کد خبر: 701210 A

وزیر جهاد کشاورزی مطرح کرد:

وزیر جهاد کشاورزی اقدامات آبخیزداری را مایه خیر و برکت کشور دانست و گفت: این اقدامات می توانست در سال های گذشته تر از این هم با این وسعت و حجم انجام شود اما معلوم شد هر گاه به کاری اعتقاد داشتیم و اراده کردیم، توانستیم آن کار را بخوبی انجام دهیم.

به گزارش ایلنا و به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی صبح امروز در جمع مدیران منابع طبیعی سراسر کشور با بیان اینکه امسال علاوه بر کمک‌های صندوق توسعه ملی ۵۹۳ میلیارد تومان از سوی استانداران استان‌ها به کمک منابع طبیعی آمد، خاطر نشان کرد: این همان همت، پشتکار و اراده ای است که خواستیم و انجام شد.

حجتی اقدامات آبخیزداری را نمونه بارز خواستن و توانستن دانست و گفت: هیچگاه کوتاهی‌ها و کارهای گذشته را که انجام نشده است به دیگران نسبت ندهیم بلکه بهترین داور وجدان آدمی است و در دادگاه وجدان، خودمان را محکوم کنیم نه دیگران را.

اقدامات آبخیزداری را مستند سازی و به افکار عمومی اطلاع رسانی کنید

محمود حجتی تاکید کرد: اقدامات آبخیزداری، مستند سازی و از طریق شبکه‌های تلویزیونی استانی و ملی به مردم، مسولین و افکار عمومی اطلاع رسانی شود تا جامعه از اقداماتی که انجام می‌شود مطلع شوند.

وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه باید از اخبار فرسایشی و ملال‌آور دوری کرد و به جامعه اخبار امید بخش داد، تصریح کرد: چه خبری برای مردم بهتر از خبر آبخیزداری که می‌تواند سفره‌های زیر زمینی را تقویت کند، پوشش گیاهی را افزایش و از سیل جلوگیری نماید؟!

وی با بیان این پرسش که چرا نباید دنبال اخبار و گزارشات روح بخش در جامعه باشیم، خاطرنشان کرد: تمامی فواید و کارکرد اجرای طرح‌های آبخیزداری برکت است و هم مقام معظم رهبری و هم دولت بر اجرای آن به عنوان یک راهکار اساسی در سال‌های کم آبی و پر آبی تاکید و عنایت دارند؟

وزیر جهاد کشاورزی در ادامه نشست مدیران منابع طبیعی ستادی و استانی تاکید کرد: اگر با مردم با مهربانی رفتار شود قطعاً آنان بهترین حافظان منابع طبیعی خواهند بود و اگر باورمان بر این باشد که با مردم خوب رفتار می‌کنیم هیچ موقع نخواهیم توانست، راه حل درستی برای جایگزین کردن رفتارمان پیدا کنیم. در هر عرصه ای که فعالیت می کنیم باید خودمان را بدهکار مردم بدانیم.

بهترین مرتعدار خود مردم هستند

حجتی در ادامه رفتارهای تقابلی و اداری صرف را مانع ایجاد ارتباط با مردم برشمرد و یادآور شد: بهترین مرتعدار خود مردم هستند و مدیریت مراتع را به مردم واگذار و خود ناظر بر کارها باشید.

وی تصریح کرد: در واگذاری مراتع به مردم نهایت دقت را داشته باشید تا حقی از کسی پایمال نشود و اصلاً لزومی ندارد افرادی که دام ندارند سند و پروانه چرای دام داشته باشند.

عوامل تخریب منابع طبیعی و جنگل ها کم شده است

وی خاطر نشان کرد: بیش از ۸۰ درصد روستاهای کشور گازرسانی شده است و وابستگی روستانشینان به چوب جنگل کم شده است، میزان دام‌ها در کشتارگاه‌ها رو به کاهش است و منابع طبیعی مشکلاتش در این زمینه‌ها روز به روز کمتر شده است، اینها امروز همه به کمک منابع طبیعی آمده‌اند و باید از ظرفیت موجود مردمی برای پایداری و شکوفایی منابع طبیعی استفاده کرد.

وزیر جهاد کشاورزی در خاتمه سخنان خود بر تثبیت شن‌های روان در سیستان و بلوچستان، ریگان استان کرمان و بمپور تاکید کرد و افزود: دولت برای سال ۹۸ جهت مقابله با بیابان‌زایی این استانها ۱۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار اختصاص داده است.

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در نشست وزیر جهاد کشاورزی و مدیران منابع طبیعی گفت: در سفرهایی که برای ارزیابی کارها به استان ها داشته ایم به عینه رضایت و نشاط مردم را در اجرای طرح‌های آبخیزداری دیده‌ایم و این رضایت مردم موجب خوشحالی ما است.

خلیل آقایی به مدیران منابع طبیعی توصیه کرد: نهایت مهربانی را با مردم داشته باشند زیرا مردم رفتار مناسب ما را ببینند برای حفاظت از منابع طبیعی با ما همدل و هم جهت می شوند.

اسان ترین راه برای جلوگیری از تخریب منابع طبیعی تشکیل پرونده تخلف نیست

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، با بیان اینکه نباید آسان‌ترین راه برای جلوگیری از تخریب منابع طبیعی را تشکیل پرونده تخلف و روانه کردن مردم به دادگاه‌ها بدانیم، خاطر نشان کرد: در استانی مدیر منابع طبیعی نگذاشت که یک مرد روستایی را بخاطر تخریب منابع طبیعی به دادگاه ببرند و این حرکت سبب شد آن مرد روستایی به مدیر منابع طبیعی اعلام کند که من آماده‌ام آن بخش از زمینی را که ندانسته تخریب و تصرف کرده‌ام احیا و درختکاری کنم و این نشان می‌دهد هر جا با مردم رفتار و برخورد مناسب داشته‌ایم خودشان داوطلب شدند تا از منابع طبیعی حفاظت کنند.

وزیر برای اجرای طرح های آبخیزداری جلوتر از منابع طبیعی است

وی گفت: مهندس حجتی وزیر جهاد کشاورزی در حمایت از آبخیزداری و آبخوانداری جلوتر از منابع طبیعی است و این مایه دلگرمی بوده و از طرفی مسئولیت ما را در ادامه مسیر سنگین‌تر می‌کند.

مسئول اول منابع طبیعی کشور در ادامه خاطر نشان کرد: مدیران در استان ها اجرای پروژه‌های آبخیزداری را به طور مستمر و تا حصول نتیجه پیگیری کنند.

آقایی گفت: پول صندوق توسعه امانتی است که از سوی مقام معظم رهبری در اختیار ما قرار گرفته که باید در چگونگی هزینه کرد آن با دقت و موشکافانه عمل کنیم.

مشارکت مردم بهترین راه برای حفظ، احیا و مدیریت منابع طبیعی است

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور همچنین گفت: مشارکت مردم و جوامع محلی بهترین راه برای حفظ، احیا و مدیریت منابع طبیعی است و اقدامات انجام شده در طرح‌های آبخیزداری باید به اطلاع عموم، نمایندگان مجلس، امامان جمعه و استانداران و فرمانداران رسانده شود.

آقایی به نقل از یکی از نمایندگان مجلس یادآور شد: فکر نمی کردیم که امروز یکی از اولویت‌های مهم کشوری موضوع آبخیزداری باشد اما مقام معظم رهبری اهمیت کارکردهای آبخیزداری و آبخوانداری را برای مجلس ترسیم کردند.

اقدامات آبخیزداری ۷۰ درصد رشد داشته است

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: مجموعه عملیات آبخیزداری که در قالب مدیریت جامع انجام می‌شود هم اکنون در ۶۸۴ نقطه و در ۳۴۹ شهرستان و ۶۵۰ حوزه کشور درحال انجام است و با ارزیابی های انجام شده این فعالیت ها از رشد ۷۰ درصدی برخور بوده است.

استان کرمان جنگل جهاد کشاورزی حفاظت از منابع طبیعی منابع طبیعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر