کد خبر: 709819 A

رییس اتاق بازرگانی ایران خبر داد:

رییس اتاق بازرگانی ایران تاکید کرد: امروز به ما خبر دادند که معاون اول به رییس بانک مرکزی دستور دادند که با حضور بخش خصوصی اصلاح بخشنامه بازگشت ارز واردات و صادرات وارد بررسی قرار بگیرد و این مشکل حل شود. همتی نیز به اتاق پیغام داد که جلسه هرچه زودتر برگزار شود. این امر می‌‌تواند قدم مثبتی برای اصلاح وضع موجود باشد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، در جلسه شورای گفت‌‌وگوی دولت و بخش خصوصی، غلامرضا شافعی درخصوص پیمان‌‌‌سپاری ارزی و مشکلات آن گفت: ما با دولت در رابطه با یکدیگر و نگاه یکدیگر مشکل داریم. دوستان مجلس و دولت، صادرکنندگان و فعالان اقتصادی را سرداران اقتصادی کشور اعلام می‌‌‌کنند اما الان چطور همین افراد متهم درجه یک شده‌‌اند یعنی اینکه آنها کالا را صادر می‌‌کنند و ارز را وارد نمی‌‌‌کنند، پس برویم به دنبال آنها و آنها را تحت فشار بگذاریم.

وی با بیان اینکه اگر صادرکننده‌ای که سال‌ها است کار می‌‌‌کند ارز خود را برنگرداند الان هیچ چیزی در کشور نبود، اظهار داشت: در دوره قبل که پیمان‌‌سپاری ارزی برقرار شد، عده‌‌ای پیمان‌‌خر شدند که تعدادی از آنها از رییس‌‌‌‌جمهور وقت لوح تقدیر گرفتند، برخی هم فرار کردند و برخی دیگر نیز به زندان افتادند. رییس گمرک در این جلسه حضور دارد و می‌‌تواند اعلام کند افرادی که تا حالا یک ریال هم صادرات نداشتند، چگونه از فروردین ماه رقم‌‌‌های میلیونی صادر کرده‌‌‌اند. من همین جا اعلام می‌‌کنم که این افراد را نمی‌‌توانید چهار روز دیگر پیدا کنید.

رییس اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: آمار صادراتی که امروز اعلام می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود، درست نیست. من پیش از این جلسه از رییس گمرک پرسیدم که آیا پایه‌‌های صادراتی اصلاح شده‌‌‌اند که گفتند نه؛ هنوز برخی از کالاها مانده است. با این وضعیت و بدون اصلاح پایه صادراتی صادر‌‌کنندگان ترجیح می‌‌‌دهند، فعالیتی نداشته باشند و اگر بخواهیم برحسب قیمت‌‌های صادراتی قبل ارز به کشور برگردانیم باید ۴۰ درصد از جیب خودمان بگذاریم.

شافعی خطاب به وزیر اقتصاد تصریح کرد: ما این خواهش را داریم تا آقایان این قدر در تصمیم‌‌‌گیری‌‌ها تعجیل نکنند. اگر بخشنامه‌‌ای یک هفته دیرتر صادر شود، ایرادی ندارد ولی کار کارشناسی روی آن صورت بگیرد و نظر بخش خصوصی خواسته شود.

وی با اشاره به نامه معاون اول رییس‌‌جمهور به بانک مرکزی خاطرنشان کرد: امروز به ما خبر دادند که معاون اول به رییس بانک مرکزی دستور دادند که با حضور بخش خصوصی اصلاح بخشنامه بازگشت ارز واردات و صادرات وارد بررسی قرار بگیرد و این مشکل حل شود. همتی نیز به اتاق پیغام داد که جلسه هرچه زودتر برگزار شود. این امر می‌‌تواند قدم مثبتی برای اصلاح وضع موجود باشد.

اقتصاد بانک مرکزی گمرک معاون اول اتاق بازرگانی ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر