کد خبر: 710475 A

رئیس شورای شهر یزد در گفت‌وگو با ایلنا:

رئیس شورای شهر یزد معتقد است که یزد در خط مقدم پیش‌روی کویر است، در صورت نبود آب و مهاجرت مردم یزد، خشکسالی تا قلب کشور پیش خواهد رفت.

غلامعلی سفید در گفت‌وگو با ایلنا، درباره اعتراضات مردم اصفهان گفت: مردم اصفهان تصور می‌کنند مردم یزد در طرح انتقال آب اصفهان، از رانت دولتی استفاده کرده‌اند، این در صورتی است که این طرح در دوران رئیس‌جمهوری مرحوم هاشمی کلید خورد و پیمانکارانی از سپاه و بخش خصوصی انجام کار را بر عهده گرفتند. اما از سوی برخی مردم با ادعای اینکه مرحوم هاشمی با این طرح مخالف بوده‌ و طرح با روی کار آمدن رئیس جمهور وقت آغاز شده، تبلیغات نادرستی راه انداخته‌اند.

وی ادامه داد:‌ بنده زمان افتتاح طرح، استاندار یزد بودم، مرحوم هاشمی بسیار تاکید داشت تا این طرح هرچه زودتر عملیاتی شده و در دوران ریاست جمهوری وی به پایان برسد. بنابراین عمده کار در دوران سازندگی انجام شد و در دوران اصلاحات به پایان رسید.

رئیس شورای شهر یزد با بیان اینکه در پی کاهش آب و خشکسالی چنین اتفاق‌هایی دور از انتظار نیست، تصریح کرد: در ابتدای طرح قرار بود 2.5 مترمعکب در هر ثانیه آب به یزد منتقل شود؛ اما در حال حاضر این میزان به یک پنجم کاهش پیدا کرده است، بنابراین مشکل کشاورزان اصفهانی با قطع آب یزد حل نمی‌شود.

سفید، صنایع آب‌بر مانند فولاد اصفهان را یکی از دلایل بروز کم‌آبی اصفهان دانست و گفت: چنین کارخانه‌هایی که نیاز به آب فراوان دارند، باید در نزدیک دریا احداث شوند. متأسفانه جانمایی اشتباه در صنایع باعث شده چندین برابر میزان آب انتقالی به یزد را این صنایع استفاده کنند.

وی از دولت خواست تا از طرحی که اجرا کرده است، دفاع کند و در ادامه افزود: دولت وظیفه دارد با دفاع از طرحی که خود اجرا کرده مانع از ایجاد چالش بین دو استان شود. متاسفانه مردم با تخریب خط انتقال آب به یزد،‌ باعث ایجاد میلیاردها تومان خسارت می‌شوند.

رئیس شورای شهر یزد با بیان اینکه روستاهای استان یزد به عنوان هسته مقاومت کویر هستند، خاطرنشان کرد: آب شرب مردم یزد از کیفیت پایینی برخوردار بوده و دارای رنگ و بوی نامطبوعی است؛ با ادامه این روند روستاهای این استان خالی از سکنه می‌شود و کویر به سمت اصفهان و تهران پیشروی خواهد رفت.

اصفهان خشکسالی یزد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر