کد خبر: 703067 A

پناهی خبر داد؛

معاون ارزی بانک مرکزی تاکید کرد: حمایت از فعالان عرصه تولید و تجارت کشور در دستورکار حوزه ارزی بانک مرکزی قرار گرفته است.

به گزارش ایلنا، غلامرضا پناهی با بیان اینکه برگزاری جلسات مستمر با تولیدکنندگان با تاکید ریاست کل بانک مرکزی و با رویکرد حمایت از فعالان عرصه تولید و تجارت کشور در دستور کار حوزه ارزی این بانک قرار گرفته است، گفت: متناسب با شرایط موجود و منطبق با قوانین و مقررات تلاش می‌شود فضای تولید را تسهیل کنیم تا در نتیجه این تسهیل‌گری بهبود وضعیت تولیدکنندگان در فضای کسب و کار، حمایت از اشتغال‌زایی آنان و در نهایت رفاه عمومی مردم را شاهد باشیم.

وی ضمن تاکید بر این موضوع که بانک مرکزی قائل به حفظ ثبات در مقررات است، اظهار داشت: باید توجه داشته باشیم که تمام بخشنامه‌‌های بانک مرکزی بر مبنای قانون صادر می شوند و مبتنی بر صدور قوانین، ناگزیر به ابلاغ بخشنامه‌‌‌‌های مرتبط با آن هستیم. همچنین به روزرسانی مقررات برای دستیابی به شفافیت همواره در دستورکار قرار دارد.

معاون ارزی بانک مرکزی ادامه داد: نمونه شاخص این مقررات، ابلاغ بخشنامه برگشت ارز حاصل از صادرات است که با هدف به جریان افتادن ارز حاصل از صادرات در چرخه اقتصادی کشور صادر و به‌‌روزرسانی شده است.

پناهی افزودد: با این حال طی ماه‌های اخیر سعی شده است صدور دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌‌‌‌ها را به حداقل برسانیم تا وضعیت با ثباتی را برای صادرکنندگان و تولید کنندگان در فضای مقرراتی ایجاد کنیم.

وی در پاسخ به گلایه‌های منتشر شده از سوی برخی صادرکنندگان مبنی بر ناشناخته بودن «نیما» در فضای مبادلات تجاری بین‌‌‌المللی تصریح کرد: اصولا نیما (نظام یکپارچه معاملات ارزی) یک سامانه داخلی برای ثبت صادرات و واردات کشور است و اگر صادرکننده‌ای در خارج از کشور ارز در اختیار دارد بانک مرکزی آمادگی خرید آن را به نرخ توافقی دارد، در ادامه واردکننده‌ای را به فروشنده معرفی می‌کنیم تا با همان ارز کالایی را به کشور وارد کند.

لازم به ذکر است بیش از دوساعت و نیم تولید کنندگان مسایل و پیشنهادات خود را ارائه دادند و با استقبال از این رویه از بانک مرکزی تقاضای استمرار جلسات داشتند. در همین خصوص با تاکید رئیس کل بانک مرکزی، جلسات گفت‌وگو با فعالان بخش تولید کشور بصورت مستمر برگزار می شود.

بانک مرکزی غلامرضا پناهی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر