کد خبر: 707356 A

شیرزاد:

مدیرعامل سازمان تعاونی روستایی ایران گفت: بازار پرتقال سالجاری از وضعیت بسیار آرام و طبیعی برخوردار بوده و تا پایان سال افزایش غیرمنتظره قیمت نخواهیم داشت.

به گزارش ایلنا، حسین شیرزاد معاون وزیر جهاد کشاورزی و مدیرعامل سازمان تعاونی روستایی ایران در خصوص پیشنهاد معاون اول رئیس جمهور و ابلاغیه وزیر جهادکشاورزی مبنی بر مسئولیت سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در تنظیم بازار میوه (سیب و پرتقال) روزهای پایانی سال ۱۳۹۷ اظهار کرد: تنظیم بازار محصولات کشاورزی در اکثر کشورها به عنوان یکی از چالش‌های مهم حاکمیتی برای دولتها محسوب شده و این موضوع خصوصا" در کشورهای پیشرفته به لحاظ کشاورزی از اهمیت بالاتری نیز برخوردار است. در کشور ما معمولا" بازار میوه در ایام پایانی هر سال، با توجه به فرا رسیدن عید باستانی نوروز و افزایش شدید میزان تقاضا، دستخوش التهاب جدی شده ، به‌طوریکه در صورت بی‌توجهی به امر تنظیم بازار، شاهد افزایش شدید قیمتها و نارضایتی عموم مصرف‌کنندگان خواهیم بود.

وی افزود: بررسی نوسانات بازار پرتقال در شش ماهه دوم سال مؤید رشد ۶۰ درصدی میزان تقاضای این محصول در اسفندماه هر سال به نسبت ماه‌های قبل از آن است و این افزایش، در هفته آخر و روزهای پایانی سال شدت بسیار محسوسی به خود می‌گیرد.

شیرزاد در ادامه تصریح کرد: براساس اطلاعات سازمان میادین شهرداری تهران، میزان تقاضا برای خرید پرتقال در هفته پایانی سال حدودا" 5.5 برابر هفته اول اسفندماه بوده، بررسی‌ها نشان می‌دهد که عمده خرید پرتقال برای ایام نوروز از روز دوم هفته آخر اسفندماه آغاز و در دو روز پایانی سال به اوج خود می‌رسد . ضمنا" همه ساله در ابتدای ورود نوبرانه پرتقال به بازار کشور، روند قیمت به شدت کاهشی بوده و در اواخر آذرماه به کف قیمت سالانه خود می‌رسد. سپس سیر صعودی قیمت از اواسط بهمن ماه با شیب نسبتا ملایم آغاز و در هفته پایانی سال به بالاترین حد ممکن می‌رسد.

مدیرعامل سازمان تعاونی روستایی ایران در رابطه با قیمت مرکبات عنوان کرد: آمار بانک مرکزی در این زمینه حاکی از آن است که قیمت پرتقال درجه یک در سطح شهر تهران در هفته سوم آذرماه نسبت به زمان مشابه سال گذشته بیش از 38.5 درصد رشد داشته که این میزان با توجه به اینکه تقریبا" با رشد شاخص کل برابر است حاکی از ثبات عرضه محصول در سال جاری و وجود وضعیت نرمال و پایدار در بازار است.

وی افزود: ملاحظه آمار تجارت این محصول  تا پایان آبانماه نیز حاکی از صادرات 4000 تنی این محصول داشته لذا در سه ماه پیش رو ، وضعیت عدم تعادل در بازار داخلی پیش بینی نمی‌شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: درحال حاضر بیش از 87 درصد محصول پرتقال شمال کشور برداشت شده و اتحادیه سراسری باغداران کشور و اتحادیه باغداران استان مازندران برنامه‌ریزی دقیقی را برای مداخله هدفمند در بازار پرتقال از حدود 2 ماه گذشته بصورت آرام آغاز نموده و میزان مکفی و قابل توجهی از پرتقالهای با کیفیت تامسون را خریداری و پس از انجام مراحل شستشو، قارچ کشی ، واکس مخصوص ، درجه بندی ، گرمخانه و جعبه‌زنی در انبارها و سردخانه‌های مربوطه ذخیره نموده‌اند. بطورکلی در سالجاری، با اعتماد بیشتر به اتحادیه‌های تخصصی کشاورزی و مطابق با ماده ۶ قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی، وظایف اجرایی تنظیم بازار (البته با نظارت عالیه سازمان مرکزی تعاون روستایی) به اتحادیه‌های ذیربط واگذار گردیده ‌است.

شیرزاد تشریح کرد: درمجموع باید گفت  وضعیت بسیار آرام و طبیعی بر بازار پرتقال امسال حاکم بوده و تا پایان سال افزایش غیرمنتظره قیمتی در این خصوص نخواهیم داشت.

ایران جهاد کشاورزی مرکبات معاون اول رئیس جمهور شاخص کل
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر