کد خبر: 711171 A

نماینده مردم زاهدان در مجلس در گفت‌وگو با ایلنا:

نماینده مردم زاهدان در مجلس گفت: ما به دریا و آب‌های آزاد دنیا 350 تا 400 کیلومتر دسترسی داریم اما منطقه چابهار فقط 20 درصد آب دارد و آب زاهدان نیز EC بالایی دارد.

علیم یار محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، با بیان اینکه تامین آب شرب یک میلیون و 350 هزار نفر در استان سیستان و بلوچستان به ورودی از هیرمند و هریررود بستگی دارد، اظهار داشت: متاسفانه امسال حتی یک قطره هم بارندگی نداشتیم و از طریق حوضچه‌های مصنوعی بنام چاه نیمه تامین آب صورت می‌گیرد که آنها هم کم آب شده‌اند.

وی افزود: سال گذشته یک مرحله تامین آب کشاورزی از  چاه نیمه‌ها صورت گرفت اما برای مراحل دوم و سوم آبی برای ارسال وجود نداشت.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ما به دریا و آب‌های آزاد دنیا 350 تا 400 کیلومتر دسترسی داریم اما منطقه چابهار فقط 20 درصد آب دارد و آب زاهدان نیز EC بالایی دارد.

وی با اشاره به خطر کوچ از سطح استان گفت: سال 1345 مشکل کم آبی پیش آمد و بخش زیادی از جمعیت استان کوچ کردند، تعداد زیادی از منطقه بلوچستان به سمت کشورهای خلیج رفتند و بخشی برای کارگری راهی کرمان و یزد شدند، اگر فکر اساسی نشود این ماجرا تکرار می‌شود و این برای یک استان مرزی و استراتژیک اصلا خوب نیست.

یارمحمدی خاطرنشان کرد: باید سرمایه گذاری شده و آب شیرین کن احداث شود و جدیت در خرید تضمینی در برنامه کاری قرار گیرد.

وی با بیان اینکه رقم بودجه در نظر گرفته شده برای توسعه استان ناچیز است، افزود: غیر از رقم مندرج در لایحه بودجه 98 باید تمهیدات خاصی در قالب صندوق توسعه اندیشیده شود.

این نماینده مجلس یادآور شد: اگر برای حفظ جمعیت استان چاره‌ای اندیشده نشود و این منطقه خالی از سکنه شود مرز امنیت پایدار خود را از دست می‌دهد.

بودجه حمل و نقل زمستان گاز آب زیرزمینی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر