کد خبر: 701128 A

عباسی:

رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی کشور از ارایه پیشنهاد جدید به وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تخصیص ارز دولتی به اجزا و قطعات مورد نیاز تراکتورها و کمباین های سنگین تولید داخل خبر داد.

به گزارش ایلنا و به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، کامبیز عباسی رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی کشور اظهار کرد: برخی از ماشین‌های کشاورزی که تولید داخل ندارند و در عین حال نقش تعیین کننده‌ای در قیمت نهایی محصولات کشاورزی دارند در حد محدود مشمول ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی شده‌اند.

وی افزود: اکنون ماشین‌های زراعت برنج، کمباین پنبه، بخشی از ماشین‌های حوزه دام، طیور و آبزی پروری و بخش عمده‌ای از ماشین‌های آبیاری ارز دولتی دریافت می‌کنند که نظارت دقیقی بر دریافت ارز آنان صورت می‌گیرد.

عباسی افزود: ما برای آن که خط تولید تراکتورها و کمباین‌‌های سنگین در داخل در شرایط تحریم، متوقف نشود، پینشهاد تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به قطعات و اجزای مورد نیاز این ماشین‌های سنگین را به وزارت صنعت، معدن و تجارت ارایه داده‌ایم و موافقت‌هایی نیز درباره آن صورت گرفته است.

وی با بیان این که با اجرای تحریم‌ها، ایران در معرض یک جنگ تجاری قرار گرفته است، اظهار داشت: قرار نیست تمام هزینه‌ها و زحمات ناشی از جنگ اقتصادی بر دوش کشاورزان کشور باشد.

رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی درباره قیمت ماشین‌های کشاورزی پس از اجرای تحریم‌های اقتصادی تصریح کرد: ۸۰ درصد ماشین‌های کشاورزی بین ۵ تا ۱۰ درصد افرایش قیمت داشته‌اند و نوسانات قیمت در این حوزه مدیریت شده است.

وی در عین حال از تولید کنندگان ماشین‌های کشاورزی در کشور برای کمک به بخش کشاورزی قدردانی کرد.

عباسی گفت: در این شرایط تنها ۳۰ درصد عرضه کنندگان ماشین‌های کشاورزی، افزایش قیمت‌شان غیر فنی بوده که از آنان خواستیم دلایل این افزایش قیمت را برای بررسی و به ما ارسال کنند.

رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی اعلام کرد: ما با وجود محدودیت‌های ارزی و تحریم‌ها توانستیم یک راهکاری برای توسعه مکانیزاسیون کشاورزی و رفع نیازهای ارزی و فناوری در قالب مصوبه هیات دولت باز کنیم و امیدواریم این روند ادامه داشته باشد.

ارز کشاورزی واردات وزارت صنعت معدن و تجارت مکانیزاسیون کشاورزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر