کد خبر: 704292 A

معاون سابق امور اوپک وزارت نفت در گفت‌وگو با ایلنا:

معاون سابق امور اوپک وزارت نفت گفت: قطر با خروج از اوپک و سرمایه گذاری‌هایی که در آمریکا انجام می‌دهد به واشنگتن اعلام کرده که در کنار شمائیم.

رضا مدیر در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، در ارزیابی تصمیم قطر برای خروج از اوپک و سرمایه گذاری 20 میلیارد دلاری این کشور در ایالات متحده اظهار داشت: قطر علاوه بر این برنامه جدید، شراکت‌های بزرگتری با کمپانی‌های بزرگ نفتی آمریکا دارد. ضمن اینکه از نظر ذخایر و تولید نفت در اوپک کشور کوچکی محسوب می‌شود که بود و نبودش فرق زیادی نمی‌کند. بنابراین تمام هم و غم خود را بر تقویت گاز گذاشته، قبلا هم این موضوع را در استراتژی‌های خود اعلام کرده بود به طوری که در GECF هم پیشرو بوده و همواره بدنبال سرمایه گذاری در ال.ان.جی است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه رهبر عملی اوپک عربستان است و بیشترین لابی‌ها را دارد هر اراده‌ای نیز برای کاهش، افزایش تولید و قیمت داشته باشد، عملیاتی می‌کند، قطر هم با توجه به اصطکاک سختی که با عربستان داشته، نخواسته زیر بلیط سعودی‌ها باشد.

معاون سابق امور اوپک وزارت نفت خاطرنشان کرد: اکنون از اوپک چیزی جز پوست و استخوان باقی نمانده، اراده‌ای ندارد و چندان نیز تاثیرگذار نیست، قطر هم تولید زیادی در حوزه نفت نداشته بنابراین بهترین موقع است که از این سازمان جدا شود.

وی گفت: اکنون این کشور تلاش می‌کند در بخش گاز فعال باشد با توجه به اینکه تمام پیش بینی‌ها بر این است که سهم نفت افول و تقاضا برای گاز افزایش یابد، هر میزان سهمی که از زغالسنگ از دست می‌رود نصیب گاز می‌شود.

مدیر افزود: باید در نظر داشت قطر هیچ وقت از اتحاد با آمریکا خارج نشده است ضمن اینکه آمریکا هم از درگیری‌های قطر و عربستان ابراز نگرانی کرده و خواستار حل مشکلات بین دو کشور شده و بیشتر تقصیرها را هم با توجه به ماجراجویی‌های بن سلمان و قضیه خاشقچی متوجه عربستان کرده است، از این رو قطر کماکان قیافه حق به جانب گرفته که کنار آمریکا است و با خروج از اوپک چراغ سبزی به واشنگتن نشان داده است چرا که می‌داند دولت و افکار عمومی آمریکا میانه خوبی با اوپک ندارند بنابراین وقتی از اوپک خارج شد به آمریکا اعلام کرد من به حرف شما گوش داده‌ام.

به گزارش ایلنا، سعد الکعبی مدیر اجرایی شرکت قطر پترولیوم اعلام کرد که این شرکت قصد دارد طی سال‌های آینده 20 میلیارد دلار در حوزه انرژی آمریکا سرمایه گذاری کند.

اوپک سرمایه گذاری قطر واشنگتن وزارت نفت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر