کد خبر: 703670 A

رییس بورس و اوراق بهادار ایران:

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران گفت: در حال حاضر ۶۵۰ نهاد مالی از جمله کارگزاری، شرکت‌های سرمایه‌گذاری و سبدگردان‌ها فعالیت دارند و این نهادها در عملیاتی شدن ابزارها کمک‌ فراوانی می‌کنند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، شاپور محمدی رییس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران در مراسم آغاز به کار بازار قراردادهای آتی سبد سهام در بورس اوراق بهادار تهران اظهار کرد: از کمیته فقهی بورس تشکر دارم که ابزار آتی سبد سهام را تایید کردند و معاملات آن را از امروز در کشور خواهیم داشت چون ابزارهای مالی کلاسیک باید از نظر شرعی مورد تایید این کمیته باشد.

وی ادامه داد: یکی از اهداف ابزار مشتقه ایجاد فرصت سرمایه‌گذاری برای کسانی است که به دنبال بازدهی بیشتر هستند و از آربیتراژ استفاده می‌کنند. استفاده از فرصت‌های آربیتراژ موجب تعادل در بازار می‌شود و یکی از راه‌های جلوگیری از یک طرفه شدن بازار استفاده از ابزارهای مشتقه است.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران تصریح کرد: سازمان بورس پیش از این قرارداد اختیار خرید و فروش را راه‌اندازی کرده است که هم اکنون نیز معاملات آن انجام می‌شود اما باید عمق بیشتری پیدا کند و ابزار آتی سبد سهام ابزار مهمی است که معاملات آن روی هفت نماد از جمله خودرو سازی، بانک‌ها، فلزات اساسی،...از امروز آغاز می‌شود تا فرصت مناسبی برای سرمایه‌گذار باشد.

وی در اهمیت ابزار آتی سبد سهام گفت: باید ریسک افراد و صندوق‌ها مدیریت شود تا از آزادی عمل بیشتری برخوردار باشند و از این نظر ابزار آتی سهام مهم است. همچنین با همکاری ارکان بازار تلاش می‌کنیم تا قراردادهای فروش استقراضی و وارانت را تا پایان سال به مرحله بهره‌برداری برسانیم.

محمدی خاطرنشان کرد: بازار ایران در ابزارسازی موفق عمل کرده است و همچنین نهادهای مالی رشد خوبی داشته است به طوری که در حال حاضر ۶۵۰ نهاد مالی از جمله کارگزاری، شرکت‌های سرمایه‌گذاری و سبدگردان‌ها فعالیت دارند و این نهادها در عملیاتی  شدن ابزارها کمک‌ فراوانی می‌کنند.

در ادامه این مراسم علی صحرایی، مدیرعامل بورس و اوراق بهادار تهران در مورد این ابزار گفت: این ابزار حاصل هماهنگی ارگان‌های بسیاری است و نمونه بارز از کار گروهی در کشور است. هیات مدیره بورس تهران دو استراتژی بزرگ کردن بازار و ایجاد ابزارهای جدید برای پوشش ریسک سرمایه‌گذاران را دنبال می‌کند.

وی ادامه داد: ابزار آتی تک سهم را پیش از این داشتیم ولی توفیق خوبی نداشتیم و در کل دنیا نیز جزو سه ابزار کم معامله است، اما ابزار آتی سهام ابزار پرکاربردی است که نزدیک به ۶۰ درصد معاملات در بورس جهانی را شامل می‌شود.

مدیر عامل بورس و اوراق بهادار تهران تصریح کرد: این ابزار خاصیت اهرمی دارد، مزایای مالیاتی دارد و برای صنایع بزرگ مانند خودرو سازی و فولاد از این قرارداد آتی سهام استفاده می‌شود. امیدوارم این ابزار پوشش ریسک باشد و به کاهش مخاطرات در بازار کمک کند.

ایران سرمایه سرمایه گذاری فلزات اوراق بهادر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر