما به جایی نرسیده‌ایم و از آن طرف هم توبیخ می‌شویم چرا منافع کارگران را در بخش زیان حمل‌ونقل ریلی هزینه می‌کنیم.

وعده توخالی اختصاص ارز دولتی به راه‌آهن

مدیرعامل شرکت حمل و نقل ریلی ادامه داد: البته رئیس سازمان برنامه و بودجه هم قبول کرده و به ما گفت که تمام تلاشش را می‌کند ارز دولتی به راه‌آهن و شرکت‌های ریلی اختصاص یابد، اما تا آخرین پیگیری‌ها هنوز به دستاورد مثبتی نرسیده‌ایم در حالی‌که رئیس سازمان برنامه بودجه تأکید کرد که همه تلاش خود را در این باره انجام می‌دهد.

رجبی ادامه داد: اما زمزمه اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس حاکی از این است که آن‌ها با اختصاص ارز یارانه‌های به شرکت‌های ریلی مخالفت می‌کنند حتی خبری هم منتشر شد مبنی براینکه بانک مرکزی با تخصیص ارز دولتی به غیر از کالاهای اساسی و دارو، مخالفت کرده است و این بدان معنا است که دولت برنامه دارد حمل و نقل ریلی را زمین بزند.

ترن‌ست‌ها از امروز زمین‌گیر می‌شود

وی با تأکید مجدد براینکه هزینه ترن‌ست‌ها در هر ۱۰۰ کیلومتر مسیر ریلی حدود ۸ یورو است، بیان کرد: حتی با احتساب ارز یارانه‌ای هم هزینه‌های این ترن‌ست‌ها درنمی‌آید در حالی که همین ترن‌ست‌ها زمانی افتخار ملی محسوب می‌شد و جزو بهترین ناوگان سریع و ایمن کشور بود.

مدیرعامل شرکت حمل و نقل ریلی افزود: در مسیرهای ریلی نظیر مشهد، یزد، سمنان - قم و قزوین ما قطاری نداریم که به پای ترن‌ست‌ها برسد، در همین مسیرها دانشجویان و اساتید دانشگاه برنامه‌های خود را با ساعات حرکت ترن‌ست‌ها تنظیم می‌کردند، اما از شنبه این قطارها زمین‌گیر می‌شود و دیگر نمی‌توانیم ادامه دهیم.

رجبی اضافه کرد: ما یک عدد چرخ ترن‌ست را حدود سه میلیون تومان خریداری می‌کردیم، اما امروز به ۱۲ میلیون تومان افزایش یافته و نمی‌توانیم از پول کارگر برای این هزینه‌ها اختصاص دهیم و هزینه‌های‌مان هم برنگردد.

افزایش آمار تصادفات جاده‌ای با حذف ترن‌ست‌ها

مدیرعامل شرکت حمل و نقل ریلی ادامه داد: در ۶ میلیون جابه‌جایی قطارهای حومه‌ای در یک سال، تعداد جان‌باختگان براساس سوانح صفر است؛ دولت مدعی است برنامه دارد سوانح رانندگی را کاهش دهد، اما با چنین حمایت‌های ناچیزی از راه‌آهن، کاری کرده است که این ترن‌ست‌ها زمین‌گیر شود، قطعاً مسافران این‌ها به سمت جاده سوق می‌یابند و پیش‌بینی می‌شود آمار تلفات سوانح رانندگی با این وضعیت افزایش یابد.

وی افزود: ما در مسیر اهواز تا بندر امام خمینی با قطارهای حومه‌ای بیش از ۲ میلیون مسافر سالانه جابه‌جا می‌کنیم که اغلب مسافران آن کارگران و کارمندان پتروشیمی بندر امام هستند، یا در همین تهران، روزانه ۵۶ سورتی قطار حومه‌ای داریم، مثل هشت قطار برای هشتگرد، چهار قطار برای مسیر قزوین، مسیر کرج ۱۱ قطار برای پرند، مسیر ورامین، قم و ... داریم که اگر پشتیبانی نشویم این قطارها هم زمین‌گیر می‌شود.

چرا مترو یارانه دولتی دارد اما به ریلی مسافری برون‌شهری تعلق نمی‌گیرد؟

مدیرعامل شرکت حمل و نقل ریلی اضافه کرد: پیشنهاد ما این است دولت به حمل‌ونقل ریلی برون‌شهری نظیر حمل و نقل ریلی درون‌شهری توجه کند، امروز در ازای هر مسافری که توسط مترو جابه‌جا می‌شود که میانگین سفرش هم بیش از ۵ کیلومتر نیست، دولت ۹.۸ سنت یارانه به مترو پرداخت می‌کند، این در حالی است که میانگین سفر در سیستم قطارهای برون‌شهری ۱۰۶ کیلومتر است، حال از دولت می‌خواهیم با ما مثل مترو برخورد کند؛ با این وجود اگر بخواهیم رقم پرداختی به مترو را هم دریافت کنیم باید ۲۰ برابر ۹.۸ سنت (معادل سیر) به ما بدهند در حالی‌که ما با ۱۰ برابر این رقم هم قانع هستیم.

شرکت حمل و نقل ریلی رجا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر