کد خبر: 709189 A

اولین شبکه اجتماعی مالی کشور بر بستر دو سیستم عامل اندروید و IOS راه اندازی شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، عرفان مرادیان مدیرعامل و یکی از بنیان‌گذاران «جیبی‌مو» با بیان این که جیبی‌مو نسل جدید کیف پول در قالب شبکه اجتماعی مالی است گفت: در این اپلیکیشن که توسط تعدادی از نخبگان جوان ایرانی نوشته شده است بدون نیاز به اطلاعات حساب یا کارت بانکی، تنها با داشتن شماره تلفن همراه  طرف مقابل ، می‌توان از خدمات انتقال پول استفاده کرد.

وی افزود: کیف‌ پول الکترونیک در جهان سابقه‌ای طولانی دارد و هم‌اکنون در بسیاری از کشورها از این امکان پرداخت الکترونیکی استفاده می‌شود. مطابق تعریف بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران کیف پول الکترونیکی، ابزار پرداختی با قابلیت ذخیره پول الکترونیکی با امکان شارژ از طریق کارت یا حساب بانکی با پردازش الکترونیکی تراکنش‌ها به صورت برون‌خط از راه دور یا نزدیک است که با نام بوده و مبتنی‌ بر فناوری‌های نوین ارتباطی مجازی یا مبتنی بر تراشه قابل ارائه است. این فناوری  در مبادلات با مبالغ ریز کاربرد دارد و وابستگی مستقیم به حساب بانکی فرد ندارد.

مرادیان ادامه داد: به گواه تجربه بومی توسعه عابر بانک در کشورمان، می‌‌توان آینده درخشانی را برای توسعه و پذیرش کیف پول الکترونیکی در میان شهروندان متصور بود. شبکه کیف پولی که در کنار تراکنش‌های روزمره و بین طرفین بتواند جایگزین شبکه‌های اجتماعی برون مرزی نیز باشد و می‌توان گفت جیبی‌مو در حال حاضر شروعی برای این ادعا است.

ماندانا ابوالفتحی دیگر بنیان‌گذار این استارتاپ ایرانی ضمن بیان این که حجم تراکنش‌های پرداخت خرد در کشور بسیار بالا است و به هیچ‌وجه با حجم پرداخت‌های کلان قابل مقایسه نیست اظهار داشت: دانشجوها، جوانان و افرادی که می‌خواهند پرداخت‌های روزمره خود را در هر زمان و هر مکان و به هر کسی به راحتی انجام دهند و همگام با پیشرفت تکنولوژی آن‌ها را مدیریت کنند، افرادی که انتقال پول زیادی دارند و کم شدن کارمزد در هر انتقال، برایشان آزار دهنده است، کسب و کارهایی که ‌می‌خواهند هزینه‌ کالا یا خدمات خود را با روش نوین و بدون دغدغه حمل دستگاه POS دریافت کنن و کلیه کسب و کارهای اینترنتی که نیاز به درگاه پرداخت الکترونیکی دارند ،جامعه هدف جیبیمو خواهند بود.

وی درباره نحوه عملکرد این اپلیکیشن اظهار کرد: جیبی‌مو کیف پول الکترونیک کاربران خواهد بود که می‌توانندآن را به هر مبلغی شارژ کرده و در موقعیت‌های مختلف زمانی که با دوستان و اطرافیانشان مخارج مشترکی دارند، استفاده کنند و هر زمانی هم که تمایل داشتند می توانند  یک یا چند حساب بانکی با شماره شبا را در جیبی‌مو تعریف کنند و پول موجود در حساب جیبی‌موی خود را تنها با یک کلیک و در کمتر از یک روز کاری به بانک انتقال دهند.

ابوالفتحی افزود: تمام این تراکنش‌های درون برنامه‌ای بدون هیچ کارمزدی بوده و تنها برای خروج مبالغ به حساب بانکی کارمزد حداقلی 500 تومانی پرداخت خواهد شد.

در ادامه مراسم رونمایی از این کیف پول الکترونیکی ،ناصرعلی سعادت رییس سابق سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور و رییس هیئت مدیره جیبی مو نیز با بیان این که در راستای نام گذاری سال جاری به عنوان سال حمایت از تولید ملی و با علم بر این که استارتاپ‌ها با بالا بردن بهره‌وری و به کارگیری نیروهای جدید، تحول عظیمی در اقتصاد کشور ایجاد کرده‌اند اظهار داشت: در گذشته برای ایجاد مشاغل جدید، هزینه‌های گزافی صرف می‌شد و در بسیاری از موارد به رغم هزینه‌های فراوان، درعمل نتیجه مطلوب حاصل نمی‌شد. درحالی که امروز استارتاپ‌ها غالبا با هزینه‌های بسیار کمتر و خلق ایده‌های جدید که مبتنی‌بر نیازهای جامعه هستند، توانسته اند جایگاه خوبی در میان مردم باز کنند و همین نکته از دلایل موفقیت آنها محسوب می‌شود.

سعادت ضمن اشاره به این که اپلیکیشن‌ها و بسترهای اینچنینی می‌توانند بیش از 40 هزار میلیارد ریال صرفه جویی در هزینه های خانواده‌های ایرانی داشته باشند اظهار داشت: با توجه به آمارها می‌توان گفت هر شخص به صورت میانگین سالانه بیش از 900 هزار ریال بابت تراکنش‌های مختلف کارمزد پرداخت می‌کند و با فرض استفاده‌ 60 درصد جمعیت کشور از بسترهای مالی الکترونیکی، می توان بیش از 40 هزار میلیارد ریال صرفه جویی در پرداخت کارمزد را شاهد باشیم.

وی با بیان اینکه کاهش پرداخت کارمزد از طرف مردم به هیچ عنوان صف آرایی در مقابل بانک ها نخواهد بود گفت: طبق آمار منتشر شده  بالغ بر ۷۰ درصد از تراکنش‌های مالی‌ای که به سیستم بانکی تحمیل می‌شود ، مبالغ زیر ۵۰ هزار تومان هستند که هزینه زیان خالص بانک‌ها برای جذب و نگهداشت منابع ارزان قیمت برای تراکنش‌های زیر ۵۰ هزار تومان، هزار میلیارد تومان است.

سعادت افزود: طبق گزارش بانک مرکزی سود ناشی از رسوب تراکنش‌های زیر ۵۰ هزار تومان‌، چیزی حدود هزار میلیارد تومان زیان خالص برای سیستم بانکی در بر داشته است. بنابراین ابزارهایی با این ویژگی ها نه تنها عملکرد بانک‌ها را مختل نمی‌کنند، بلکه به کاهش هزینه‌های تحمیل شده به بانک‌ها نیز کمک خواهند کرد.

عضو کمیسیون تنظیم مقررات رادیویی وزارت ارتباطات با اشاره به دغدغه‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره صرفه جویی در چاپ عملکردهای مختلف و استفاده از پتانسیل های دولت الکترونیک در این زمینه گفت: با یک حساب سرانگشتی متوجه خواهیم شد که با استفاده بسترهایی مانند جیبی‌مو مانع چاپ 4 میلیارد رسید کاغذی خواهیم شد.

وی ادامه داد: با نگاهی به آمار شبکه الکترونیکی پرداخت کارت (شاپرک) در شش ماه ابتدای سال جاری 2.5 میلیارد تراکنش از روی دستگاه های کارتخوان فروشگاهی انجام شده است. صرف نظر از تعداد تراکنش‌های مانده‌گیری که 450 میلیون و 172 تراکنش بوده است، به طور متوسط حدود 4 میلیارد رسید توسط این دستگاه ها چاپ شده است. با توجه به حجم 80 درصدی واردات کاغذ می‌توان گفت در اکوسیستم بانکداری ایران تنها در بخش چاپ رسید بیش از 3 میلیون دلار ارز از کشور خارج شده است که می‌توان با استفاده از رویکردهای جدید ارائه رسید به کاربران و استفاده از کیف پول و بسترهای الکترونیکی صرفه جویی ارزی نیز برای کشور داشته باشیم.

عضو کمیسیون تنظیم مقررات رادیویی وزارت ارتباطات در پایان استفاده و ایجاد چنین بسترهای مالی را فرصتی برای شبکه بانکی کشور دانست و گفت: فعالیت‌های شرکت‌های دانش بنیان در ایجاد بسترهایی که به اعتلای صنعت بانکداری و شفافیت در عملکرد مالی اشخاص و موسسات دولتی و خصوصی قابل ارزش است و باید از پتانسیل های جوانان کشور در این زمینه استفاده و حمایت کرد.

الکترونیک سیستم عامل شبکه اجتماعی مو وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر