کد خبر: 709627 A

مرکز روابط عمومی بنیاد مستضعفان اعلام کرد:

بنیاد مستضعفان پس از گذشت ۲۱ ماه از حادثه پلاسکو و بر طرف شدن موانع اداری عملا از ابتدای مهر ماه ۹۷ عملیات گودبرداری را مطابق توافقات و صورتجلسه‌ها و مصوبه شورای تامین و کمیسیون ماده ۵ آغاز کرده و امیدوار است بتواند ظرف مدت ۲ سال نسبت به ساخت ساختمان پلاسکو اقدام کند.

به گزارش ایلنا، مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی بنیاد مستضعفان در واکنش به اظهارات معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد که در ساخت ساختمان جدید پلاسکو خلاف ضوابط اقدام نخواهد کرد و موارد زیر را مورد تاکید قرار داد:

۱-بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی پس از وقوع سانحه آتش سوزی و تخریب ساختمان پلاسکو در جهت مساعدت به کسبه آسیب دیده و فارغ از وظیفه قانونی و با نگاه ملی تصمیم گرفت بنایی، فاخر ارزشمند و برخوردار از تمامی استاندارد‌های ساختمان و شهرسازی با رعایت ضوابط روز طرح‌های بالادست که پاسخگوی ذینفعان باشد احداث کند و با توجه به انتظارات جامعه، به طور خاص نسبت به فراخوان ارائه ایده در سطح ملی اقدام و ایده‌های مناسبی نیز دریافت کرد و پس از توافق با شهردار محترم تهران و معاونت شهرسازی و معماری ایشان و معاون محترم دادستانی که مسئول پرونده پلاسکو است نسبت به درخواست پروانه اقدام شد که شهردار نیز نسبت به ابلاغ سطح و سطوح مورد توافق با رعایت مبانی و ضوابط طرح تفصیلی مصوب محل و رعایت حقوق مکتسبه پروژه بر اساس قوانین مرتبط (بصورت ۸ طبقه روی زمین در عرصه کل با سطح اشغال پلکانی از ۸۰%درهمکف تا ۳۵%در طبقه هشتم و ۶ طبقه نیز زیر همکف جهت تامین نیاز‌های پروژه و پارکینگ) اقدام و با توجه به صورتجلسه تنظیمی با شهردار محترم، گودبرداری آغاز شد. لیکن شهرداری در ادامه با استناد به مخالفت میراث فرهنگی در زمستان ۹۶ مانع انجام آن و کار عملا تعطیل شد.

۲-کسبه ساختمان ۵ طبقه شمالی با پیگیری و اصرار درخواست کردند خودشان نسبت به مقاوم سازی و بهره برداری از آن اقدام کنند امری که بنیاد به علت قدمت ساختمان و عدم برخورداری از استاندارد‌های روز با آن مخالف بوده است.

۳- سازمان میراث فرهنگی در اردیبهشت سال جاری اعلام کرد با اجرای طرح پیشنهادی بنیاد مخالف و صرفا مجوز احداث در محل تخریب شده و با سقف ارتفاعی قبلی را می‌دهد.

۴-بنیاد علیرغم اینکه معتقدبود پیشنهاد مطرح شده برای مقاوم سازی ساختمان ۵ طبقه شمالی که فرو نریخته است و ساخت ساختمان ۱۵ طبقه جنوبی که کاملا تخریب شده است با آنچه مد نظر بنیاد بوده فاصله زیادی دارد اما با حسن نیت و به منظور کمک به حل مشکل و با توجه به گذشت مدت طولانی از حادثه آمادگی خود را برای انجام کار در صوت تائید مقامات استان و شورای تامین اعلام کرد.

۵-در تاریخ ۲۲/۲/۹۷ جلسه‌ای در استانداری تهران با حضور همه عوامل ذیربط برگزار و به استناد بند ۱ مقرر شد قسمت تخریب شده پلاسکو در پانزده طبقه بالای تراز صفر و پنج طبقه زیرزمین با اخذ مجوز رایگان از شهرداری اقدام و ساخته شود.

۶-شورای تامین استان در تاریخ ۲۷/۶/۹۷ با توجه به مصوبات جلسه قبل منجلمه صورت جلسه ۲۲/۲/۹۷ مصوب کرد شهرداری پس از صدور رای کمیسیون ماده ۵ مجوز گود برداری را صادرو در اسرع وقت بنیاد عملیات اجرایی را آغاز کند.

۷-در تاریخ ۳۱/۶/۹۷ رونوشت مصوبه کمیسیون ماده ۵ مبنی بر موافقت با احداث بنا مطابق توافق نامه ۲۲/۲/۹۷ به صورت ۵ طبقه زیر زمین و ۱۵ طبقه روی زمین به بنیاد ابلاغ شد.

۸-بنیاد پس از گذشت ۲۱ ماه از حادثه پلاسکو و برطرف شدن موانع اداری عملا از ابتدای مهر ماه ۹۷ عملیات گودبرداری را مطابق توافقات، و صورتجلسه‌ها و مصوبه شورای تامین و کمیسیون ماده ۵ آغاز کرده و امیدوار است ان شاء الله بتواند ظرف مدت ۲ سال نسبت به ساخت ساختمان پلاسکو اقدام کند.

۹-همزمان با عملیات گودبرداری با توجه به حساسیت موضوع و به منظور فراهم شدن استفاده از نظر متخصصین مسابقه معماری پلاسکو جدید هم برگزار شده که تا ۲۰ دی ماه نتیجه آن نهایی و اعلام خواهد شد با توجه به اهمیت پروژه و همزمان با آغاز کار این مسابقه تبدیل به فرصتی برای طرح ایده و نقشه‌های خلاقانه شده است.

۱۰-مستندات مربوط به صورتجلسه ۲۲/۲/۹۷ کمیسیون ماده ۵ و شورای تامین استان نزد این مرکز برای ارائه در دسترس می‌باشد که بعلت محرمانه بودن بعضی از آن‌ها امکان انتشار عمومی ندارد. ضمن اینکه رئیس محترم کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در بازدید ۲/۱۰/۹۷ که به اتفاق اعضاء کمیسیون و سایر مسئولین از محل پروژه پلاسکو داشتند ضمن اشاره به نظر شورای عالی شهرسازی نسبت به پلاسکو اعلام داشتند قرار شد مبنای کار بنیاد همان نظر کمیسیون ماده ۵ باشد.

بنیاد مستضعفان انتظار دارد با توجه به ابعاد ملی این پروژه انتظارات مردم و ضرورت تعیین تکلیف کسبه، همه سازمان‌ها و اشخاص موثر با نگاه ویژه کمک کنند تا ساخت و بهره برداری از پلاسکوی جدید در مدت اعلامی به اتمام برسد.

بنیاد مستضعفان پلاسکو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر