کد خبر: 709048 A

ملکی در گفت‌وگو با ایلنا:

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی گفت: در حال حاضر هر کیلو شقه بدون دنبه در خرده فروشی‌ها 71 تا 72 هزار تومان خرید و فروش می‌شود و قیمت آن نسبت به روزهای گذشته افزایش داشته است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، نوسانات قیمت دلار در کشور از اوایل سال 97 تا کنون بر کمبود یا افزایش قیمت محصولات و کالا موثر بوده به نحوی که برخی محصولات کشاورزی و دامی مانند گوشت و دام زنده داخلی را با کمبود شدید مواجه کرده است.

درحالی که صادرات دام زنده ممنوع اعلام شده اما نوسانات نرخ ارز و کاهش ارزش ریال باعث شده این کالا باب طبع دلالان و سودجویان باشد و از غرب، جنوب غربی و جنوب کشور به کشورهایی همچون عراق و شیخ نشینان حاشیه خلیج فارس قاچاق شود.

دام زنده که در کشور قیمت آن هرکیلو حدود 28 هزار تومان است با افزایش نرخ ارز و با احتساب دلار به حدود 40 هزار تومان می‌رسد و این نرخ بسیاری را ترغیب به قاچاق این کالا به کشورهای دیگر می‌کند و در ازای آن در کشور قیمت گوشت داخلی بسیار بالا رفته است و نگرانی‌ها برای کمبود دام مولد هم وجود دارد.

علی‌اصغر ملکی رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، در خصوص وضعیت گوشت و افزایش قیمت آن در بازار اظهار کرد: در حال حاضر هر کیلو شقه بدون دنبه در خرده فروشی‌ها 71 تا 72 هزار تومان خرید و فروش می‌شود و قیمت آن نسبت به روزهای گذشته افزایش داشته است.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی با اشاره به تاثیر توزیع گوشت منجمد بر بازار عنوان کرد: اگر این گوشت به بازار تزریق نمی‌شد اوضاع به مراتب بدتر از این بود. حدود دو سال است که این گوشت وارد می‌شود و بدون آن اوضاع بازار به شدت برهم می‌ریخت.

ملکی در رابطه با قاچاق دام اذعان داشت: مجوزی برای صادرات داده نشده اما همان میزان اندک تولید در حال قاچاق است که اصلی‌ترین دلیل آن تفاوت قیمت ریال و دلار است که منفعت بسیاری برای سودجویان دارد. وزارت جهاد کشاورزی هم به دنبال راهکار برای رفع این مشکل است.

وی افزود: قاچاق دام زنده بزرگترین ضربه را به شرایط فعلی بازار گوشت در کشور زده و هر روز هم میزان آن افزایش می‌یابد.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی با اشاره به واردات گوشت گرم به کشور تصریح کرد: گوشت گرم هم از استرالیا و آسیای میانه به کشور وارد می‌شود و در حال توزیع در بازار است.

افزایش قیمت قاچاق گوشت گوشت گوسفندی گفتگو با ایلنا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر