کد خبر: 706130 A

نائب رئیس مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان ایران:

نائب رئیس مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان ایران گفت : بحثی که بین شرکت دانش‌بنیان و استارتاپ در سال‌های اخیر به وجود آمده و متاسفانه در ادبیات مسئولان نیز به چشم می‌خورد در سال‌های آتی می‌تواند به رشد علم و فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان کشور صدماتی وارد آورد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، عبدالرضا نوروزی با بیان اینکه این دو مبحث کاملا متفاوت از یکدیگرند، اظهار کرد: اولا شرکت‌های دانش‌بنیان بر اساس فعالیت برخاسته از دانش و تولید فناوری ایجاد می‌شوند و دانش‌محور هستند؛ اما شرکت‌های استارتاپی پاسخی خلاقانه به یک نیاز موجود یا تعریف یک نیاز و پاسخ به آن است.

وی افزود: درثانی به لحاظ سرمایه میزان سرمایه‌گذاری در شرکت‌های دانش‌بنیان بسته به نوع فعالیت متغیر است. این میزان هم می‌تواند خیلی کم باشد و هم به نسبت زیاد؛ اما شرکت‌های استارتاپی معمولا سرمایه اولیه خیلی کمی دارند و از سوی دیگر شرکت‌های دانش‌بنیان عموما تولیدکننده هستند و شرکت‌های استارتاپی، خدمات ارائه می‌دهند.

وی درباره علت بروز این اختلافات گفت : با توجه به اشتراکات و هم‌پوشانی‌های کارکردی این دو مقوله، یکی بودن متولی اصلی هر دوی آن‌ها  که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است و نیز نیاز فوری کشور به رشد این دو حوزه در راستای حل مشکلات کلان خود و در نتیجه عدم زمان کافی برای بررسی دقیق تمایزات و ارائه راه‌حل‌ها و نسخه‌های تجویزی مختص هر حوزه، چنین اتفاقاتی دور از انتظار نیست.

نوروزی افزود: در سال‌های اخیر شاهد نوعی بحث بین شرکت‌‌های دانش‌‌بنیان و استارتاپ‌ها و مات شدن مرزهای بین این دو پدیده در کشور هستیم به‌گونه‌ای که در بحث‌‌ها اغلب این دو پدیده یکی در نظر گرفته شدند و به‌طور عمده برای آن‌ها یک نسخه تجویز می‌شود. چه این‌که یکی از بحث‌‌های جدی حمایتی در حوزه استارتاپ‌ها، دانش‌‌بنیان کردن برخی استارتاپ‌ها مانند شرکت‌‌های بازی‌‌سازی، فروشگاه‌‌ها و پلتفرم‌‌های اینترنتی است.

به گفته نائب رئیس مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان ، به‌طورمعمول حمایت‌های مالی مستقیم در هر حوزه‌ای بیش از آن که مفید باشد رانت‌زا است و باعث ایجاد عدم شفافیت می‌شود،لذا حمایت‌ها بیشتر باید در جهت حذف مجوزهای زائد و تسهیل انجام امور باشد، نه اینکه تسهیلاتی ارایه شود.

وی با اشاره به اینکه وجود این خطاها ضررهایی را متوجه شرکت‌های دانش‌بنیان می‌کند، گفت: بحث استارتاپ‌ها با شرکت‌های دانش‌بنیان، به‌گونه‌ای که شرکت‌های استارتاپی نیز دانش‌بنیان محسوب شده و از سهم حمایتی دانش‌بنیان استفاده کنند، باعث تضعیف شرکت‌های دانش‌بنیان و گم کردن مسیر اصلی حمایت‌های این حوزه می‌شود.

نوروزی افزود: درحالی‌که در ادبیات حوزه استارتاپ نیز این نوع حمایت از استارتاپ جایگاه خاصی نداشته و نوع حمایت دولتی که استارتاپ لازم دارد، بیشتر از جنس تنظیم سازوکارها و قوانین و مقررات است تا حمایت مالی دولتی. در واقع این خلط مبحث هم باعث تضعیف حوزه اقتصاد دانش‌بنیان شده و هم این‌که چندان به کار استارتاپ‌ها و رشد اکوسیستم استارتاپی نمی‌‌آید.

نوروزی تصریح کرد: حمایت‌های مالی مستقیم که در سال‌های گذشته ارایه شده نشان داده که معمولا چنین سبک حمایت‌ها و ایجاد شرایط گلخانه‌ای برای کسب‌وکارهای دانش‌بنیان چندان مفید نیست. اما اگر دولت بتواند با تشویق سرمایه‌گذاران بخش خصوصی از طریق ارایه تخفیف‌های مالیاتی، تسهیل سرمایه‌گذاری و صادرات گمرک آن‌ها را تشویق به ورود به حوزه دانش‌بنیان‌ها کند می‌تواند موجب شکوفایی صنعت کشور و ایجاد پیوندی عمیق‌تر بین دانش و صنعت شود.

ادبیات اقتصاد ایران رشد علم و فناوری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر