کد خبر: 709762 A

معاون وزیر جهاد کشاورزی:

معاون توسعه بازرگانی و منابع وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرد: با وجود اینکه امسال نیز دو میلیون قطعه مرغ به علت آنفلوانزا از بین رفته اما این بیماری در حال حاضر کنترل شده است.

به گزارش ایلنا، علی‌اکبر مهرفرد در همایش راهکارهای تحول کسب و کار در صنعت طیور گفت: نظام توزیع،​ ناکارآمدی‌‌‌هایی دارد و به گونه‌‌‌‌ای است که کالا دست مصرف‌‌کننده واقعی نمی‌‌رسد و فرآیندهایی را طی می‌‌کند که بسیاری از این فرآیندها ناشناخته است.

وی افزود: هر چقدر بتوانیم فرآیندهای نظام توزیع را ردیابی و شناسایی کنیم به همان میزان در نظام توزیع موثر خواهد بود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اعلام حمایت از ورود فناوری به صنعت طیور اظهار داشت: یکی از موضوعاتی که باید به آن توجه شود، بازار نهاده‌‌‌ها و محصولات کشاورزی است.

مهرفرد با بیان اینکه در بخش تولید پیشرفت‌‌‌های خوب و چشمگیری داشته و داریم، تصریح کرد: در همین صنعت طیور فارم‌‌‌هایی داریم که با مشابه‌‌های خارجی خود برابری می‌‌کند.

وی اضافه کرد: در بخش تولید در سایه تلاش‌‌ها و ورود فناوری، شرایط بسیار مناسبی در تولید محصولات در برخی قسمت‌‌ها داریم اما در بسیاری از بخش‌‌ها نیاز به تغییر ساختار تولید وجود دارد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: در بخش بازار نهاده‌‌‌های کشاورزی و نیازهای مربوط به آن، مشکلات فراوانی به ویژه در بحث ساماندهی فرآوری، بازاررسانی و بازاریابی داخلی و خارجی محصولات کشاورزی و جلوگیری از ضایعات این محصولات وجود دارد که در این بخش‌‌‌ها باید کارهای فراوانی صورت گیرد.

مهرفرد به شکل‌‌‌گیری بازارهای نوین جهانی و توسعه آن اشاره و تصریح کرد: این بازارها مبتنی بر فناوری اطلاعات هستند و توسعه فناوری می‌‌تواند نقش محوری در توسعه بازارهای کشاورزی داشته باشد.

وی ادامه داد: صنعت طیور یکی از صنایع بزرگ ایران است که سرمایه‌‌گذاری‌‌های زیادی در آن انجام شده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه بیش از ۲۰ هزار واحد مرغداری مرغ تخم‌‌گذار و گوشتی در کشور فعالیت می‌‌کنند، خاطرنشان کرد: بخش عمده نهاده‌‌ها و خوراک طیور وارداتی است و سالی هفت و نیم میلیون تن ذرت وارد کشور می‌‌شود.

مهرفرد با اشاره به اینکه ۸۵ درصد ذرت مورد نیاز صنعت طیور وارداتی است، ابراز داشت: حدود چهار میلیون تن دانه سویا وارد کشور و بعد به کنجاله تبدیل می‌‌‌شود.

وی علت واردات ذرت را اقلیم ایران دانست و بیان کرد: کشت ذرت یک کشت تابستانه است و آب زیادی نیاز دارد بنابراین در الگوی توسعه کشاورزی ایران قرار نگرفته است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه ذرت و کنجاله سویا تا حدودی در کشور تولید می‌‌‌‌شود، یادآور شد: ۹۰ درصد مصرف طیور کشور در این نهاده‌‌ها به واردات متکی است.

مهرفرد ظرفیت تولید مرغ در کشور را سه میلیون تن برشمرد و عنوان کرد: مصرف ما دو میلیون و ۱۰۰ تا دو میلیون و ۲۰۰ هزار تن است و اگر این صنعت با ظرفیت کامل فعالیت کند، مازاد تولید خواهیم داشت.

وی افزود: در سال‌‌هایی که آنفلوانزای مرغی در کشور نبود، ۱۰۰ هزار تن صادرات داشتیم که شیوع این بیماری ضربه‌ای به این صنعت وارد کرد به گونه‌‌ای که سال گذشته، ۲۵ میلیون قطعه مرغ به علت این بیماری از بین رفت که این رقم حدود ۴۰ درصد مرغ تخم‌‌گذار کشور را شامل می‌شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه این بیماری لطمه بزرگی وارد کرد، گفت: به همین علت ما در مقطعی مجبور به واردات شدیم.

مهرفرد اضافه کرد: در تخم مرغ نیز حدود ۹۰۰ هزار تن تولید داریم که مصرف کشور در همین حدود است؛ البته حدود ۷۰ تا ۸۰ هزار تن در سال‌‌‌های غیرآنفلوانزا و در شرایط عادی صادرات داریم.

وی با بیان اینکه شرایط مناسبی از این جهت نداشتیم، اظهار داشت: وضع ما رو به بهبود و تولید رو به افزایش است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: با وجود اینکه امسال نیز دو میلیون قطعه مرغ به علت آنفلوانزا از بین رفته اما این بیماری در حال حاضر کنترل شده است.

مهرفرد صنعت طیور را صنعت مهمی در کشور دانست و تصریح کرد: این صنعت درخصوص تأمین پروتئین جمعیت ایران و بخشی از محصولات صادراتی نقش مهمی را ایفا می‌‌کند. این صنعت علیرغم پیچیدگی‌‌هایی که در آن وجود دارد اما با برنامه‌‌ریزی مناسب می‌‌توان این صنعت را به سر منزل مقصود رساند.

وی افزود: بروز یک خطای کوچک در این صنعت باعث کاهش تولید و افزایش قیمت و نارضایتی مصرف‌‌کنندگان می‌‌شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ورود فناوری به صنعت طیور را مهم ارزیابی و خاطرنشان کرد: یکی از تنگناهایی که ما در نظام توزیع داریم آن است که بتوانیم با بروز شرایط نامناسب برای اقتصاد کشور و اختصاص ارز دولتی به این صنعت، این کالا با همان ارز تمام شده دولتی در خدمت نظام توزیع قرار گیرد.

مهرفرد با اشاره به تحریم‌‌های ظالمانه کشورمان ابراز داشت:​ در شرایط کنونی باید در زمینه‌‌هایی که دچار کمبود هستیم با استفاده از فناوری بتوانیم توزیع مناسبی داشته باشیم و از حیف و میل کالا و سوءاستفاده‌های احتمالی جلوگیری کنیم.

آنفلوانزا ارز واردات وزارت جهاد کشاورزی مصرف کنندگان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر