کد خبر: 706990 A

مدیرکل دفتر تدوین و تسهیل مقررات ساتبا:

مدیرکل دفتر تدوین و تسهیل مقررات ساتبا با مددجویان کمیته امداد مالک نیروگاه خورشیدی می‌شوند، گفت: توسعه تجدیدپذیرها در مناطق محروم، نه تنها موجب محرومیت زدایی و ایجاد پدافند غیر عامل، بلکه جایگزین مناسبی برای اشتغال کشاورزان در مناطق روستایی بوده و موجب التیام بخشی به بحران آبی موجود در کشور و حتی به بهبود مسائل امنیتی کشور کمک می‌کند.

به گزارش ایلنا، پیمان تقی پور، مدیرکل دفتر تدوین و تسهیل مقررات سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) در نشست پتانسیل انرژی‌های تجدیدپذیر در توسعه مناطق محروم و روستایی بیان کرد:  در سال‌های اخیر خرید تضمینی برق تجدیدپذیر به صورت 20 ساله و با قیمت‌های مصوب، موجب جذب سرمایه گذاران بخش خصوصی به این حوزه شده است. برای مثال، اجرای طرح برکت آفتاب در خراسان رضوی و با حمایت کمیته امداد امام خمینی (ره) موجب شد تا سامانه‌های خورشیدی برای مددجویان این کمیته احداث گردند، و این مددجویان مالک نیروگاه خورشیدی شده و برق تولیدی خود را به وزارت نیرو بفروشند و درامد کسب کنند. کمیته امداد موفق به ایجاد 2400 نیروگاه تجدید پذیر کوچک مقیاس در مناطق محروم و قشر بسیار ضعیف جامعه شده است.

مدیرکل دفتر تدوین و تسهیل مقررات ساتبا افزود: توسعه تجدیدپذیرها در مناطق محروم، نه تنها موجب محرومیت زدایی و ایجاد پدافند غیر عامل می‌شود، بلکه جایگزین مناسبی برای اشتغال کشاورزان در مناطق روستایی و التیام بخشی به بحران آبی موجود در کشور شده، حتی به بهبود مسائل امنیتی کشور کمک می‌کند، چرا که ایجاد اشتغال در این مناطق می‌تواند از تخلیه روستاهای مرزی جلوگیری کند.

تقی پور افزود: یکی از مشکلاتی که در مسیر توسعه تجدیدپذیر پیش آمد این بود که عوارض برق که در قانون بودجه با هدف توسعه تجدیدپذیر و بهینه سازی شبکه روستایی در نظر گرفته شده بود، به صورت کامل و منظم در اختیار تجدید پذیرها قرار داده نشد و موجب تاخیر در پرداخت‌ها شد.

وی بیان کرد: در حال حاضر با توجه به توسعه ایجاد شده در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر با کمبود بودجه رو به رو هستیم و از این رو نیاز است علاوه بر عوارض برق، سهمی از بودجه‌هایی که برای توسعه مناطق محروم و ایجاد اشتغال به هر یک از استان‌ها اختصاص می‌یابد نیز برای خرید برق تجدیدپذیر از این سامانه‌ها صرف شود، چرا که اغلب سامانه‌های کیلوواتی و نیز نیروگاه‌های با ظرفیت بالا در مناطق محروم احداث شده‌اند و در ایجاد اشتغال و جلوگیری از مهاجرت روستائیان موفق بوده‌اند.

وی پیشنهاد کرد: سهمی از تبصره 18 قانون بودجه در خصوص توسعه اشتغالزایی  و نیز قانون استفاده متوازن از امکانات کشور به شکل بودجه مستقیم به عوارض برق اضافه شود و برای خرید برق تجدیدپذیر استفاده شود.

تقی پور خاطر نشان کرد: طبق ماده 61 قانون اصلاح الگوی مصرف، سوخت صرفه جویی شده نیز به عنوان یکی از منابع برای خرید برق تجدیدپذیر باید در اختیار ساتبا قرار گیرد ولی هنوز این امر محقق نشده است.

رسانه مالیات مالیات بر ارزش افزوده مودیان مالیاتی آخرین مهلت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر