کد خبر: 711964 A

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات :

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: اگر اقدام بانک مرکزی در تسهیل پرداخت بر اساس سرویس برداشت مستقیم عملیاتی شود تحولی بزرگ در توسعه کسب و کارهای مجازی ایجاد می‌کند.

به گزارش ایلنا، محمد جواد آذری جهرمی ، پس از بازدید از شرکت خدمات انفورماتیک بانک مرکزی اظهار کرد: چرخه پیشرفت در نظام بانکی یقیناً برای مردم قابل لمس است و با ارایه این خدمات حضور مردم به بانک‌ها روز به روز کمتر می‌شود.

جهرمی افزود: البته این مسیری است که همه دنیا رفته اند که شاید نکته ویژه ای نباشد؛ اما این اقدامات مبتنی بر دانش بومی است و اگر هم تکنولوژی وارد شده است بر پایه دانش بومی  برای ارایه خدمات بوده است.

وزیر ارتباطات با اشاره به همکاری مشترک بانک مرکزی و وزارت ارتباطات در حوزه دولت الکترونیکی گفت: این همکاری‌ها در راستای تسهیل زندگی مردم صورت گرفته است و از این رو برای ارائه خدمات بهینه ، باید اقدامات دیگری هم در دستور کار قرار گیرد.

وی با بیان اینکه یکی از این خدمات می‌تواند در تسهیل پرداخت وام‌ها صورت گیرد ،گفت: فرض کنید فردی برای دریافت وام به بانک مراجعه می‌کند. بر اساس مقرراتی که اکنون وجود دارد همین فرد برای مبلغی که اتفاقا قابل توجه هم نیست باید ضامن معرفی کند، یا گواهی کسر از حقوق و غیره ارایه دهد. همزمان فرد دیگری با کمترین مانع و مشکل چند هزار میلیارد وام می‌گیرد و وثیقه ای هم ارایه می کند بدون آنکه اساسا ارزشی داشته باشد.

آذری جهرمی تصریح کرد: اگر نظام اعتباری (credit) راه بیفتد و مشخص شود اعتبار افراد چقدر است بسیاری از این موانع کنار گذاشته خواهد شد.

 وی افزود: بر اساس این سیستم می توانید ببینید گردش حساب فرد چقدر است و یا به صورت آنلاین استعلام گرفته شود که فرد چقدر حقوق دریافت می‌کند و اگر قبلا وامی گرفته مکانیزم پرداخت آن چگونه بوده است. این‌ها اقداماتی است که می‌تواند ارائه خدمات به مردم را تسهیل کند.

آذری جهرمی با بیان اینکه خدمات نوین بانکی می‌تواند در صرفه جویی‌ها و ایجاد شفافیت در ارایه خدمات بهتر به مردم موثر باشد گفت: صرفه جویی 13 هزار میلیارد تومانی در ارایه کارت سوخت نشان می‌دهد که خدمات الکترونیکی ، مزایای زیادی برای کشور دارد.

وی افزود: اقداماتی که در حوزه فین تک ها و یا آزادسازی نظام های پرداخت انجام شده است می تواند منجر به ایجاد فضای رقابتی برای کسب و کارهای مجازی شود.

 

 

ارائه خدمات به مردم ارتباطات و فناوری اطلاعات بانک مرکزی حقوق نظام بانکی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر