کد خبر: 704454 A

رحمانی خبر داد:

وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) اولویت‌های این وزارتخانه را حفظ وضع موجود در بخش تولید و اشتغال و همچنین تنظیم بازار و تامین مایحتاج مردم دانست و از تعریف ۱۰ پروژه ویژه در وزارت صمت که دو پروژه آن معدنی است، خبر داد.

 

به گزارش ایلنا، امروز مراسم معارفه رئیس هیات عامل ایمیدرو (سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران) با حضور رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت، برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و همچنین فعالان معدنی برگزار شد.

در این نشست، رحمانی اولویت اول این وزارتخانه را حفظ وضع فعلی اشتغال در کارخانه‌ها برشمرد و گفت: در شرایط اقتصادی فعلی حمایت از کالای ایرانی و حفظ تولید و اشتغال مورد تاکید مقام معظم رهبری، مقامات و مسئولان نظام است که باید برای آن ساختارهایی ایجاد کنیم.

وی افزود: به ویژه در ماه‌های اخیر که کشور مورد هجمه اقتصادی قرار گرفته و دشمن قصد دارد تولید ملی را با مشکل مواجه کند، حمایت از تولید داخل یک تکلیف محسوب می‌شود و نیازی به بخشنامه و ابلاغیه ندارد.

وزیر صمت بر تنظیم بازار و تامین نیازهای مردم به عنوان اولویت بعدی این وزارتخانه تاکید کرد و از تعریف ۱۰ پروژه ویژه در بخش‌های مختلف این وزارتخانه خبر داد که دو پروژه از آن شامل تکمیل زنجیره ارزشی فلزات اساسی و توسعه معادن کوچک و متوسط، در بخش معدن تعریف شده است.  

رحمانی با اشاره به کاهش خام‌فروشی در سال‌های اخیر اظهار داشت: ظرفیت تولید فولاد در ابتدای دولت ۱۲۰ میلیون تن بود اما این ظرفیت در حال حاضر به بیش از ۲۰۵ میلیون تن رسیده و نسبت به سال‌های اخیر متوازن‌تر شده است.

وی با اشاره به اینکه نسبت به پتانسیل و منابع معدنی کشور، سهم معدن در اقتصاد ملی ناچیز است، تصریح کرد: اگر برای اکتشاف و سرمایه‌گذاری برنامه‌ای نداشته باشیم باقی حرف‌هایمان تنها شعار است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت از تشکیل جلسه مشترک با وزارت راه و شهرسازی در راستای توسعه زیرساخت‌های دسترسی و بارگیری معادن خبر داد و خاطرنشان کرد: منابع کشور ما کم نیست؛ بنابراین اولویت بخش معدن توسعه اکتشاف است.

به گفته رحمانی، پیش‌بینی می‌شود در اکتشافات جدید حدود ۴۰۰ منطقه امیدبخش کشف شود که در بین آنها دو یا سه معدن مگاسایز نیز وجود داشته باشد.

وی با اشاره به لزوم جذب سرمایه‌گذاران خارجی با توجه به فاصله کشور با تکنولوژی روز دنیا ابراز داشت: تمرکز تحریم‌های جدید بیشتر در بخش فولاد، خودرو و پتروشیمی است، در بخش معدن مانع جدی وجود ندارد.

وزیر صمت از امضای موافقتنامه‌ای با سازمان برنامه‌ بودجه خبر داد که یکی از محورهای آن تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام است و در پی آن ۲۷۰ هزار شغل ایجاد خواهد شد.

رحمانی یکی از ۱۰ پروژه تعریف شده در این وزارتخانه را مربوط به گسترش تولید محصولات داخلی برشمرد و بیان کرد: سالانه حدود ۱۰ میلیارد دلار کالا وارد کشور می‌شود که این میزان به تفکیک نوع کالا و استان‌ها مشخص شده تا برای ساخت داخل آنها برنامه‌‌‌ریزی شود.

مهدی کرباسیان، رئیس سابق سازمان ایمیدرو در پی اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان از این سمت کناره‌گیری کرد و برای مدتی اردشیر سعدمحمدی، قائم مقام وی و بعد از او جمشید ملارحمان، مشاور رئیس هیات عامل ایمیدرو در جایگاه سرپرست سازمان ایمیدرو منصوب شدند.

در نهایت روز گذشته وزیر صمت خداداد غریب‌پور را به این ریاست این سازمان منصوب کرد.

رضا رحمانی‌
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر