کد خبر: 710018 A

دبیر کل فدراسیون صادرات انرژی در گفت‌وگو با ایلنا:

دبیر کل فدراسیون صادرات انرژی گفت: بخش خصوصی با قدرت مانوری که می‌تواند در خارج از کشور داشته باشد و با کمک جوینت‌ها و شرکت‌های پارتنر خود بخشی از درآمدهایی را که مسدود شده‌اند به کشور باز می‌گرداند.

حمیدرضا صالحی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، درباره بورس نفت و تاثیر ریالی شدن پرداخت‌ها اظهار داشت: ابتدا باید گفت که راه‌اندازی بورس نفت ابتکار خوبی بود، با همه ضعف‌هایی که از گذشته در حوزه بورس انرژی داشته‌ایم در کل تابوی بحث فروش نفت در بورس را باید به فال نیک گرفت.

وی با بیان اینکه عرضه نفت در بورس با وجود تمام حواشی آن حرکت رو به جلو است، افزود: با توجه به مشکل بودن انتقال ارز تسویه ریالی در دستور کار قرار گرفته و به این ترتیب بار ریسک به خریداران منتقل می‌شود.

دبیر کل فدراسیون صادرات انرژی با بیان اینکه بورس نفت از تکرار داستان‌های بابک زنجانی و امثال آن جلوگیری می‌کند، تصریح کرد: زمان تحریم قبلی، نفت به برخی مانند بابک زنجانی تحویل داده شد اما منابع مالی بازنگشت، برای جلوگیری از این موضوع بورس نفت راه اندازی شد و اکنون هم این روش پیش گرفته شده که تمام پول از منابع ریالی تامین شود تا بار ریسک انتقال ارز روی دوش خریداران باشد و به این ترتیب وزارت نفت خود را در حاشیه سود امن قرار می‌دهد.

وی با تاکید بر اینکه باید در این وضعیت از فرصت‌ها و حضور بخش خصوصی استفاده شود، گفت: دولت باید اعتماد کند و بخش خصوصی واقعی هم ورود کند، ضمن اینکه تجارب گذشته را بکار بگیریم تا شاهد آثار خوبی برای کشور باشیم.

صالحی یادآور شد: بخش خصوصی با قدرت مانوری که می‌تواند در خارج از کشور داشته باشد و با کمک جوینت‌ها و شرکت‌های پارتنر خود بخشی از درآمدهایی را که مسدود شده‌اند به کشور باز می‌گرداند.

وی خاطرنشان کرد: باید بپذیریم در شرایط خاصی هستیم، هر کسی که امکان بیشتری برای فروش نفت دارد باید از آن استفاده کند، اکنون خریدار ریسک‌ها را پذیرفته، حتما راه‌حل‌هایی هم برای نحوه صادرات و فروش دارد. بورس یک عرصه رقابتی است، بخش خصوصی که به این عرصه وارد شده پالایشگاه‌های مقصد را رصد کرده و با لحاظ کردن شرایط تحریم و سختی صادرات اقدام به خرید نفت می‌کند، بنابراین نگرانی وجود ندارد و می‌تواند فتح بابی برای عبور از محدودیت‌های کنونی باشد.

انرژی منابع مالی نفت وزارت نفت زنجانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر